ODUNPAZARI BELEDİYESİ'NİN ŞİRİNLERİ

13.12.2015 23:57

ODUNPAZARI BELEDİYESİ'NİN ŞİRİNLERİ5199 sayılı Hayvanları Koruma Yasası, sahipsiz hayvanların ( kedi, köpek) belediyelerin hayvan sağlık merkezlerinde aşılanıp, kısırlaştırılıp, işaretlenerek tekrar yaşadıkları ortama bırakılmaları yükümlülüğünü getirmiştir.

Bu bağlamda şehrimizde iki belediyenin, Tepebaşı ve Odunpazarı ilçe belediyelerinin birer adet hayvan sağlık merkezi vardır. Bu merkezlerde sahipsiz sokak hayvanları aşılanıp, kısırlaştırılıp, işaö retlenerek alındıkları yerlere geri bırakılmaktadır. Ancak, senelerdir talep etmemize karşın bu canlar için, yine yasanın emri gereği beslenme ve su odakları yapılması bir türlü hayata geçirilmemiştir. Yapılan bir iki beslenme ve su odağı ise göstermelik olarak kalmıştır.

Sonuçta, sokaklarda yaşam savaşı veren bu canlar, beslenme ve su bulma adına kendi kaderleriyle baş başa bırakılmıştır.

Belediyelerden taleplerimiz, genelde birbirine benzeyen mazeretlerle geri çevrilmiş, ödenek kısıtlılığı, insanların bu odaklara sıcak bakmayacağı gerekçeleri öne sürülmüştür sürekli olarak.

Hal böyle olunca da hayvan korumacılar, vicdanlı yürekler kendileri çözüm üretme yoluna gitmiş, uygun yerlere, canların yoğun yaşadıkları bölgelere su ve mama bırakmaya, onları hayatta tutmaya çabalamışlardır. Ama bu çabalarında genelde hayvan düşmanlarını karşılarında bulmuş, “buraya alıştırma, burada verme” kabilinden itirazlarla karşılaşmışlardır. Yaptıkları iyilik ve güzelliğin takdir değil, tersine tepkiyle karşılanması, moral olarak onları da ciddi anlamda yıpratmıştır.

Ülkemizin pek çok kentinde hayvancıklar için su ve beslenme odakları, barınma merkezleri gördükçe, sıklıkla belediyelerimizi bu bağlamda uyarmaya, taleplerimizi yinelemeye devam ettik. Geçen hafta bu isteğimiz doğrultusunda Odunpazarı Belediyesi’nin bir hizmeti bizleri biraz da olsa sevindirdi, umutlandırdı. Belediye, kış aylarında mağduriyetleri iyice artan sokak hayvanları için beslenme odakları oluşturmuş ve ilk olarak bunları Alaaddin parkıyla, Yediler parkına yerleştirmiş.

Beslenme odakları, belediyenin atölyelerinde yapılan Şirin ve Şirine heykelleriyle yerleştirilmiş, böylece çocuklara hayvan sevgisi aşılama da öngörülmüş.

Düşünce doğru; artık yürekleri nasırlaşmış, vicdanları körelmiş büyüklerden sokak hayvanları ile ilgili merhamet beklemek yerine çocuklara, yeni nesle bu sevgiyi aşılamak gerek. Umudumuzu onlara taşımak gerek.

Verilen hizmet için ilgili belediyeye teşekkür ediyoruz. Ve bu ünitelerin hızla Odunpazarı semtinin pek çok yerine yayılmasını bekliyoruz. Umarız bu hizmet göstermelik, göz boyamalık olmaz, beslenme tabakları belediyece sürekli olarak doldurulur.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

istanbul escort

depolama şehirler arası nakliyat

evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama