"SENDE Mİ BRÜTÜS!.."

28.07.2016 09:00

"SENDE Mİ BRÜTÜS!.."Dünyanın neresinde olursa olsun siyasal tarihin yanı sıra insanlık tarihin de de yaşanan bir çok ihanet olayları ile doludur.

İnsanlık tarihinde de; en bariz ihanet kimliğiyle önde gelen Bürütüs'ün hainlik olayı tarihe mal olmuştur. Sezar'ın "sende mi Brütüs!." sözü...

Bu olaylarla tarihin hep tekerrür edeceğini kanıtlarcasına söylenmiş sanki.

Roma İmparatorluğu'nun her geçen gün giderek tek adam yönetimine girdiğini ileri süren Cumhuriyetçiler ve soylular, bu gidişe bir "Dur" demenin en etkili ve hatta tek yolunun, Sezar'ı öldürmek olduğuna karar vermişler, ve suikast için bir örgüt kurmuşlar.

Bu örgüte Sezar'ın yetiştirmesi ve en çok güven duyduğu yakını olan Bürütüs de girmişti.

Örgüt darbe yaparak Sezar'ın öldüreceği 15 Mart tarihini de gizlemeyi başarmıştı ama... Bir falcının olayları üç dört gün önceden bilme yeteneği, suikastçı gizli örgüt elemanlarının "neşesini kaçırmıştı..."

Bu falcı, imparator Sezar'ın bir gün senatoya gelirken kalabalık arasından öne fırlamış ve tüm içtenliğiyle Sezar'a "Kendini Mart'ın 15'nde koru" diyerek uyarıda bulunmuştu...

Sezar'ın falcıya dudak büktüğünü ve onun bu "uyarı"'sına önem vermediğini gören suikatçılar rahat bir soluk almışlar, büyük bir sabır ve elbet gizlilik içinde, Mart'ın 15'inin gelmesini beklemişlerdi.

Mart'ın 15'nci günü Sezar, her zaman yaptığı gibi yine çevredeki kalabalığı selamlayarak senoo'ya gelirken, gözleri bir anda, üç gün önce kendisine uyarıda bulunan falcıya takımış ve biraz da küçümser bir ses tonuyla alay etmişti. "Mart'ın 15'i geldi işte" demişti.

Sezar'ın kendisiyle alay edercesine söylediği bu söz üzarine falcı tarihe geçeceğini o an bilmediği şu yeni uyarısınıda bulunmuştu.

"Evet Martın 15'i geldi ama henüz geçmedi.." Sezar falcının bu uyarısını önemsemedi ve senato'ya doğru yürümesini sürdürdü.

Sanato'da darbeciler bekliyorlardı. O içeri girdiği anda tümü birden üzerine atıldılar. Sezar biranda elindeki hançerini kendisine saplayan en yakın en güvendiği kişi Brütüs'le göz göze geldi. Ve şu tarihsel sözü döküldü dudaklarında; "Sende mi Brütüs!.. O halde yıkıl Sezar..."

Brütüs adı, kendisini örnek alan tüm hainleri tanımlamak için kullanılan bir kod adı olarak yer aldı tarih boyunca.. Ülkemizde de 15 Temmuz'da böyle bir ihanet yaşandı ne yazıkki. Ancak vatansever halkımız demokrasi adına dik durdu.

Gaflet içindeki hainler emellerine ulaşamadı ve demokrasi kazandı.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle