ESKİŞEHİR’İN NOSTALJİK PASTANESİ VENEDİK

21.01.2018 08:00

ESKİŞEHİR’İN NOSTALJİK PASTANESİ VENEDİKÇocukluktan yetişkine hepimizin hayatında ve kutlamaya özel anlarda, sevdiklerimiz ellerinde kocaman bir pastayla gelirdi.

Pastanın güzel anıların mutlu günlerin vazgeçilmez tadı olarak sosyal yaşamımızda özel bir yeri vardır.

Düğün, nişan ve doğum günleri törenlerinde ve misafir ziyaretlerinde mutlaka şık bir pasta neşeli toplantılara eşlik eder.

Pastacılık işinin 19.Yüzyılında Avrupa’dan İstanbul’a gayrimüslim pasta ustaları ve Borşevik ihtilalinden kaçan beyaz Ruslar tarafından geldiğini kaynaklar belirtiyor. Anadolu da ise pastacılık işi Karadeniz bölgesinden yayılıyor.

Türkiye’de fırıncılık ve pastacılık işini yapanların büyük çoğunluğu Rize’li ve Hemşin’li…

İlk olarak 19.Yüzyılın ilk yarısında Rusya’ya giden Karadenizli gurbetçiler pastacılık ve fırıncılıkta ustalaşarak vatanlarına geri dönmüşler. Ve Anadolu’nun birçok bölgelerinde pastaneler açarak pastacılık kültürünü yaymışlar.

Özellikle nostaljik pastanelerin kent dokusu içinde sosyal ve kültürel anlamda önemli katkıları ve yaşanmış unutulmaz anıları da olmuştur.

Bu nostaljik pastanelerin ortamında birçok hikayeleri de barındırmıştır. Aşklar, ayrılıklar, sevinçler ve mutluluklar bu mekanlarda yaşanmıştır.

Lezzet turumuzun bu seferki rotasını Hemşin kökenli Eskişehir’in nostaljik pastanesi Venedik’e yönelttik.

Eskişehir’in ilk pastanesi olmasa da, Venedik kurulduğu günden bu yana ara vermeden müşteri memnuniyetini kanıtlamış ve bu şehirde kalite simgesi olmuş bir müessese.

Hemşin’li Ahmet Tüylü tarafından bir dostunun önerisiyle Venedik ismi ile köprübaşında ilk pastanesini 1964’te hizmete açmış.

Kurucu Ahmet Bey, 1920 – 1930 yılları arasında Rusya’da fırıncılık ve pastacılık işinde çalışmış. Bu mesleğin inceliklerini öğrenerek önce Rize sonra Niğde ve son olarak da Eskişehir’e çocuklarını da getirerek ailecek pastacılık hizmetini birlikte yapmışlar.

Şimdilerde 3.Kuşak tarafından işletilen Venedik pastanesi aynı özenli kalitesiyle şube sayısını 3’e çıkarmış.

PASTACILIKTA 3. KUŞAK

ENGİN VE ADNAN TÜYLÜ KARDEŞLER

Venedik pastanesinde 3. Kuşak Engin ve Adnan kardeşlerle görüşerek pastacılıktaki başarı hikayelerini kendilerinden dinledik.

Engin Bey, marka bir işletme olmalarının temelinde özenli ve kaliteli hizmet vererek müşterilerinin güvenini ve memnuniyetini sağlamakta yattığını belirtti. ‘‘ Bizim işimiz insanların özel ve önemli günlerinde mutluluklarına leziz pastalarımız ve çikolatalarımızla katkı vermek.’’ Diyor.

Adnan Bey de abisinin bu sözünü destekleyerek, ‘‘ Müşterilerimizin mutluluklarını ve memnuniyetlerini bize yansıttıklarında mutlu oluyoruz ve büyük haz duyuyoruz. Ve böylece emeklerimizin karşılığını manevi olarak almak bizim en büyük kazancımız.’’ Diyor.

Dedelerinden emanet aldıkları pastacılık işini daha geliştirerek yenilikler getirmek amacıyla iki kardeş Avrupa’da pastacılık ve çikolata yapım eğitimleri de almışlar. Mesleklerini tam bir profesyonelce yapmaya gayret göstermeleri de takdiri hak ediyor.

NASIL GİDİLİR?

Hoşnudiye Mah. İsmet İnönü Cad. No:27/B Tel: (0222) 230 75 76

Şube: Atatürk Bulvarı No: 84/A Tel: (0222) 224 04 07

Şube 2: Tıp Fakültesi Mermer Salon Tel: (0222)b239 60 01

Haftanın 7 günü açık

Çalışma Saatleri: 07:00 – 23:00

FİYATLARI NASIL?

Orta Boy Pasta: 50 TL

Acıbadem Kurabiye: 50 TL/ KG

Balayı Kurabiye: 50 TL/KG

Tatlı ve Tuzlu Kuru pasta: 35 TL /KG

Butik Ev Yapımı Çikolata: 90 TL/KG

Special Cevizli Dökme Çikolata: 120TL/KG

GEZGİNİN YORUMU

Venedik Pastanesi taze ürünleri ile yıllardır özenle ürettikleri pastaları ve çikolataları kaliteden ödün vermeden müşterilerinin haklı olarak güvenini ve memnuniyetini kazanmış bir lezzet mekanı.

Leziz pasta meraklılarının ve çikolata düşkünlerinin buranın lezzet şöleniyle tanışmasını öneririm.

Buranın Acıbadem kurabiyesini Milano kek ve Balayı kekini özellikle tatmalısınız. Butik el yapımı özel çikolataları ise damakta uzun süre enfes bir tat bırakıyor.

Atatürk Bulvarı’ndaki Venedik Şubesi şık ve huzur veren ortamında çay, kahve ve pasta eşliğinde keyfinizi doya doya çıkarıp dostlarınızla hoş bir vakit geçirmenizi tavsiye ederim.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

depolama

evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma