Mardin, Midyat ve Hasankeyf’e yolculuk

13.02.2018 08:00

Mardin, Midyat ve Hasankeyf’e yolculukBursa’da metal karyola imalatı yapan Ali Baş’la Gemlik Büyük Kumla Köyü’nde Ferah Pansiyon’unda arkadaş olduk. 1970’lerin ilk yarasında bir gün Eskişehir’de evimize geldi; tahsilat yapmak için bir haftalık Konya, Adana, Gaziantep, Diyarbakir ‘deki müşterilerine gideceğini, yalnız olduğunu, yol arkadaşlığı yapmamı istedi.

Atalarımız, “ Körün aradığı iki göz, biri ela bir boz…” derler ya tam onun gibi bir şey…Yaz tatili, öğretmenler lokalinde vakit öldürmektense, fırsatı değerlendirmek istedim. Bir hafta süren uzun yolculukta ilk kez Konya’dan Diyarbakir’e Anadolu coğrafyasınının derinliklerini gördüm.

Gaziantep’de Ali Baş’ın karyola gönderdiği müşterisinin evinde ilk kez yöre yemeklerini tattım.Ertesi gün Kilis, Birecik, Urfa’ya gittik…Gece çok ilkel bir otelde yer bulduk; sabah da Viranşehir üzerinden Diyarbakır’a ulaştık.Gezinin bu bölümüne ilişkin günlük notlarımı bulamadım; hafızam yanıltmıyorsa bir gecede de Batman’ da konaklayıp dönüş yoluna girdik.

Malabadi köprüsü

İlk geziye hazırlıksız gitmiştim.Bir ön hazırlığım yoktu; üstüne üstlük zımbalanmış kağıtlara aldığım notlara yakın zamanlarda bir kez rastladım; sonra aradım bulamadım.

Güneydoğu Anodulu gezisinde zihnimde kalın çizgiler halinde yer edenler, Gaziantep’e yaklaşırken dağı tırmanan yolda Aşık Veysel’in “ Ben gidersem sazım sen kal dünyada…” diye haykırdığı deyişini radyodan ilk kaz dinlememdi.Gaziantep’e konuk olduğumuz eveni yemekleri

nden tad aldım. Birecik’te kelaynak kuşlarını gördüm.Batman’a giderken Malabadi Köprüsü üzerinden Dicle’yi seyrettim; Mezopotamya’ya akan zenginlik olduğunu düşündüm.

1980’lı yıllarda da başka bir fırsatla Güneydoğu Anadolu’nun derinliklerine bir kez dana daldım.Şişecam Topluluğu’nun Mersin’deki soda tesislerini kömüre dönüştürme projesi kapsamında yaptığımız araştırma için bir ekip kurduk. Bilinen bütün linyit ve asfaltit yataklarını yerinde inceledik. İncelemenin bir bölümünde, Konya’da Ilgın, Ermenek kömür yataklarını gördükten sonra gece Mersin’de konakladık. Ertesi gün Adıyaman’da Gölbaşı’nda Harmanlı köyündeki linyit yataklarında kaldık. Bir kimya mühendisi olan Mehmet adındaki arkadaşın Nurettin Soykan’ın işlettiği tesislerindeki düzen zihnime yerleşen anılardan biri.

Selçuk Buyurgan Diyarbakır kökenli yoldaşımızdı…Geceyi Diyarbakır’da geçirdikten sonra Mardin’e gittik. Kızıltepe’nin kuzeyinde kum yataklarına baktık.Gece konakladığımız Mardın bana çok ilginç geldi. Kenti fazla dolaşmadan Cizre’den Silopi’ye geçtik. Harbul’ da asfaltit yataklarını inceledik, geceyi de TKİ’ nin Cizre tesislerinde geçirdik.

Gaziantep, Urfa, Adıyaman, Diyarbakır ve Mardin daha sonraki dönemlerde su yolumuz oldu…Ne zaman çağrılsam bu kentlerimize giderek bildiklerimi iş insanlarıyla içtenlikle paylaştım.

Bu ayın ilk dört gününde yolumuz yine Mardin’e düştü; oradan Midyat’a ve Hasankeyf’e kadar uzandı. Ulucami’den Mor Gabriel ve Deyrul Zaferan Manastırı’na, Kasımıye Medresesi’nden Sultan Isa Medresesi’ne El Cezire’nin dehasını besleyen Mezopotamya ufuklarına bakarak hayatın anlamını düşündüm.

Yararlı bir gezi

Moda ve Hazır Giyim Federasyonu(MHGF) Başkanı Hüseyin Öztürk telefonda, Iğdır’ da düzenlenen etkinliğe katılamadığım için sitem etti: “Eğer bu toplantıların, kalkınmanın gerek şartı diye yazdığınız bilgili ve temas halinde halka dokunan küçük bir katkı olduğunu düşünüyorsan, mutlaka katılıp bize destek vermelisin…” sözleri, gözüm kesmese de davete katılmama neden oldu; sonucu ağır bir soğuk algınlığı olsa da yararlı geziler hanesine bir yanisi eklendi.

Moda ve Hazır Giyim Federasyonu(MHGF), Mardin Sanayi ve İş Adamları Derneği(MARSİAD), Dijle Kalkınam Ajansı(DİKA),Mardin Valililiği ve Belediye Başkanlığının ortak programına “Tekstil-Hazır Giyimde Yatırım Fırsatlarını Tanıtım Günleri” adlı verilmişti.

Çok sayıda iş insanının ve ilgili kurumların katıldığı toplantının “ Hazır Giyimin Bölgesel Kalkınma ve İstihdamda Kilit Önemi” başlıklı paneli yönettim. Hüseyin Öztürk, İTÜ’den Prof.Dr. Nevin Çiğdem Gürsoy, TAMSED Başkanı Adil Nalbant, LV Waikiki Tedarik Direktörü Şenol Dallı ve TOBB Güneydoğu Kadın Girişimcileri Kurulu Başkanı Hülya Akkaya görüşlerini paylaştı.

İkinci panel, “Mardin ve Dicle Bölgesi’nin Sektörel Yatırım Potansiyeli” başlığını taşıyordu. Çetin Ünsalan’ın yönettiği panele, DİKA Uzmanı Ekrem Dirican, GÜNTİAD Başkanı İhsan Oğurlu, MARGİSAD Başkanı Halil El, Akkuş Tekstil Genel Müdürü İbrahim Batuk ve İlgi Moda ve Tekstil’den Yavuz tarhan katıldı.

Ne yapılması ve nasıl yapılması gerektiğine ilişkin odaklı iki panel izledik…Dileriz ki yöreye iş ve aş kapıları açan bir vesile yaratmış olalım.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle