“ÖĞRENCİ DOSTU ÜNİVERSİTE ŞEHRİ, ESKİŞEHİR”

27.07.2018 06:00

“ÖĞRENCİ DOSTU ÜNİVERSİTE ŞEHRİ, ESKİŞEHİR”24 Haziran seçimlerinden bu yana çok yoğun bir haber akışı içindeyiz

Devletin tüm birimlerinin yeniden şekillendirildiği, kamuda üst düzey atamaların yapıldığı çok hareketli günleri yaşıyoruz.

Ülkemizin yönetim modelinin tümüyle değiştiği bir dönemden geçerken kentimizde de yaklaşan yerel seçim öncesi adaylık açıklamaları, partilerdeki çalışmalar hız kesmeden devam ediyor.

Siyasetin derinlikli konuları bir yana geçtiğimiz günlerde kentimizle ilgili yayınlanan kapsamlı bir araştırma bir kez daha yüzümüzü güldürdü.

Üniversite Araştırmaları Laboratuarı (ÜNİAR) tarafından 81 ilde, 172 üniversitede, 26.513 öğrenci ile yapılan “Öğrenci Dostu Üniversite Şehirleri” araştırmasında Eskişehir bir kez daha Türkiye birincisi seçildi.

Güven, eğlence, spor, halkla ilişkiler, halkın tutumu, sanatsal ve kültürel etkinlikler gibi soruların yanıtlarına göre üniversite öğrencilerinin yaşamaktan en memnun oldukları şehir Eskişehir oldu.

Araştırmaya göre Eskişehir, ülke genelindeki öğrencilerin gönlündeki okumak istedikleri şehir olarak öncü olma konumunu koruyor.

Aslında bu araştırmanın sonuçları hiç de şaşırtıcı değil.

ÇYDD olarak Türkiye’nin her yerinden gelen gençlerle çalıştığımız için “Öğrenci başkenti Eskişehir’in” canlı tanığıyız.

Her yıl üniversitelerin kayıt döneminde Büyükşehir Belediyesi ile birlikte gerçekleştirdiğimiz kente gelen gençleri karşıladığımız “Hey Yeni Kampüslü” projesinde kentimize duyulan güvenin çok sayıda örneği ile karşılaşıyoruz.

Daha önce Eskişehir’e hiç gelmediği halde Eskişehir’deki üniversiteyi seçen, ülkemizin dört bir köşesinden gelen gençlerle tanıştığımızda “Eskişehir’i neden tercih ettiklerini” konuşuyoruz.

Eskişehir’i çağdaş ve güvenli bir kent olduğu için seçtiklerini“ söylüyorlar.

Geldikleri kentte de üniversite olmasına karşılık maliyetine katlanarak neden bu kentteki üniversiteyi tercih ettiklerini sorduğumuzda da, aynı şekilde çağdaş ve huzurlu kent olmanın önemini ısrarla ifade ediyorlar.

Özellikle de kız öğrencilerin ailelerinin Eskişehir’e duydukları güven, kentimizin şöhreti adına çok gurur verici.

Çağdaş ve güven duyulan bir kent” imajının oluşmasında kenti yönetenlerin payı elbette ki çok büyük.

Başta Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Odunpazarı ve Tepebaşı Belediyesi’nin üniversite öğrencilerine dönük diğer kentlere örnek olacak türde çok sayıda güzel uygulamaları var.

Belediyelerin Gençlik merkezleri, kültür, sanat, spor etkinliklerine katılan, proje üreten gençlerle dolup taşıyor.

ÇYDD olarak üniversite öğrencileriyle çok yoğun birlikte olduğumuzu belirtmiştim.

Sohbetlerimizde gençler “İlgi alanlarına göre hiç ücret ödemeden ya da çok küçük bir ücret ödeyerek çok sayıda hizmete ulaştıkları için diğer kentlere göre çok önemli bir ayrıcalığı yaşadıklarını” ifade ediyorlar.

Bu kapsamda, konser, tiyatro, opera, spor karşılaşmaları ya da istedikleri her tür etkinliğe ulaşma olanağını buldukları için tercihlerinden çok memnunlar.

Diğer yandan, Eskişehir halkının öğrencilere olumlu bakışı, esnafın öğrencilerin taleplerine göre hizmet çeşitliliğini ve kalitesini arttırması öğrenci kenti olmanın üstünlüklerini yaratıyor.

Ek olarak, Eskişehir’de öğrenimi tamamlayan gençlerin çoğunlukla Eskişehir’de yerleşik kalmayı seçmesinin de çağdaşlık ve güven unsurunun önemli bir sonucu olduğunu belirtmekte yarar var.

Eskişehir’in,

Öğrenci dostu Üniversite Şehri” olarak

Diğer kentlere örnek olmasını dileyelim.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle