HESAP İŞLETİM ÜCRETLERİNİ NASIL GERİ ALABİLİRİZ….

05.08.2018 06:00

HESAP İŞLETİM ÜCRETLERİNİ NASIL GERİ ALABİLİRİZ….Geçtiğimiz günlerde Danıştay 15.Dairesi tarafından verilen karar ile bundan böyle Bankalar işletim ücreti kesemeyecek. Bankalar tüketicilerden işletim ücreti kesemeyecekleri gibi bu güne kadar kesilen işletim ücretlerini geriye dönük 10 yıl içinde haklarını arayabilecekler ve geriye dönük kesilen paralarını iadelerini hakem heyetlerine başvurarak isteyebilecekler.

Konuyla ilgi Tükoder Eskişehir Şube Başkanı Av. Dilek GÜNDOGAN basın açıklıma yaptı, yapılan açıklamada tüketicilerin Bankalarca bundan önce kesilen işletim ücretlerinin geriye nasıl alınacağı konusunda da bilgi verdi.

‘’Bankaların yasal bir dayanak olmadığı halde yönetmeliğe dayanarak tüketicilerden almış olduğu hesap işletim ücretine Danıştay izin vermedi. Bankaların tüketicilerden hesap işletim ücreti almasına olanak sağlayan yönetmeliğin iptali için açılan dava Danıştay 15.Dairesi tarafından kabul edildi. Danıştay kararında tüketicilerden alınacak ücret, masraf ve komisyonların belirlenmesinde bu bedellerin haklı, makul ve belgeli olması gerektiği, tüketicinin korunması amacına uygun olup olmadığının denetlenmesinin önem arz ettiği belirtilmiştir. Bundan sonra bankalar tarafından tüketicilerden hesap işletim ücreti adı altında herhangi bir ücret tahsil edilemeyecektir. Danıştay kararı sonrasında tüketiciler geçmişe dönük 10 yıl içinde kendilerinden tahsil edilen hesap işletim ücretlerini geri alma imkanına da kavuştu’’.

Tüketicilerimiz bankalardan kendilerinden hesap işletim ücreti kesildiğini gösteren dekont ya da ekstreleri talep ederek bu belgelerle birlikte hakem heyetlerine başvurabilirler. Tüketicilerimizin talep edeceği bedel 4.570,00TL’nin altındaysa ikametgâhlarının bulunduğu yerdeki ilçe hakem heyetine başvurabilirler.

Tüketicilerimiz bu güne kadar Bankalarca ne kadar işletim ücreti kesildiğini bilmiyorlarsa aşağıdaki dilekçe örneğinde olduğu gibi bir dilekçe ile Bankalarından kesilen yekûn tutarı talep edebilirler.

BANKAYA GÖNDERİLECEK DİLEKÇE ÖRNEĞİ

…………. Bankası Genel Müdürlüğüne

Bankanız nezdinde bulunan hesaplarımdan Hesap işletim ücreti olarak yapılmış kesintileri gösteren ayrıntılı listenin,5411 Sayılı yasanın 76. Maddesinin 1.Fıkrası uyarınca tarafıma verilmesini talep ediyorum.

İsim Soyadı:

TC No:

Adres:

İmza

Tüketicilerimiz, Yukarıdaki dilekçe örneği ile ilgili Bankaya başvurarak, Bankadan geriye dönük kesilen paranın limitini yazılı olarak aldıktan sonra bulundukları ilçe hakem heyetlerine başvurarak paralarının iadesini talep edebilirler.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle