Kıyamet Senaryosu

12.10.2016 17:48

Kıyamet SenaryosuDünyanın yeni bir küresel ısınma dönemine girdiği konusunda bilim insanlarının tamamna yakını hem fikir durumda. Hatta yüzyış öncesiinde 1896 yılında Svante Arrhenius adlı İsveçli Kimyagersanayi çağının yol açtığı CO2’nin yeryüzünde ısınmayayol açtığını söylediğinde ona pek inanan olmamıştı.

Geçtiğimiz aylarda açıklanan Dünya İklim Raporua göre 2012ilk on ayı 19. yüzyıldan bu yana kayıtlara geçen en sıcak aylar oldu. Bu gidişle Kuzey Kutbu’ndaki buz kütlelerinin 2050 yılına kadar eriyeceği tahmin ediliyor.

Dünyaya egemen olduğu günden bu yanadoğayı ve insanı sömüren “ çılgın tüketim pompalayan” kapitalizm, yeryüzünün “kıyametine” acımasızca sürüklüyor. 21 Aralık’ta 2012’de sona erdiği ileri sürülen Maya Takvimi nedeniyle magazinleşen kıyamete çeyrek var demek pek yanlış olmayacak gibi.Dünyanın ve onun üzerinde yaşayan canlıların geleceği ”çok acil” alınması gereken kararlara, önlemlere bağlı gibi görünüyor. “ Dünya ekonomisi kararlı bi şekilde küçülmezse, enerji alt yapısı yenilenebilir kaynaklara dönüştürülmezse, tarım, fosil yakıtlar ve gübre kullanımının zararlarınından arınacak şekilde yeniden yapılandırılmazsa, taşımacılık sistemleri toplu taşımacılığın esas alındığı bir şekilde örgütlenmezse...Sonuç ortada . Ancak tüm bunları bu sistem içinde yapmak mümkün mü? Kapitalist düzen içinde önerilen çözümlerle sorunu “ halının altına süpürmenin’de” zamanı da çoktan geçti.İnsanlığın iklim değişikliği krizinden kurtulmasının yolu küresel bir merkezi planlamasından geçiyor aslında. Bu da ancak, üretim- tüketim ekonomisinin denetlenmesinden ve demokratik planlamayı öngören insan ve doğa odaklı planların uygulanmasıyla mümkündür. Bununla birlikte, metan gazının küresel ısınmayaetkisinin CO2’nin 21 katına ulaştığını, Atmosfere bırakılan metan gazının yüzde 40- 70’iinin de insan kaynaklı olduğunu bilmiş olalım. Sbirya tundraları, okyanus tabanı ve kutuplarda çok miktarlarda bulunan donmuş metanın küresel ısınmanın etkisiyle açığa çıkma sını” sonun başlangıcı olarak tanımlıyor bilimciler. “Kıyamet senaryosu” de denilen şey şu; Dünya tahmin edilemeyecek bir hızla ve miktarda ısınacak. Yaşamın büyük bir çoğunluğuyok olacak..

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle