SALGIN TEDBİRLERİNE UYMAMAK

19.03.2020 06:30

SALGIN TEDBİRLERİNE UYMAMAKYeni tip Coronavirus yani Covid-19 isimli virüsün yarattığı salgın Dünya’yı kasıp kavururken, ülkece halen yeterince bilinçlenmiş değiliz. Salgının bulaştığı ya da öldürdüğü insanların sayısı arttıkça halkın önlemleri artsa da, salgın 4 ila 14 gün hiçbir belirti vermeden yayılıyor. Önlem almaya karar verdiğinizde çoktan virüsü kapmış hatta birçok insana yaymış olabilirsiniz.

Sağlık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın uygulamaya koyduğu tedbirlere uymamanın cezası Türk Ceza Kanunumuzun 195. Maddesinde düzenlenmiştir ve kanun iki aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır demektedir. Bu ceza bir çok kişiye az gelebilir, ancak bu ceza sadece tedbire uymamanın cezası. Yani tedbirlere uymamanız ve neticesinde kimseye bir zarar gelmemesi durumunda geçerli. Ya siz bile bile tedbirlere uymadığınız için insanlara hastalık bulaşırsa?

İnsanlara öldürücü hastalık bulaştırmanın cezası bu kadar az değil elbette;

-Bir kişinin hastalığa yakalanmasına sebep olursanız ve neticesinde tamamen iyileşirse ceza 4 ay ila 1,5 yıl arasında;

-Bir kişi siz tedbire uymadığınız için hastalığa yakalandığı için hayati tehlike geçirirse yada organlarına bir zarar gelirse 6 ay ila 2 yıl 3 ay arasında;

-Bir kişi hayatına kaybederse 2 yıl 8 ay ila 9 yıl arasında;

-Birden fazla kişiye hastalık bulaşır ve bu kişiler tamamen iyileşirlerse 8 ay ila 4,5 yıl arasında;

-Birden fazla kişiye hastalık bulaşır, bu kişilerden bir veya daha fazlasının ölmesine sebep olunması halinde 2 yıl 8 aydan 22,5 yıl arasında* ceza alabilir.

Virüsü bilerek isteyerek yayan, kişilerin olması halinde kasıt gündeme gelecek ve kasten yaralamak, kasten adam öldürmek gibi suçlardan çok daha ağır cezalar ile karşılaşabilirler.

Yukarıdaki cezaların hepsinin uygulanabilmesi için elbette, ispat edilmesi de gerekir. Ancak hukuku, cezayı bir kenara bırakın ailenizden, sevdiklerinizden birinin canına zarar vermiş olmak, hatta tanımadığınız onlarca, belki de yüzlerce kişinin hastalanmasına, ölmesine sebep olmak insan olana tek başına yeterince ağır bir yük değil mi?

Yaşadığımız olay, bir sağlık savaşı ve bu savaş topla tüfekle yapılanlar gibi değil. Bu savaş mümkün olduğu kadar evde kalarak, kişisel hijyen sağlanarak kazanılabilecek bir savaş.

(*Yukarıdaki belirtilen cezalar bilinçli taksir üzerinden hesaplanmıştır. İleride mahkemeler her olayın meydana gelişindeki kusurun niteliğine göre, adi taksir ile daha az veya olası kast ile daha ağır cezalara hükmedebilirler.)

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

depolama

evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma