Seçimler ve Termik Santral

07.02.2019 06:30

Seçimler ve Termik SantralTermik santralden çıkan gazlar çevredeki tüm doğal yaşama zarar veriyor. 
Termik santrallerden çıkan kükürtdioksit, azotoksit ve partiküller insanların merkezi sinir sistemine zarar veriyor, anormal doğumlara sebep oluyor, çocuklarda gelişme ve öğrenme yeteneğini azaltıyor. Santralden çıkan radon gazı kanser vakalarında artışa neden oluyor.
Santrallerin bacalarından çıkan gazlar asit yağmurları oluşturuyor ve yağan yağmurla hem akarsuların hem de toprağın kimyasal yapısı bozuluyor. Termik santrallerin bu etkisi 100 kilometre çapındaki bölgeyi etkiliyor.

Herkesin malumu olduğu üzere, Eskişehir’inde Alpu Ovası’na bu ölüm saçan termik santralden yapılmak isteniyor.

Yaklaşan yerel seçimlerle Eskişehir’de yapılmış ve yapılacak her şey konuşulup tartışılıyor. Bugüne kadar mevcut belediyelerin termik santrale karşı mücadeleleri ortada iken, nedense özellikle Ak Partili adaylar bu konuda hiçbir açıklama yapmıyorlar. Eskişehir için birçok konu elbette önemli ancak en önemlisi vatandaşın ve gelecek nesillerin sağlığıdır. Seçimleri kazanırlarsa Eskişehirlilerin halk sağlığını korumak adına termik santralin yapılmasına karşı çıkacaklar mı, yoksa termik santralin yapım sürecini destekleyecekler mi?

Eskişehir’e halen termik santral yapılmadıysa bu Eskişehirli Belediyelerin bu konuda sivil topluma verdiği destek ve yürüttüğü hukuki mücadele sayesindedir. Ak Partili adaylar seçilirse bu hukuki mücadeleye devam edebilecekler mi?

Ak Partili adaylara buradan soruyorum, siz seçilirseniz termik santrale karşı verilen mücadele yarım mı kalacak? Muğla’nın köylerinde yaşanan %65’lik kanser artışı, Eskişehir’in Alpu’sunda da yaşanacak mı? Zonguldak’ta termik santral çevresinde yaşandığı gibi doğumların %20’sinde akciğer hastalığı görülecek mi?

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

istanbul escort

evden eve nakliyat

depolama şehirler arası nakliyat eşya depolama eşya depolama

evden eve nakliyat evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama