KIDEM TAZMİNATINA VERGİ İADESİ

31.01.2019 06:30

KIDEM TAZMİNATINA VERGİ İADESİResmi gazete yayınlanan torba kanunda birlikte, Gelir Vergisi Kanunu'na ilişkin bazı değişikliklerde yapıldı.. Yeni düzenlemeye göre, kıdem tazminatından Gelir Vergisi kesilen işçiler, mahkemeye gitmezse, gitmişlerse davada vazgeçerek vergi kesintisini iade alabilecekler.

Kanuna göre, 27 Mart 2018'den önce işten ayrılan işçiler, karşılıklı sonlandırma sözleşmesi veya ikale sözleşmesi kapsamında, yasal haklarına ek olarak ödenen tazminatlar, iş kaybı tazminatları, iş sonu tazminatları, iş güvencesi tazminatları gibi çeşitli adlar altında yapılan ödemeler ve yardımlardan yapılan gelir vergisi kesintilerini iade alabilecekler.

İade için, zaman aşımı süresi içinde yetkili vergi dairelerine başvuru yapılması, dava açılmaması ve açılmış davalardan vazgeçilmesi şartı aranacak.

Zamanaşımı 5 yıl

Vergi Usul Kanunu’na göre, hak sahiplerince vergi iadesi başvurularının, verginin ödendiği tarihi takip eden yılın başından itibaren beş yıl içinde ilgili vergi dairesine yapılması gerekiyor. Yani, 2013 yılı ve sonrasında kıdem tazminatını alanlar başvurabilecek.

Kanun resmi gazetede yayınlanmış olsa da, nasıl uygulanacağı ile ilgili olarak, Hazine ve Maliye Bakanlığı, konuyla ilgili tebliğ yayımlayacak. Bu tebliğ ile birlikte başvuru usulü netleşecek.

Evlerde imal edilen ürünleri satanlar, asgari ücretin brüt tutarını aşmaması koşuluyla vergiden muaf olacak.

Yeni düzenlemeye göre, internet ve benzeri elektronik ortamlarla, oturdukları evlerde imal ettikleri havlu, örtü, çarşaf, çorap, dokuma mamulleri, dantel, her nevi nakış işleri ve turistik eşya, tarhana, erişte, mantı gibi ürünleri iş yeri açmaksızın satanlar, yıl içinde gerçekleştirilen satış tutarının yıllık asgari ücretin brüt tutarını aşmaması koşuluyla vergiden istisna tutulacak.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

istanbul escort

evden eve nakliyat

depolama şehirler arası nakliyat eşya depolama eşya depolama

evden eve nakliyat evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama