SAVUNMA SUSMAYACAK

25.06.2020 06:30

SAVUNMA SUSMAYACAKÜlkenin bağımsız olması gereken bütün kurumları siyasileşti; Cumhurbaşkanlığı, Diyanet, Yargı… Hepsi artık bir siyasi partinin temsilcilikleri gibi. Bu siyasileşmenin en tehlikelisi, en ağırı yargıda gerçekleşir ki, Yargının hali içler acısı, yargı yangın yeri.

Savunmayı temsilen barolar tarafsız olması gereken bütün kurumların içerisinde tek ve son kalan kurum. Baroların da siyasallaşması demek artık söz söyleyebilecek hiçbir resmi kurumun kalmaması demek.

Yargıdaki yıllar süren siyasallaşmanın ve çözülmenin, avukatlık mesleğinin kasten ve hızla itibarsızlaştırılmasının son ve bitirici darbesi olacak olan baroların bölünmesi çalışmasına karşı Baro başkanlarımız Ankara’ya yürüyüşe geçti.

Yeşil pasaportu alkışlaması istenen avukatların Baro başkanları kendi ülkelerin başkentine giremedi. Başkanlar ablukaya alın, ihtiyaçlarını giderdikleri kafe kapatıldı, yoldan geçenler destek vermesin diye otobüslerle etrafları çevrildi, darp edildiler. Bir baro başkanına “sen kimsin?” diye bağırdı bir polis, oysa daha iki üç sene önce aynı görevde olup, aynı tavırda olanlar bugün avukatın kim olduğunu çok iyi öğrendiler. Savunma hakkı herkese lazım, hele ki kendini hukuktan üstün görenlere…

Bu yürüyüş herkese gösterdi ki avukatların önceliği yargı bağımsızlığı ve adalet arayışıdır. Barikatlar kaldırılmış ve yürüyüş tamamlanmış olabilir ancak hem tasarı hem de avukatların etkin savunma ve adil yargılanma talepleri halen olduğu gibi duruyor ve artık daha güçlü, yürüyüş tamamlandı ancak mücadelemiz devam ediyor.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

istanbul escort

depolama şehirler arası nakliyat

evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama