Kırım Rusya’nın Avrupa Konseyi Üyeliği İçin Feda Edilmemelidir (4)

11.07.2019 06:30

Kırım Rusya’nın Avrupa Konseyi Üyeliği İçin Feda Edilmemelidir (4)Kırımoğlu’nun 5 Şubat 2017’de yapılan Kırım Tatar Platformu toplantısındaki değerlendirmeleri  çok önemlidir: “Türkiye dünyadaki birçok ülkenin uyguladığı yaptırımlara katılmadı. Tersine, şimdi Türkiye-Rusya arasında ‘işbirliği’ ve ‘dostluk’ kelimeleri kullanılıyor…. Şimdi dünyada bize soruyorlar, Türkiye size bu kadar yakın, en kalabalık diasporanız da orada, Türkiye niye böyle davranıyor diye. Biz elimizden geldiğince Türkiye’yi savunuyoruz. Ama bunlar çok tesirli, çok inandırıcı olmuyor. Diyorlar ki, akrabalık böyle olmaz.” Ukrayna Dışişleri Bakanı Kırım Derneği’ne teşekkür ederek, “Topraklarımızı mutlaka bu işgalci pisliklerden temizleyeceğiz” demiştir.

Bilindiği gibi Ukrayna’da 21 Temmuz 2019’da yapılacak seçimlerde  Kırım Tatar halkının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, eski Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun Avrupa Dayanışması Partisi’nden altıncı sıra adayı olarak genel seçimlere katılmaktadır.  Kırımoğlu, “Öncelikle çok açık ve net şunu ifade etmek istiyorum. Ciddi derecede bir bilgi kirliliğine maruz bırakılıyor ve manipüle ediliyor. Bu asla kabul edilemez.” demiştir.

Sayın vekil Roma’da Ukrayna diasporası temsilcilerinin Putin’in Roma’ya gerçekleştirdiği  ziyareti protesto  etmesini nasıl değerlendirmektedir?  Protesto, “Putin’in Ukrayna’daki saldırganlığını durduralım, “Putin Go Home!”, “Putin Ukrayna’dan Elini Çek sloganları eşliğinde, Roma’nın tarihi meydanı Bocca della Verita’da düzenlenmiştir. Kampanyaya katılan aktivistlerden biri, “Bağımsız bir devletin toprağını işgal eden diktatör (Putin), İtalya’nın düzenlediği yüksek dereceli karşılamayı hak etmiyor. Sanırım İtalya, Putin’in inisiyatifiyle Avrupa’da başlatılan savaşın devam ettiğini unuttu”  demiştir.

 Sayın  Emine Nur Günay, "Dışişleri ince konu, konuşmadan okumak düşünmek lazım" derken çok  haklıdır. Ne demiş atalarımız: “Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunamaz.”  Bir kişinin vekil bile olsa Kırım konusunda fikir beyan edebilmesi için Kırım’ın Rusya tarafından işgal edildiğini bilmesi gerekirEğer bilmiyorsa, konuşmadan önce düşünmesi gerekir. Şüphe yok ki, “dışişleri ince bir konudur.” Ama  inceliği kişiye göre tartışmalıdır. Kalın olan bir konuyu bazı akademisyenler,  ustalıkla kağıt üzeninde de olsa inceltmede  çok başarılı olmuşlardır. Türkiye’yi hukuken ve siyaseten hiçbir şekilde olmayacak ittifaklara, “konuyu incelterek” sokma başarısını göstermişlerdir.

Stalin’in 18 Mayıs 1944  tarihinde sürgüne gönderdiği ve  yollarda hayatlarını kaybeden Kırım Türklerini anma törenlerine Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer gibi  en azından bir  defa katılması gerekir ki, söz söyleme hakkı olsun. Sayın vekil herhalde  Kırım kökenli  Türkleri  okuma yazma bilmeyen cahil kişiler olarak görmektedir: “Şimdi bu kadar açık şekilde Kırım için atılmış bir adım varken, uluslararası platformda Kırım’ın ilhakının en yüksek seviyede kınandığı bir belge niteliği taşıyan bu raporu ve alınan kararları farklı noktalara çekmek en iyi ihtimalle amatörlük sayılabilir.

Akademik kariyerden gelen bir milletvekili Türkiye’ye, “AB’den ayrılalım, Orta Asya, Güney Kore ve Türkiye Arasında  Bir Gümrük Birliği (Altay Birliği)  kuralım, çünkü ihracatımız artar” tespitinde bulunmamıştırTürkiye için zaman zaman Batıya giden gemide doğuya koşan ülke benzetmesi  yapılmıştır ama bunun doğru olmadığı Türkiye’nin üye olduğu  Avrupalı ekonomik, askeri ve siyasi kuruluşlar tarafından ispatlanmıştır.

Sayın vekilin oy aldığı Kırım kökenli vatandaşlarımızdan özür dileyeceği yerde  aşağıdaki açıklamayı yapması bir akıl tutulmasıdır: “Birilerini kınamak, bir ülke hakkında “ahkam kesmek” kolay olabilir. Çıkarsınız ve kameralar karşısında Rusya böyle “işgalci”, Kırım’ın yanındayız diyebilirsiniz. Onları en şiddetli şekilde “medya önünde kınarsınız”. Ancak gerçekten kazanç elde etmek, Kırım’ın geleceği için gerekli adımları atmak, Rusya’yı Kırım konusunda uluslararası kabul görmüş bir platforma çekmek ve burada uluslararası diplomasi kurallarıyla onlarla mücadele etmek, “akıl, strateji, inanç ve en önemlisi fedakarlık”  gerektirir. AKPM’ de alınan karar bu çalışmaların sonucudur. Konuları farklı noktaya çekmeden daha fazla okumak, bilgilenmek ve uluslararası gelişmeleri takip etmek gerekir.’’

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

istanbul escort

depolama şehirler arası nakliyat

evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama