NE YAPMALI?

07.10.2019 09:32

NE YAPMALI?2003 Yılı... Eskişehir'de göreve yeni başlamıştım.

O zaman da ESKİŞEHİRSPOR, şu anki 3.Ligin karşılığı olan Lig-B'nin  diplerinde debeleniyordu.

Yine bugünkü gibi  yönetsel ve mali krizlerde  boğuluyordu.

Ne yapmalıydık?

Zamanın Spor Müdürü Süleyman Arduç,  Milli Eğitim Müdürü Ekrem Toklucu, Anadolu Üniversitesi'nden BESYO'nun yönetici ve akademisyenleri, Eskişehirspor yöneticileri;  yerel yönetim, meslek odaları ve amatör kulüplerimizin temsilcileri ile Fethi Heper başta, geçmişin efsane oyuncuları ve bu konuda liyakat sahibi kişi ve kuruluşlarla bir araya gelip uzun uzun  beyin fırtınaları yapıldı.

Baktık gördük ki, futbol dünyada SPOR olmanın ötesinde bir ENDÜSTRİ durumuna gelmiş.

Endüstride ise temel kuraldır:  "Üreten  başarır, üretemeyen batar gider."

İşin ilginci, kimi devletler bile bütçe açıklarını futbolcu satarak kapatıyordu. Kulüpler ise milyar dolarla alınıp satılıyordu.

Peki bu durumda ne yapılmalıydı?

Amaç günü kurtarmak mı, yoksa geleceği kurtarmak mı olmalıydı?

 Ya  saman alevi gibi yanıp sönen geçici başarılarla avunmaya devam etmeliydik;

Ya da uzun vadede bilim ve tekniğin son verileri ışığında çalışıp sonuç alıcı ve kalıcı  başarılara imza atmalıydık.

Bilinen bir şeydir: Nereye gideceğini bilmeyen gemiye hiçbir rüzgar fayda etmez!"

İkinci şıkkı tercih, aklın gereği idi.

Uzun vadeli bir planlamayla, Eskişehir'imizin zengin ve göz kamaştıran potansiyelini değerlendirmek amacıyla kendimize, "ANADOLU  YILDIZLARI"  adıyla bir strateji (ANA HEDEF) belirledik.

Bu hedef;

1- Kendi insan kaynaklarını değerlendirerek Eskişehir'i mümbit bir "Futbol Tarlası" haline getirmek.

2-En son bilimsel yöntemlerle  kendi çocuklarımızı eğiterek yeteneklerini sonuna kadar  geliştirip başarıyı kalıcı kılmak.

3-Aynı zamanda da, kısır döngüden kurtulamayan, bunalımdan bunalıma sürüklenen ve  tam bir çıkmaz içinde bulunan Türk Futboluna iyi bir başarı hikayesi sunmak idi.

                                                    *

Gerekli  örgütlenme, araştırma, incelemeler sonunda ESKİŞEHİR SPOR KOMPLEKSİ  PROJESİ  ortaya çıktı.

Bu tasarı, profesyonel takımımızın, amatör takımlarımızın, Anadolu Yıldızları çerçevesinde çalışma yapacak bütün çocuklarımızın ihtiyaçları düşünülerek projelendirildi.

Şimdiki Spor Lisesi de (Ülkemizde ilktir) bu projenin bir parçası idi.

Bu amaçla, Mutalıp Çayırı'nda  elli bin metre kare arazi ile Vilayet bütçesinden 17 trilyon kaynak ayrıldı. Ve gerekli teknik ve yasal süreçler tamamlandıktan sonra da ihalesi yapıldı.

Tam çalışmalar başlayacağı zaman olan oldu.

Siyasetin o bildik çirkin yüzü karşımıza dikildi.

"İşi, ya benim dediğim müteahhide verirsiniz; ya da bu ihaleyi iptal ettiririm..."

Anlatamadık: "Beyler bizim firma tercihimiz olamaz. Yasal olarak iş, yeterliliği olana ve en uygun teklifi verene yaptırılır.

 Aksini yapmak "ihaleye fesat karıştırmak" olur ve suçtur. Yapmayın, etmeyin, kıymayın  Eskişehirspor'a! İhale iptal olursa,  bu kaynak çarçur olur gider ve bu proje yatar."

Dinletemedik, maalesef İhale Ankara'dan  iptal ettirildi. Ayrılan  o 17 trilyonluk kaynak da, çoğu gereksiz alanlarda çarçur olup gitti.

Tamam hep beraber gayret ettik. Eskişehirspor'umuzu Lig-B'den Lig-A'ya, oradan da Süper Lig'e çıkarttık çıkartmasına... O kadar!

Ama bilimsel yöntemlerle bir çalışma düzeni oturtamayıp uzun vadeli düşünemediğimiz için tutunamadık. Yine eski hastalıklarımıza yakalandık. Maalesef kısa zamanda takımımızı krize sürükleyip iflas ettirdik.

Bizim ta o zaman tasarlayıp  yapmak istediklerimizi, kısmen de olsa şu an Altınordu yapıyor ve çok da başarılı. Hiçbir yabancı futbolcuya  yer vermeden kendi altyapılarından yetiştirdikleri çocuklarla güzel iş çıkartıyorlar. Bütün illerde olduğu gibi Eskişehir'de de  altyapı oluşturmuşlar. Helal olsun!

Peki bu kısır döngüyü kırmak için biz ne yapmalıyız?

Her şeyden önce günü kurtarmak kolaycılığından vazgeçmeliyiz.

Aklın yolu bir değil mi?
Yorumlar (13) / Onay bekleyen (1)

Yorum Ekle

BİLAL

08 Ekim 2019 12:27
Eses için kolunu kıpırdatmayan insalar, nemalanmaya gelince başkan vekil taraftar olur amma laf ebeliğine gelince sahada veya salonlarda konuşmasını sever. Sizin gibi gerçekten faydalı olmaya çalışanlara gelince kimse hatırlamaz. Anlatın bunları efendim. Ama anlatılsa bile kim anlar...

Fatma Ceren

08 Ekim 2019 12:15
Sayın Valim siz burayı yapardınız şehrimizi bir Real madrid gibi. Şehirler spor takımlarıyla ünlenir, markasıdır şehrin bir spor takımı. Bütün büyüklerimiz sağolsun seçim yatırımı olarak bir kaşkol takarak işleri hallettiklerini sanarlar ama nerede? Sonuç nerede? Kimse kimseden emir almak istemiyor, emir verenin niyeti belli değil. Bu olayı anca siz yaparsınız, sayın Valim koordinasyon kısmı sizde olmalı. Eses öksüz kaldı. Yapsanız yapsanız siz yaparsınız. Artık geri dönün. Süper lig sözü verip, tüm sosyal sorumlulukları sorumluluğunuzun üstünde gerçekleştirip bir de Es es’e uzandınız. Süper lig sözünüzdü, UEFA ön elemesine kasar çıkardınız. Sizin büyüklüğünüze ihtiyacımız var

Yurtsever Esesli

08 Ekim 2019 12:14
çok güzel olmuş tarihin bilmediğimiz yanları.

Türk Yılmaz

08 Ekim 2019 12:22
Sayın Valim gerçekten de aklın yolu bir. Takımın düşmesini ya da düşmemesini önemsemeden acele şehrin önde gelen yöneticileri bir araya gelerek kulübün başına sizin gibi bir ağabeyi getirmeliler. Hatta sizin gelmeniz gerek. Hem şahsınıza olan güven ile çok daha doğru ve hızlı yol alınır diye düşünüyorum.

Mert Taran

08 Ekim 2019 12:19
Her zamanki gibi siyasetçiler faydalı olmaya çalışanlara olmuşlar fakat bizim halkımızın Eskişehirspora çalışana engel olmamız lazım. Çok Teşekküler iyi anı

Serkan

08 Ekim 2019 12:05
Allah bizlere Eskişehirsporun sorunlarını sizinle çözmeyi nasip etsin.

Ahmet POLAT

08 Ekim 2019 14:49
Bahsi geçen zamanların şahidiyim ki bir Allah bilir,bir de yanında olan insanlar Sayın Valimin neler çektiğini.Gecesini gündüzüne katarak,bir Ankara bir İstanbul oradan oraya koşturup yüreklerde küllenmiş Eskişehirspor ümidini yeniden filizlendirmek için verdiği mücadeleyi...Ne yazık ki, tırnaklarla kazınarak elde edilen o başarılar,kalıcı olabilecek yatırımlarla güçlendirilmek bir yana,popülist,günübirlik,cahilane ve nemalanma kokan saçmalıklarla heba edildi.

cemal

08 Ekim 2019 13:33
Ankara, Ankara Eskişehirsporu yaptın BAHTI KARA. Düşürdün Anadolu'nun Futbol önderini DARA.

Hacı Yalçın

08 Ekim 2019 14:59
Sayın valim,Ankara 19 Mayıs Stadında,yükselme play off maçında yanınızdaydım.Hepsi bir yana,bir tek o maçta yaşadığınız heyecan ve kendini adamışlığın çeyreğini taşıyan bir babayiğit çıksa emin olun her şey düzelir.Bu iş gönül işi,bu iş fedakarlık işi, en önemlisi kurtlar sofrasına tavşan gibi savunmasız oturup aslan gibi kalkabilecek kabiliyet,koordinasyon,ilmi siyaset işi.Hızını almış bisikleti süt bebesi de sürer,iş ilk pedallara kuvvetli basıp devirmemek.Bizim bisikletimize ancak sizin gibi gönül adamları pedal bassın,hızını almış gidene yön verecek adam lazım değil...

Yeter BACI

08 Ekim 2019 15:09
Sayın valim,sizin içerisinde olacağınız bir proje ile eminim ki bu zor günler atlatılır.Eskişehirspora bir şekilde soğuk kalan,kırgın,kırılmış dökülmüş insanlar işin içinde siz olursanız tutumları değişir.Elini taşın altına sokma seferberliği, ancak sizin gibi değerlerin içinde olması ile başarılı olur,nefesten nefes rüzgara kasırgaya dönüşüp,Eskişehirspor yelkenlerini şişirir aksi halde bu takım daha çok yalpalanıp durur

mehmet

11 Ekim 2019 12:37
Sayın Valim futbolun bir endüstri olduğunu çok önce tespit etmişsiniz. Bildiğiniz gibi endüstri ünvanı olanların hepsi Anonim Şirket. İçlerinde dernek statüsünde olanı yok. Bu sebeple eskişehirspor acilen a.ş. olmalı diye düşünüyorum.

SS Subayı

08 Ekim 2019 18:48
Nerede o kafa bu şehirde. Kafa olsa sizin kapınızdan ayrılmazlar

AHMET CURUS/SEYİTGAZİ

11 Ekim 2019 08:03
DEĞERLİ VALİM SİZ ESKİŞEHİR'DE ÇOK SEVİLEN BİR KİŞİSİNİZ. ACABA DİYORUM BİRLEŞTİRİCİ ÖZELLİĞİNİZ VE ESKİŞEHİRSPOR VE KENTİMİZE OLAN SEVGİNİZİ BU ZOR GÜNLERİ ATLATMAK İÇİN YANİ ESKİŞEHİRSPOR BAŞKANI OLARAK GÖRMEK İSTERİZ.