İTTİFAK-KOALİSYON

01.03.2018 08:00

İTTİFAK-KOALİSYON16 Nisan’da yapılan, Başkanlık referandumu sürecinde Anayasa’nın değişmesi için “Evet” oyu isteyenlerin referandum öncesi sıklıkla dile getirdikleri “Bu ülke koalisyonlardan çok çekti, artık koalisyon olmayacak” sözüydü. İddiaya göre koalisyonların anlaşamaması, ülke yönetiminde istikrarsızlığa sebep oluyordu ve referandumla koalisyonlar tamamen kaldırılacaktı. Referandum ile anayasa değişikliğini en çok savunan insanların en büyük motivasyonu da bu iddiaydı, koalisyonlar bitecek, ülkede istikrar kalıcı hale gelecekti.

Bu köşede daha o günden Anayasa değişikliği ile koalisyonların bitmeyeceğini, partilerin yüzde elliyi geçmek için ittifak yapabileceklerini yazmıştık. Bugün anayasada yeni bir değişiklik olmazsa seçimlere iki yıl olmasına rağmen, yüzde elliye ulaşamama kaygısı taşıyan Akp, ve yüzde onluk baraj kaygısı taşıyan Mhp’nin seçim ittifakından bahsediliyor, yani koalisyonlar bitmedi sadece isim değiştirdi.

Partilerin uyum içinde çalışması ve fikir ayrılıklarına düşmemesi halinde ister koalisyon hükümeti, ister ittifak hükümeti olsun hükümet krizi adına herhangi bir sorun yaşanmayacaktır. Ancak, ittifak partilerinin bir süre sonra anlaşamaması koalisyon hükümetine göre daha ciddi sorunlara sebep olabilir.

16 Nisan’dan önce partiler arası ittifak kurulması yani koalisyon kurulması halinde iktidardaki partilerden birisi gidişattan memnun olmayınca iktidardan çekilerek yeni bir hükümet kurulmasını sağlayabiliyordu.

Bugünkü sisteme gelecek olursak; bir an için Akp-Mhp ittifakının seçimlerde yeniden seçildiği varsayalım. Ancak, bir süre sonra Mhp’nin mevcut politikalardan memnuniyetsizliği veya ittifak kurulurken kendilerine verilen sözlere uyulmaması sebebi ile ittifaktan çekildiğini varsayalım. Bu durumda ittifak sebebi ile ittifak adayına oy veren birçok kişi de desteğini çektiği halde iktidar değişmeyecektir. Bu durum koalisyon krizinden daha büyük krizlere yol açabilir. Cumhurbaşkanlığını elinde bulunduran parti meclis çoğunluğuna sahip olamayacak, hükümet ile meclis arasında uyum sorunları yaşanacaktır.

Mevcut baraj sisteminin devam etmesi ise farklı adaletsizliklere sebep olacaktır. Barajı geçen bir parti ile ittifak halinde olan ancak barajı geçemeyen bir partiye oy veren insanların mecliste temsilcisi bulunurken, bu partiden daha fazla oy alsa bile ittifakta olmayan partiye oy veren insanlar mecliste temsil edilmeyeceklerdir.

Anayasa ve seçim yasaları ülke yönetimi için en kritik kuralları belirler. Anayasa değişiklikleri gibi seçim yasaları da yarını düşünmeden yapılacak değişiklikler değildir. Koalisyonların bitmediği konusunda yanılmadık, diğer konularda da yanılmadığımızı zaman gösterecek.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle