‘Hakkınızı alın’ dolandırıcılığı

09.12.2015 19:04

‘Hakkınızı alın’ dolandırıcılığı11 Aralık 2014 tarihli yazımda uyararak; “Bireysel kredilerde vatandaşlardan bankaların; kredi kartı aidatı, komisyon, dosya masrafı, kredi tahsis ücreti, istihbarat ücreti ve benzeri isimler altında aldıkları ücretin geri alınması işlemleri ile ilgili olarak vatandaşları kandırarak yüksek miktarlarda zarara uğratan dolandırıcılar ortaya çıktı.
Avukatlar mesaj atmaz, ilan vermez. Tüketici hakem heyetine yapılan başvuruları, kişinin kendisi haricinde sadece avukatı tarafından yapılabilir.
Bu konuda avukat olduğunu bildiğiniz kişiler dışında kimseye itibar etmeyiniz.
Avukatların kendilerinin veya herhangi bir suretle başkalarının avukatlara iş yönlendirmek amacıyla mesaj göndermesi, ilan asması, dağıtması yasaktır. Bu sebeple Avukat olduğunu iddia ederek, size çeşitli kurumlar aracılığıyla mesaj atan, ilan dağıtan kişilerin de dolandırıcı olma ihtimalini unutmayın” diye yazmıştım.
Dolandırıcılığın ve vurgunun büyüklüğü geçtiğimiz hafta İstanbul yapılan bir operasyonla ortaya çıktı. Call Center ofisinden Türkiye genelinde binlerce kişiyi kredi kartı borçları yapılandırması ve dosya masraflarını geri alınması vaadiyle dolandıran 45 kişilik suç örgütü İstanbul Siber Polisi tarafından çökertildi. 6 milyon lirayı aşan vurgun tespit edildi. Örgüt içindeki 2 kişi avukat olarak gösterildi. Vaatleri kabul eden kişiler bu sahte avukatlara yönlendirildi. Sahte avukatlar yurdun dört bir yanındaki noterlerden vekâletname aldı. İşlemler karşılığında yüzde 20 ile 40 arasında komisyon alındı. Bütün bunlar yapılırken, alınan kart bilgileri kullanılarak başvuru sahibi vatandaşların hesapları boşaltıldı.
Ayrıca bazı dolandırıcılar da vatandaşa, “Hakem heyetlerinde yığılma var dosyanızı öne alabiliriz. Bunun için 150 lira danışmanlık ücreti talep ediyoruz” deniyor.
Sahte avukatlar tarafından yapılan işlemler yüzünden bankalar paraları talep ederlerse vatandaştan geri alacaklar. Vatandaşın dolandırıcılara kaptırdığı paralar için ise pek bir çözüm yolu yok.
Bankalardan masrafları geri almak, trafik kazalarında hakkınızı almak gibi birçok bahane ile dolandırıcı telefonlarına maruz kalabilirsiniz, unutmayın sizden iş almak için sizi hiçbir avukat aramaz, avukatlardan başka hiç kimse sizi mahkemelerde ve hakem heyetlerinde temsil edemez, bu sebeple sizi arayan kişiler kesinlikle dolandırıcıdır.
Eskişehir’de de, kredi masraflarını iade almak ve benzer işlemleri yapmak adına açılan iş takip ofisleri açıldı. Bu ofislerin ve çalışanlarının vekâlet alarak iş yapma yetkileri yok. Dolandırılmak istemiyorsanız, bu tür yasadışı faaliyette bulunan, danışmanlık hizmeti verdiğini iddia eden ofislerden, çağrı merkezlerinden uzak durun.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle