MİLLET BAHÇESİ

10.07.2019 06:30

MİLLET BAHÇESİ    Bildiğiniz gibi, 2001 yılında, yüksek yapılar ile beton yığını haline dönüşmesinin önüne geçmek üzere, (yıkılan) Atatürk Stadyumunun bulunduğu alan, çevresindeki okullar, Hava Hastanesi, İller Bankası, DSİ Bölge Müdürlüğü'ne ait kamu yapıları ile birlikte Büyükşehir Belediye Meclisince "Korunacak Alan" olarak ilan edilmişti.

    Yıllar sonra söz konusu alan, yeni bir stadyum yapması karşılığı TOKİ'ye verilecek olması ve TOKİ'nin buraya bir alışveriş merkezi yapmayı planlanması ile gündeme geldi. Bu fikir, başta meslek odaları olmak üzere, sivil toplum örgütleri, taraftar dernekleri ve Eskişehir halkı tarafından kabul görmek bir yana büyük tepkiler ile karşılaştı.

    Eskişehir kamuoyunun istediği, kentin ve Eskişehirspor'un tarihsel belleği açısından, öncelikle yeni yapılacak stadyumun aynı yere yapılmasıydı. Bu maalesef mümkün olmadı. Yeni stadyum için başka bir yer belirlendi ve inşa süreci başladı. Bunun üzerine, yıkılacak olan stadyum yerinin, Eskişehir'in en büyük eksiği olan bir "Kent Meydanı" olarak şehre kazandırılması için birçok etkinlik, gösteri ve toplantılar düzenlendi, kamuoyu oluşturuldu. Hatta mimarlar odası tarafından ulusal ölçekte bir fikir projesi yarışması bile düzenlendi alanın kente kazandırılması için.

    Geçtiğimiz yıllarda, Cumhurbaşkanı tarafından verilen talimatla, eski stadyumunun bulunduğu alana, "Millet Bahçesi" yapılacağı duyuruldu. Toplam 56 bin 400 metrekare olan alanda; "yeşil alan, otopark ve rekreasyon alanları bulunacak, sosyal hizmetler sunan yapılar, muhtelif çiçekler ve endemik bitkilerin yer alacağı" bildirildi. Türkiye'nin en büyük kent meydanlarından biri olacaktı.

    Bunun üzerine Eskişehir Valiliği ile TOKİ arasında protokol imzalandı. Protokolün ardından eski stadın yıkımına başlandı. Uzun bir süre alana yapılacak proje kamuoyu ile paylaşılmadı. Sonrasında, millet kıraathanesi, spor alanları, bisiklet yolları, sanat atölyeleri gibi tesislerin yanı sıra yeşil alanın çokça bulunduğu bir görsel yayınlandı. Daha sonra ise projenin değiştiği bilgisi geldi gündeme.

    Bu süreçte, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan, imar planı değişikliği ve plan notları ile alanın işlevi "Millet Bahçesi" olarak değiştirildi. Ancak yapılan değişiklik tartışmaları da beraberinde getirdi. Notlarda "vaziyet planına göre ifraz edilebilir veya iskân almaksızın mülkiyetine göre bağımsız bölüm olarak belirlenir" ifadeleri kullanıldı. Ayrıca açık - kapalı ve zemin altı - zemin üstü otopark yapılabileceği belirterek bu alanların emsale dâhil olmadığı kaydedildi. Yani otopark, izin verilen yapılaşma alanına dâhil edilmeyecekti.

    Yapılan plan değişikliği, yasal süreç gereği, onay için Eskişehir Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na gönderildi. Kurul, yaptığı inceleme neticesinde; alanının millet bahçesi olarak belirlenmesinde sakınca olmadığını, çevresinde tescilli yapıların bulunduğunu, Planda belirtilen yapı emsalinin aşılacağından, "yapılaşmayı artıracağını" belirterek "yeniden değerlendirmesine" karar verdi.

    Alanda, hafriyat çalışmalarının ardından başlayan inşaat faaliyetlerinin; "izinsiz ve ruhsatsız" olduğu gerekçesi ile Odunpazarı Belediyesince mühürlendiği bildirildi.

    İnanıyor ve umuyorum ki, Eskişehir halkının azimli ve kararlı mücadelesi; yıkılan stadyum alanının betonlaşmasına engel olacak ve bu alanı "Kent Meydanı" olarak şehrimize kazandıracaktır.
Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

istanbul escort

depolama şehirler arası nakliyat

evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama