REKTÖR ATAMALARI

26.06.2020 06:30

REKTÖR ATAMALARIİstifa ile boşalan Anadolu Üniversitesi Rektörlüğüne Cumhurbaşkanı tarafından yapılan atama kentimizin önemli gündem maddesiydi.

Öncelikle çok kısaca rektörlük atamasıyla ilgili yasal değişikliği anımsayalım.

7 Temmuz 1992’de YÖK Kanunu’nun rektörlük seçimini düzenleyen ilgili maddesinde değişiklik yapılarak rektörlük seçimleri geri geldi, YÖK’ün ve Cumhurbaşkanının atama yetkisi korundu.

Rektör seçimlerinin kaldırılması 20 Temmuz 2016’daki OHAL (Olağanüstü Hal) ilanından sonraki koşullarda gündeme getirildi.

Ağustos 2016’da Meclis Genel Kurulunda mahalefetin itirazları nedeniyle önerge geri çekildi.

29 Ekim 2016 tarihinde ise 676 sayılı KHK ile rektörlük seçimi kaldırıldı.

Profesör olarak en az üç yıl görev yapmış YÖK’ün belirlediği üç aday arasından Cumhurbaşkanı tarafından doğrudan atama yetkisi tanındı.

Cumhurbaşkanı bu değişiklikten önce yaptığı bir konuşmada ”Görünüşte demokratik olan rektörlük seçimleri üniversitelerde gruplaşmaları, hizipleşmeleri, kırgınlıkları arttıran bir işleve bürünmüştür. Rektör atamalarındaki usulden vazgeçilmesi, üniversitelerimizin de ülkemizin de yararına olacaktır” demişti.

Rektörler “Atama ya da seçimle mi belirlenmeli” konusu derinlikli ve ayrı bir başlık olduğu için bu yazıda ayrıntıya girmiyorum.

Kentimize tekrar geri dönersek, bahsettiğim düzenlemeden sonra Haziran 2018’de ESOGÜ’ye Ankara Üniversitesi’nden bir profesör rektör olarak atandı.

Kısa bir süre sonra 2018 Eylül Ayında Anadolu Üniversitesi’ne Polis Akademisinde yönetici olarak görev yapan bir öğretim görevlisi Cumhurbaşkanı tarafından rektör olarak atandı.

ESOGÜ atamasında olduğu gibi Anadolu Üniversitesi’ne de dışarıdan atama yapıldı.

Aradan geçen iki yıldan sonra geçtiğimiz gün Anadolu Üniversitesi’ne yine dışarıdan İbn Haldun Üniversitesi’nden bir profesör rektör olarak atandı.

Daha önce de dile getirdiğim için tekrar ediyorum.

1747 akademik personelin olduğu Anadolu Üniversitesi’nde rektör olma kriterlerine uyan yüzlerce profesör olmasına karşın dışarıdan atama yapılması ne kadar doğrudur, tartışmak gerekli.

Dışarıdan atama yönteminin 60 yıldan fazla geçmişiyle köklü bir kurum olan Anadolu Üniversitesindeki akademisyenlere yapılmış bir haksızlık olduğunu düşünüyorum.

Bu noktada belirteyim üniversite içindeki hocaların daha önceki atama için özel sohbetler dışında tepki gösterdiğine tanık olmadım.

Diğer yandan yine bir kamu üniversitesi olan ESTÜ’ye yapılan atama doğru bir örnek olarak gösterilebilir.

Yıllar boyu aynı üniversiteye hizmet etmiş, sistemi yakından tanıyan bir akademisyenin rektör olarak atanmasının üniversite için de, kentimiz için de yararlı sonuçları olduğu ortada.

Gelinen noktada üniversite dışından rektör atamalarının artık başta üniversite mensupları olmak üzere kentteki duyarlı kesimleri şaşırtmadığını söylemek mümkün.

Bu kapsamda önümüzdeki dönemde Anadolu Üniversitesi TÜRGEV işbirliği ile yapılabilecek çalışmalar da sürpriz olmayacak.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

istanbul escort

depolama şehirler arası nakliyat

evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama