Kendinizi Ne Kadar Tanıyorsunuz?

24.06.2020 06:30

Kendinizi Ne Kadar Tanıyorsunuz?Kendimizi ne kadar tanıyoruz?

Öz benliğimizin ne kadar farkındayız?

Çevremizdekileri tanıdığımız kadar acaba kendimizi tanıyor muyuz?

Bunu sizlere sormamın sebebi kendimizi tanıdığımızı sanıyoruz ama aslında öz benliğimizin farkında bile olamayabiliyoruz. Egolar devreye giriyor. Mesleklerimiz, ünvanlarımız, iş hayatındaki kimliğimiz ya da eşimizin ünvanı ile etrafımızdakilere kendimizi tanıtabiliyoruz. Entellektüel kimliklerden sıyrılamıyoruz.

Ben kimim sorusunu kendi kendinize sorun lütfen. Gerçekte ben kimim. Neleri seviyorum, isteklerim ne, nelerden keyif alıyorum, ne yapmak beni mutlu eder, duygularım, değerlerim, karakterim, kişilik özelliklerim ne, güçlü yanlarım, geliştirilmesi gereken zayıf yanlarım ne, gibi sorulara cevaplarınızı yazarak kendinize analiz yapmanızı istiyorum. Kısacası bu sorulara cevap vermek, kendinizi baştan tanımanıza yardımcı olacaktır. Kendini bilme, benliğini tanıma, hayatını daha iyi idare edebilmenin, mutluluğa ve başarıya giden yolun anahtarıdır. Hani hep bir yerlerde mutluluğun tarifini aranır ya işte bu özümüzde bizde saklıdır tarifi. Ama kendimizi ne kadar az tanırsak bunu da bir o kadar uzaklarda, dışarıda ararız. Kendimizi ne kadar iyi tanırsak işte o anda bizi mutlu eden her ne olursa onları hayatımıza seçer, onların hayatımıza girmesine izin veririz. Çekim gücü diye biliriz buna. Bence sevgi sevgiyi çeker, kötü kötüyü diye düşünüyorum.

Yunus Emre ne güzel söylemiş; İlim ilim demektir, ilim kendin bilmektir. Sen kendini bilmezsen bu nice okumaktır”.

En büyük hatayı da çocuklarımız üzerinde yapabiliyoruz. Hangi okula gitmeli, mesleği ne olmalı, kimlerle arkadaş olmalı, kimle evlenmeli, hangi müziği dinlemeli, giyim tarzı nasıl olmalı, nasıl birinle evlenmeli gibi daha birçok konuda müdahale ediyoruz. Bu seçim onların mı biz anne babaların mı? Tabi ki bunu onun mutlu olması için yapıyoruz ama bizim seçimlerimiz onları mutlu ediyor mu? Ya onları mutlu edeceğini düşündüğümüz, müdahale ettiğimiz seçimler onların mutsuzluğuna sebep olmaktaysa! Öncelikle onların kendi öz benliklerini tanımalarını ve yeteneklerini, özelliklerini fark etmelerini sağlamalıyız. Onlar ne istiyor? Onları ne mutlu eder? Bunları ifade etmelerini ve onları mutlu edecek seçimleri bulmalarına destek olmamız gerekir.

Bunu çevremizde arkadaşlarımıza dostlarımıza yakınlarımıza da yapıyoruz. Bir olay karşısında ben olsam söyle yapardım diye başlayan kişiyi seçimi nedeni ile suçlayıp yaftalayan cümleler ile başlayan uzun uzun konuşmalar yapabiliyoruz. Profesyonel Koçluk eğitimimden sonra bunu yapmamak için çok dikkat eder oldum. Nihayetinde kimse kimsenin yaşamının ayrıntılarını bilemez her birimiz ayrı ayrı özellikleri öz benlikleri var. Her türlü problemin çözümü yine bizde bu yüzden kendimizi ve ne istediğimizi ne kadar iyi bilirsek o kadar hayatımızda kolaylaşır.

Yazımı Mevlana’nın güzel bir sözü ile bitirmek istiyorum;

Sen kendini tanımadığından neşelenmedin, huzura kavuşmadın. Eğer kendini tanısaydın, sende kimin misafir olduğunu bilirdin; memnuniyetsizlik, huzursuzluk denilen şeyler sana bir daha gelmezdi”.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

istanbul escort

depolama şehirler arası nakliyat

evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama