İHRAÇ EDİLEN AKADEMİSYENLER

09.02.2017 08:00

İHRAÇ EDİLEN AKADEMİSYENLEROlağanüstü Hal kapsamında yayımlanan 686 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 4 bin 464 kişi kamu görevinden çıkarıldı. Kamu görevinden çıkartılanlar arasında yüzlerce akademisyen de var. Eskişehir’de de birçok akademisyen bu kararname ile meslekten ihraç edildi. Yeni kanun hükmünde kararnameyle mesleklerinden ihraç edilen 330 akademisyenin 115’i “barış bildirgesine” bildirisine imza atan isimler.

İhraç edilenler arasında mezun olduğum üniversitede de görev yapan Prof. İbrahim Kaboğlu da var. Prof. İbrahim Kaboğlu Marmara Üniversitesi Anayasa Hukuku Anabilim Dalı Başkanlığı görevini yürütüyordu.

Her ne kadar Ohal ihraçlarına karşı yargı yolu açılmış olsa da, aralarında Kaboğlu gibi isimlerin de bulunduğu akademisyenlerin neden ve hangi delillere dayanılarak ihraç edildiği büyük bir soru işareti.

Bugüne kadar KHK ihraçları FETÖ ile ilişkisi bulunduğu düşünülen kişiler için yapılıyordu. Ancak 686 sayılı KHK ile ihraç edilen akademisyenlerin büyük çoğunluğunun ortak özelliği sol görüşlü olmaları ile tanınmaları. İhraç edilen kamu görevlilerinden elbette ki terör örgütleri ile bağlantısı olanlar olabilir. Ancak bu kişilerin FETÖ sebebi ile ihraç edilmedikleri ortada. Bağlantılı oldukları iddia edilen bir terör örgütü şu an bulunmasa da, FETÖ dışında terör örgütü listemize yeni giren bir örgüt de yok? Yıllardır üniversitelerde ders veren ve görüşleri belli olan bu akademisyenlerin ne sebeple ihraç edildiği, eğer terör bağlantısı var ise, hangi örgütler ile bağlantısı olduğunun bunun delillerinin ne olduğunun, bu delil ve bağlantılara rağmen yıllardır neden akademisyenlik yaptırıldığının, öğrenci yetiştirmelerine izin verildiğinin birilerinin açıklaması lazım.

Hocaların terör örgütü ile bağlantılı olmasından daha kötü olan ise hocaların terör örgütü bağlantılarının olmamasıdır. Bahsettiğim gibi bir açıklama yapılamaz ise, bu deliller ve sebepler yok ise, eğer bu hocalar sadece sol görüşleri sebebi ile ihraç ediliyorlarsa, bu büyük bir yanlıştır.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma