Ne Olacak Bu Atların Hali?

21.12.2015 09:33

Ne Olacak Bu Atların Hali?Atlılar atlılar kızıl atlılar,
Atları rüzgâr kanatlılar!
Atları rüzgâr kanat
Atları rüzgâr
Atları
At
Rüzgâr kanatlı atlılar gibi geçti hayat!
Nazım Hikmet

At denilince, büyük ustanın bu şiiri gelir hep aklıma; atları çocukluğumdan bu yana çok severim, hep hayal ettim onlara binmeyi, rüzgar kanatlı atlarla birlikte rüzgarı saçlarımda hissetmeyi. Ama bugüne kadar olmadı, daha pek çok hayalim gibi bunu da bir başka sefer dünyaya gelişime bıraktım açıkçası.

Atların çok duygusal, çok zeki hayvanlar olduklarını, pek çoğunun yaşamlarının acılı, zor geçtiğini, güçleri, sağlıkları yerindeyken emeklerinin nasıl hoyratça, acımasızca sömürüldüğünü ve emekliliklerinde inanılmaz acılarla bu dünyayı terk ettiklerini biliyorum. Hatta bu güçten düşmüş canların bazılarının kasaplarda “et” olarak değerlendirildiklerini sıklıkla basında ve Tv.de izlemekteyiz. Onların, başlarını kaderlerine boyun eğmiş şekildeki duruşlarını ve güzel gözlerinin acıyla baktığını görüp, bilip bütün bunlara çaresiz kalışıma da isyan ederim.

Şehrimizde, özellikle de bir semtte, başıboş, kendi kaderine bırakılmış, çöplerden beslenmeye çalışan, trafikte sorun olan zavallı atlar gündem oluşturur. O bölgede oturan ve genelde geçimlerini bu hayvanları tepe tepe kullanarak sağlayan vatandaşların, ardından da güçten düştüklerinde oraya buraya salıverdikleri hep yazılır çizilir.

Bu canlarla ilgili belediyelerimiz ne yapar peki? Benim bildiğim kadarıyla semt olarak hayvanların salıverildiği bölge Tepebaşına bağlı. Bu belediye, çok fazla ihbar ve şikayet geldiğinde -basından takip ettiğim kadarıyla- onları toplayıp Büyükşehir Belediyesine teslim ediyormuş. Bunun akabinde de şikayetçi olan semt halkı rahat bir nefes alıyormuş.
Bu bağlamda çıkan en son gazete haberlerinin ardından, merakımı ve bana yöneltilen okur sorularını yanıtlayabilmek adına her iki belediyeyi de arayıp toplanan atların ne olduğunu öğrenmek istedim. Ama sorularıma yanıt verecek bir yetkili bulamadım. İçimde bir ukde olarak kaldı bu yanıtsızlık. Çünkü bilmekteydim ki her iki belediyenin de bu canları koruyacak, barındıracak bir yeri mevcut değil.

Geçtiğimiz hafta Perşembe akşamı, oldukça ileri bir saatte yine bu konuda bir ihbar aldım. Sakarya Hastanesi ile Otogar çıkışı arasında, çevre yolu üzerinde bir sahipsiz at, belli ki terk edilmiş, yol kenarında öylece çaresizce durmaktaymış. İhbarı yapan arkadaş otobüste olduğu için durma imkanı olmamış ve yakından atın yaralı olup olmadığını da görememiş ama çaresizliği ve her an yola atlayıp ezilme olasılığı onu çok üzmüş.

O saatte o hayvanla ilgili ne yapılabilirdi? Tepebaşı Belediyesinin ilgili birim yetkilisini aradım ama ulaşamadım. Ulaşabilseydim bir sonuç alınacak mıydı ondan da emin değilim.

Şehirde sürekli sorun olarak gösterilen, işlenen konu, “kedi, köpek popülasyonunun artışı”. Artık hemen herkes ezberledi. Ya “ATLAR”, onları da mı görmezden geleceğiz? Şimdi soruyorum ne olacak bu atların halleri?

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

istanbul escort

evden eve nakliyat

depolama şehirler arası nakliyat eşya depolama eşya depolama

evden eve nakliyat evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama