HAYIRSEVER(!) PARTİ CHP VE MİLLET İTTİFAKI

06.07.2018 06:30

HAYIRSEVER(!) PARTİ CHP VE MİLLET İTTİFAKITürkiye’de siyasetin günden güne daha dar bir alana sıkışması nedeniyle ilginç tablolar ortaya çıkıyor.

CHP’nin seçim sürecinde demokrasiye katkıda bulunmak ve ülke barajı sorununu aşmak için diğer partilere verdiği destekler ve sonrasında yaşananlar, siyasetle uğraşanlar için çok ilginç örnekler oluşturmaya devam ediyor.

Bu bağlamda CHP’nin İYİ Parti’ye verdiği destekleri anımsayalım.

İYİ Partinin seçime katılabilmesi icin 15 CHP’li Milletvekili, partilerinden istifa ederek İYİ Parti’ye katıldı.

5 Milletvekili bulunan İYİ Parti’nin Mecliste grup kurmasının önü açılarak seçime katılması ile ilgili engel ortadan kalkmış oldu.

Diğer yandan, YSK(Yüksek Seçim Kurulu)’nın dün açıkladığı kesin seçim sonuçlarına göre İYİ Parti % 9.96 oranında oy aldı.

Aslında İYİ Parti, CHP’nin öncülüğünü yaptığı Millet İttifakı sayesinde baraja takılmadı ve TBMM’de 43 milletvekili ile temsil edilme olanağını buldu.

Yanlış duymadınız eğer ittifak olmasaydı, İYİ Parti’nin Türkiye genelinde aldığı 4.993.479 oy yani 5 milyon seçmenin oyu çöpe gidecekti.

İYİ Partinin seçime girmesini, ülke barajını aşarak 43 Milletvekili kazanmasını sağlayan CHP, gerçekten de en büyük hayırseverlik ödülünü almayı hak ediyor.

Tesadüfe bakın ki tam da YSK’nın kesin seçim sonuçlarını açıkladığı gün çok ilginç başka bir gelişme oldu.

İYİ Parti Sözcüsü, “Millet İttifakının seçim hilelerini aşmak için kurulduğunu” ifade ederek “Seçimlerin bitmesiyle bu seçim ve işbirliği ittifakına şu anda ihtiyaç kalmamıştır” dedi.

Seçim geçti, ittifak da bitti.

İttifakın bir de Saadet Partisi tarafına bakalım.

CHP, Saadet Partisine de hayırseverliğini göstererek Saadet Partili 3 Milletvekilinin CHP listelerinden seçilip Mecliste yer almasını sağladı.

Devamında Saadet Partisi Genel Başkanı da benzer şekilde “İttifak, genel seçimlerle ilgili bir konuydu, ittifak ömrünü o noktada tamamladı” dedi.

Seçim geçti, ittifak da bitti.

CHP’nin hayırseverlikleri saymakla bitmiyor ya, bir de Cumhurbaşkanı adayı Doğu Perinçek’e verilen desteğe bakalım.

CHP, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in Cumhurbaşkanı adayı olabilmesi için gereken 100 bin imzanın toplanması konusunda üyelerini seferber etti.

Doğu Perinçek’in seçim sonucunda Cumhurbaşkanı adayı olması için verilen imzadan daha az oy alması zaten bu desteği açıklıyor.

Perinçek de CHP’nin kendisine verdiği desteğe karşılık ne yazık ki sürekli olarak CHP’yi suçlayıcı ifadeler kullandı.

Hatta “CHP seçmeninin bonzai etkisiyle oy kullandığını” bile söyledi.

Bu yazının yazıldığı saatlerde Millet İttifakı ile ilgili olarak CHP Genel Sekreteri de bir açıklama yaptı.

İttifakı oluşturan partilerden yapılan açıklamalar, durumun ilanından başka bir şey değildir” dedi.

Özetle, daha Mecliste yemin töreni bile olmadan “Millet İttifakı” dağılmış oldu.

Oysa ki kamuoyuna açıklanan protokolde “Ülkemizin siyasal sisteminin bir an önce normalleşmesi ve rekabetçi demokratik siyasal zemini tekrar inşa etmek üzere güç birliği yapıldığı” ilan edilmişti.

Devamında Genel Başkanlar “İyileştirilmiş Parlamenter Sistemin” yol haritasını görüşmüşlerdi.

Bu konuda partilerin temsilcilerinden oluşan bir komisyon kurularak çalışmaların başlatılması önerisi gündeme gelmişti.

Türkiye’de siyasette ne yazık ki rahmetli Süleyman Demirel’in ünlü deyişinde olduğu gibi “Dün dündür, bugün bügündür” sözü hep gerçeklik kazanıyor.

Seçim öncesinde, “İki yıl içinde parlamenter sisteme geçmek için Mecliste birlikte hareket edeceğiz” diyen ve protokol açıklayan partilerin bugün “Biz sadece seçim için işbirliği yapmıştık” demeleri gerçekten de çok hayret verici.

Söylenenler kayda geçmemiş olsa hafızamızdan kuşkuya düşeceğiz.

Siyaset, ilke işidir” diyenlere sormak gerekli.

Bu mu, sizin ilkeli duruşunuz?

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Sevgi Akmen

06 Temmuz 2018 16:09
Metin bey ilginize teşekkür ederim. Bir hafta önceki yazımda CHP seçmeninin oy tercihleri ile ilgili kaymalardan söz ettiğim için bu yazıda tekrara girmedim. Ben parti yöneticisi değilim söylediklerinizle ilgili sorumluluk taşımıyorum. Yorum yapmadan ortaya çıkan sonuçları okuyucunun ilgisine sunuyorum.

metin gökmeydan

06 Temmuz 2018 09:34
sevgi hanım chp nin asıl desteğini yazmamışsınız yazınızda.Bu seçimde HDP YE GÜZELLEMELER YAPARAK büyük desteği SEÇİM ÖNCESİ AÇIKTAN ONLARA VERDİ.Demirtaş 8,3 OY ALIRKEN HDP 11,5 OYLA 67 MV. ÇIKARARAK terörist destekçilerini, sicilli kan döken katillere sırtını dayayanları meclise soktu..BUNU DEMOKRASİYE DESTEK KILIFINA SOKARAK ŞİRİN GÖSTEREMEZSİNİZ. Ayrıntıları öne çıkarıp asıl demokrasiye darbeyi saklayamazsınız. ATATÜRK ÜN PARTİSİNE YAKIŞMIYOR, YAKIŞMADI . NEDEN BUNU YAZMIYORSUNUZ.bUNDAN SONRA CESARETLENEN PKK NIN DÖKTÜĞÜ HER MASUM KANDA CHP NİN DE PAYI OLACAK.