SEÇİM SONUÇLARI

29.06.2018 06:00

SEÇİM SONUÇLARICumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekillerinin belirlendiği seçimler tamamlandı.

Doğal olarak bugünlerde başta siyasi partiler olmak üzere çeşitli çevrelerde seçim sonuçları yoğun bir şekilde tartışılıyor.

Diğer yandan daha öncekilerde olduğu gibi yine seçime giren partilerin hepsi “Başarılıyız” açıklaması yaptılar.

Seçim sonuçlarını yorumlarken “Kazanan” “Kaybeden” olarak bakmak yerine değişen koşullara göre seçmen tercihlerini irdelemek daha gerçekçi bir değerlendirme olabilir.

Örneğin, AKP seçmeninin önemli bir bölümü, liderin ne dediğine ya da partinin uygulamalarının ne olduğuna bakmadan büyük bir sadakat ve inanmışlıkla hiç sorgulamadan oy veriyor.

CHP seçmeni için ise durum farklı.

Ülkenin gidişatı konusunda duyarlı, okuyan, araştıran, büyük çoğunluğu eğitimli olan CHP seçmeni, seçim barajı nedeniyle TBMM’nin oluşumundaki kaygıların etkisiyle ya da dönemin siyasi verilerine bakarak deyim yerindeyse “stratejik oy” veriyor.

Biraz daha açalım.

Örneğin geçmişte baraj sorunu olan MHP’ye bile CHP’den oy kayması olmuştu.

Bu seçimde de AKP kanadının “HDP barajı geçemezse, 60-80 arasında Milletvekilini AKP’nin kazanacağı” yönündeki medya destekli manipülasyonu CHP seçmenini etkiledi ve HDP’ye oy geçişi oldu.

Diğer yandan CHP’nin milletvekili aday listelerine tepkili olanlar İyi Partiye oy verdi.

Yine CHP Genel Başkanı ve Genel Merkez yönetimini onaylamayan seçmenler oylarını yeni bir umut olarak gördükleri İyi Parti yönünde kullandı.

Seçmen davranışı bakımından CHP’nin Cumhurbaşkanı adayının 41 yıl sonra %30’u geçmesi Muharrem İnce’ye duyulan güvenin göstergesi oldu.

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayının aldığı oy ile Milletvekili seçiminde aldığı oylar arasındaki 8 puanlık olumsuz fark ise üzerinde durulmaya değer bir sonuç olarak ortaya çıktı.

Uzun yıllar sonra yeni bir umudun peşinden koşan CHP seçmeni doğal liderini buldu ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı tepkisini ortaya koydu.

Seçim öncesinde konuştuğum bir çok kişi “Cumhurbaşkanlığında Muharrem İnce’ye, Milletvekilliğinde ise başka partiye oy vereceğini” söylemişti.

Gerekçe olarak da, “CHP Genel Başkanının kendisine duyulan güvensizliği görerek çekilmesi gerektiğini, CHP’nin liderlik sorununun ancak böyle aşılabileceğini düşündüklerini” ifade etmişlerdi.

Seçim sonucunda seçmenin iradesiyle tam da bu yönde çıkan mesaj alındı mı derseniz?

Alınmış görünmüyor.

Seçmenin ne söylediği çok açık olmasına karşın yakın dönemde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun görevini bırakacağına dair bir işaret görülmüyor.

Seçimin Eskişehir’deki sonuçları için de kuşkusuz söylenecek çok söz var.

Öncelikle belirtelim ittifak yaklaşımı seçmende karşılık bulmadı.

Seçmenler, kendi partilerine oy vermeyi sürdürdüler, ittifaklara çok az oy verdiler.

İttifaklara çok az oy çıktı ama milletvekili sayıları ittifaklara göre yeni yöntemle belirlendi.

Hesaplama böyle olunca da Eskişehir’de CHP, 1 Milletvekilini MHP’ye kaptırmış oldu.

Diğer yandan, yerel iktidarı temsil eden CHP’nin oylarının iktidar partisinin gerisinde kalması ise üzerinde durulmaya değer bir konu.

CHP açısından büyük bir olasılıkla yine baskın bir şekilde erkene alınacak yerel seçim öncesinde ortaya çıkan tablonun doğru okunması büyük bir önem taşıyor.

Belediye Başkanı adaylarını belirlerken diğer partilerle işbirliklerinin geç kalınmadan görüşülmesi gereği ortada.

Sandık başındaki gözlemlerim ve seçim süreci ile ilgili diğer ayrıntıları izleyen yazılarda paylaşacağım.

Seçim sonuçları ülkemize ve kentimize hayırlı olsun.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle