OKUL ARAÇ VE GEREÇLERİNE AMAN DİKKAT EDİN

22.09.2016 09:00

OKUL ARAÇ VE GEREÇLERİNE AMAN DİKKAT EDİNGeçtiğimiz hafta; Eskişehir Kimya Mühendisliği Bölge Temsilciliği adına basın bildirisi sunan başkan Kenan Çalışır önemli açıklamalarda bulunmuştu. Kamuoyunu yakından ilgilendiren, özellikle öğrencilerin kullanacağı kırtasiye malzemelerindeki kimyasal riklerin konrol altında tutulması konusunda dikkati çekiyordu Sayın Çalışır, bu önemli açıklmamasında.

Öğrencilerin düşlerini süsleyen ve özellikle ilköğretim çağında çocukların okul stresini eğlenceye dönüştüren kırtasiye ürünleri, bilinçsizce yapılan alış verişler sonucundaçocukların sağlığını bozabilentehlikelere dönüşebilmekte. Raflarında yerini alan; hangi maddelerden üretildiği ve içeriği belli olmayan, güvenlik sınırını şana kimyasal madde katkıl, ambalajlı, albenili kokan silgi, su matarası, beslenme çantası gibi kırtasiye malzemeleri, ayakkabılar., okul giyisileri, çocuklarımızın sağlığını ciddi biçimde tehdit etmektedir. Bunların yanında kantinlerde satışa sunulan markasız, ucuz, inorganik boyar maddelerin kullanıldığı şekerlemeler ve ucuz olduğu için yurt dışından ithal edilenyiyecek ve gıdalar, gıdaların bulunduğu beslenme çanta ve sulukların bir çoğu da ne yazık ki büyük risk oluşturmatadır.

Özellikle pilastik ambalajlı gıda ambalajları ve kaplar daha çokdaha çok tehlikeli oldupu bilimsel olarak kanıtlandı.

Fransa’da ise plastikler yasal olarak yasaklandı zaten.

Sağlık Bakanlığı’nın “Uçucu maddelerin Zararlarından İnsan Sağlığının Korunması Hakkında Yönetmelik” gereğine yasaklanmasına rağmen ne yazı ki hala kullanılmakta ve tüketilmektedir.

Bu gelişmelere rağmen piyasa yeterince denetlenmiyor.Ve her zamanki gibi göstermelik denetlemeler yapılıyor. Merdiven altı üretimlerde ve bazı dış alım yapılan ürünler içinden alınan numunelerin, labaratuar deneylerinin yaklaşık % 50’si olumsuz çıkması, bu tehlikenin vahanetini açıkça gösteriyor. Mutlaka alışverişte TSE ve CE ürünleirni tercih edeceğiz. Okullar açılırken; K:M:O’sının mesleki ve toplumsal sorumluluğu gereğikamuoyunu aydınlatılmasını ve bilinçlendirme gayretlerini de taktirlekarşılıyoruz.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle