ŞEHRİ DERYA'DAN SONRA SIRA REGÜLATÖR PİKNİK ALANINDA

02.08.2017 08:00

ŞEHRİ DERYA'DAN SONRA SIRA REGÜLATÖR PİKNİK ALANINDADün, DSİ Bölge Müdürü Hayrettin Baysal'ın Şehri Derya Parkı ile ilgili açıklamalarına yer vermiştik.

Bugünkü konumuz ise; Orhangazi Mahallesindeki Regülatör ve Botanik Park.

Şehri Derya gibi, burası da yıllar önce Burhan Sakallı'nın başkanlığı döneminde Odunpazarı Belediyesine işletme, kullanma ve koruma şartı ile verilmiş.

Şehri Derya'dan sonra DSİ burasını da alacak belediyeden.

Bölge Müdürü Baysal; “Eskiden yanlış yapılmış, kamulaştırma bedelleri belediye tarafından ödenmezse orasını da alacağız” diyor.

****

Sorularımız arasında kentin içindeki sulama amaçlı kullanılan kanallarda vardı.

Kanalların kirliliğinden Baysal da yakındı.

Ama temizleme konusunda sıkıntılar olduğunu, iş makinaları ile yapılacak temizlikte çeşitli sorunlar ile karşı karşıya kalındığını söyledi.

****

Kanallarla ilgili en kalıcı çözümün kapalı sisteme dönmek olduğunu da söyledi, DSİ Bölge Müdürü Baysal; ama bunun içinde 700 milyon liraya ihtiyaç varmış.

ENGELLİ RAMPALARI

Sivrihisar Caddesi'nde bir otomobil engelli rampasına park etmiş. Engelli vatandaşta bir süre üç tekerlekli aracı ile araç sürücüsünün gelmesini bekliyor.

Sürücü gelmeyince, geçmeye çalışıyor ama; engelli aracı sıkııp kalıyor.

Neyse ki; duyarlı vatandaşlar var.

Önce; engelliyi kucaklıyorlar.
Sonra aracı kurtarıyorlar sıkıştığı yerden.

****

Bu çok sık yaşanan bir durum.

Olaya şahit olan okurlarımızdan Ethem bey, “Sürücü geldi o arada, kendisini uyaranlara çok kızdı. Baktı ki; tepki gösterenlerin sayısı artıyor. Çekip gitti.”

Engelli rampaları ile ilgili Ethem Bey'in kalıcı bir önerisi var.

Belediye; her yere duba dikiyor.

Ama en gerekli olan yer engelli rampaları, rampaların iki başına dikilecek dubalarla rampaların önüne araç parkedilmesinin önüne geçilebilir.

Bence; akılcı ve kalıcı bir çözüm.

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

hasan

02 Ağustos 2017 09:48
Cezalar caydırıcı değil. Yapanın yaptığı yanına kar kalıyor.

engelli rampası

02 Ağustos 2017 08:49
daha önce de yazmıştım...engelli rampasına park etmiş aracı ihbar etmek için 155 i aradığınızda aracın sahibine/sürücüsüne telefonla ulaşıp aracını çekmesini istiyorlar (bizzat yaşadığım bir durum) , hiç bir ekip gelip bakmıyor, bir çekici gelip arzı almıyor, ceza yazılmıyor, aracın sahibi de canı isterse geliyor...YAPTIRIMLAR yetersiz... Yetkililere duyurulur...