PATATES SORUSU

14.03.2019 06:30

PATATES SORUSUCHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu’nun meclise sunduğu soru önergesiyle Meclis’e taşıdığı iddialar ses getirecek nitelikte. Soru önergesini daha iyi anlamak için detaylara bakalım;

Gümrük Vergisi Kaldırıldı

Hızla artan patates fiyatları gerekçe gösterilerek, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile 11 Mart’ta patateste gümrük vergisi kaldırıldı ve patates ithalatının önü açıldı.

25 İlde Patates Yasağı

Geçtiğimiz ay tarım bakanı Pakdemirli, aralarında ülkemizde en çok patates üretimi yapılan illerinde bulunduğu 25 ilde patateslerde hastalıklar sebebi ile patates üretim yerlerinin karantinaya alındığını açıklamıştı. Bu patates üretiminin durdurulması anlamına geliyor.

Patateslerde hastalık bulunması halinde yapılan uygulama doğrudur, ancak yine de tüm detaylarla birlikte düşünüldüğünde dikkat çekici bir gelişme.

Dünya’nın En Büyük Dondurulmuş Patates Şirketi Ve Şirketin Danışmanı

Dünya’nın en büyük dondurulmuş patates şirketinin adı Mc’Cain Food. Peki bu şirketin ismini niye andık? Konuyla ne ilgisi var? Mc’Cain Food şirketi Türkiye pazarına girerken Orta Doğu danışmanı şu an tarım bakanımız olan Pakdemirli. Bu bilgi bakanın kendi özgeçmişinde yer alıyor.

McCain Foods’in patatesleri işlenmiş, dondurulmuş olarak 160 ülkede pazara sunuyor. Patatesi ham ya da bütün olarak ihraç etmiyor. Ancak yine de soru işaretleri, bakanlık konu ile ilgili net bir açıklama ve ithalat kotalarını açıklayana kadar tam olarak ortadan kalkmış değil.

Soru Önergesi

Tarım, Orman ve Köyişleri Komsiyonu üyesi CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu'nun soru önergesinde şu ifadeler yer aldı:

Türkiye sıfır vergi ile patates ithalatını, dondurulmuş patates sektöründe faaliyet gösteren küresel bir firma olan McCain Foods şirketi aracılığıyla Rusya, Ukrayna ve Irak'tan mı gerçekleştirecektir?

Halen Tarım ve Orman Bakanı olan Bekir Pakdemirli, bir zamanlar McCain Foods şirketine danışmanlık yapmış mıdır?

Patateste yerli üretimi arttırabilmek için bir politikanız ve üretim planlamanız var mıdır?

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

istanbul escort

depolama şehirler arası nakliyat

evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama