İNTERNETTEKİ KİŞİSEL VERİLER

11.07.2019 06:30

İNTERNETTEKİ KİŞİSEL VERİLERHer cep telefonu uygulamasında, her internet sitesi üyeliğimizde bizden bazı şartları kabul etmemiz isteniyor, biz de çoğu zaman bizden ne istendiğini dahi bilmeden onaylayıp geçiyoruz. Peki bu bilgiler başımıza bela açar mı?

Özellikle cep telefonu uygulamalarını kullanmak için telefonunuzdaki kişi listesinden galeriye, telefonunuzun kamerasından mikrofonuna, galerisine kadar sizden erişim izni istiyor. Uygulamaların bir kısmı çalışmak için bu izinlere ihtiyaç duysa da, bu bilgilerinizin farklı amaçlı kullanılmayacağı anlamına gelmez.

Bir konu hakkında konuştuğunuzda internette bir anda o konu hakkında reklamlarla karşılaştığınızı fark etmişsinizdir. Arama motoru olan siteler, internette aradıklarınız sebebi ile tüm ilgi alanlarınızı ve internette araştırdığınız her şeyi kayıt altına alıyor. Diğer uygulamalar telefonunuzun gpsi üzerinden gün içinde nerelere gittiğinizi, günlük alışkanlıklarınıza kadar biliyorlar. Mesajlaşma uygulamaları ise arkadaşlarınız ile paylaştığınız her şeyi sizin kayıt altına alıyor. Başka türlü reklamsız ve ücretsiz size nasıl hizmet sunuyor olabilirler?

Sesame Credit

Bugün bu kişisel verilerin toplanması ve saklanması size önemsiz gelebilir, ancak gelecekte bu veriler hayatımızı tamamen değiştirebilir. Çin bu konuda ilk adımları “sesame credit” ismiyle attı bile. Sisteme göre kişilerin varlıkları, gelirleri ve harcamaları, günlük hayatta nasıl bir insan olduğu, politik tavrı, arkadaşlarının politik tavrı ve bu tavırların devlet politikası ile ne kadar bağdaştığı gibi durumlara göre ne kadar iyi bir vatandaş olduğunu ölçüp, ona göre kredi, vize ve hatta devlet imkânlarında öncelik verilecek.

Kişisel verilerimiz gelecekte iş sahibi olmaktan, bir üniversiteye kabule kadar her şeyimizi etkileyerek, devletlerin vatandaşları yeni kontrol mekanizması haline gelebilir. Zaten şimdiden memur adayları, sosyal medya hesaplarını kapatıp, ailelerine “aman bir şey paylaşma” öğüdü veriyorlar bile.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

istanbul escort

depolama şehirler arası nakliyat

evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama