ŞEHİT YAKINLARI DAHA FAZLASINA HAK EDİYOR

15.02.2018 08:00

ŞEHİT YAKINLARI DAHA FAZLASINA HAK EDİYORTürkiyede yıllardır bitmeyen terör belası ve buna karşı yürütülen operasyonlar sebebi ile şehit sayımız artıyor. Türk halkının şehitler konusundaki hassasiyeti hat safhada olsa da, devlet için canını verenlerin yakınlarına devletin sağladığı imkânlar yeterli değil.

Şehit ailelerine sağlanan ayrıcalık nakdi tazminat ödenmesi, SGK kurumundan aylık bağlanması, ikramiye ödenmesi, kira yardımı, şehit çocuklarına burs verilmesi, ücretsiz ulaşım imkânı sağlanması gibi onlarca yardım ve kolaylık mevcut.

Peki bu durumda, şehit ailelerine sağlanan imkanların yetersiz olduğunu düşündürten nedir?
Hukukta bir kişi yakınını haksız fiil nedeniyle kaybettiğinde, uğradığı maddi zarar ve manevi zarar, destekten yoksun kalma tazminatı olarak adlandırılır. Kişinin gelir durumu, yaşı, yakınının yaşı, eğitim durumu, yakınlık derecesi ve benzeri birçok etken göz önüne alınarak ölenin yakınlarının, duydukları acının bir nebze olsun giderilmesi için uygun bir miktar ve yoksun kaldıkları zarar hesaplanıyor.

Şehit ailelerinin uğradığı zarara bu hesap uygulandığında, çoğu zaman, yapılan yardım ve ödemelerin bu zararın altında kaldığı ortaya çıkıyor. Zararlarının tam olarak karşılanmadığını iddia eden şehit yakınları genellikle haklı çıkıyorlar ve haklarını alıyorlar, ancak bunun için de yakınlarını kaybettikleri bir yıl içerisinde dava açmaları gerekiyor.

Ülkesi için ailesinden bir can kaybetmiş şehit yakının zararlarının tam olarak karşılanamıyor olması zaten vahimken, bunun için dava açmak zorunda kalması ayrıca bir vahamet. Şehit yakınları çoğu zaman bu haklarını bilmediklerinden bilseler de, dava açmak istemediklerinden mağdur oluyorlar.

Şehit ailesi dava açsa bile kendisine ödenen nakdi tazminatlar yönünden, iş kazasında, trafik kazasında hayatını kaybeden kişinin yakınları ile aynı konuma geliyorlar. Bu mağduriyet yasada yapılacak basit bir değişiklik ile giderilebilir. Şehit ailelerinin dava açmak zorunda kalmadan haklarına zararlarının tam olarak karşılanması sağlanabilir.

Şehit yakınlarının zararları ancak tam olarak karşılandığında, onlara sağlanan ayrıcalıklar anlamını kazanacaktır.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle