ESKİŞEHİR FUTBOLU !..

29.08.2017 08:00

ESKİŞEHİR FUTBOLU !..Bölgesel amatör ligde Eskişehir'i iki futbol takımımız temsil ediyor. Kurtuluşspor'un yanı sıra yeni sezonda Anadolu Üniversitesispor ligde ter dökecek. Komşu kent Kütahya'da ise 4 BAL temsilcisi var.

Tamam Kütahya'da takım sayısı fazla ama futbola yatkın olan, mazisi başarılarla olan kent ise biziz. Iki kentin futbolunu kıyaslamak istemem ama Eskişehir özellikle futbol tesisi yönünden bir çok kentin gerisinde. Komşu kent Afyon'da dahi onlarca futbol sahası var.

Bizde ise çoğu futbol sahası deyim yerindeyse yarım yamalak. Necdet Yıldırım ve Üniversite evleri sahalarının soyunmaları odaları yetersiz, hemde prefabrik. A. Temel sahasının zemini yıllardır değişecek ama el atan yok. Dış sahada senelerdir maç oynanmıyor. Muttalıp sahasında ise zemin kötü, soyunma odaları ise yeterli.

Belediyelerin yaptırdığı Behiç Erkin ve Hasan Doğan sahalarının zemini iyi değil. Zaten yeni dönemde Hasan Doğan sahasında resmi maç oynanmayacak. Zemin değişirse, soyunma odaları yenilenirse maçlar yapılacak. Behiç Erkin'in soyunma odaları Hasan Doğan sahasına göre 4 yıldızlı otelin odaları gibi.

Çukurhisar'da bulunan sahanın zemini mükemmel. Tepebaşı Belediyesi'nin yaptığı bu sahanın soyunma odaları ise yetersiz. Ilçeleri tek tek yazmıyorum. Yetkililer gezip görürse daha iyi olacak.

Amatörlerde durum böyle. Eskişehirspor'da da aynı. Tesislerdeki sentetik saha rezil. Alt yapıdaki takımlar bırakın maç yapmayı idman yapacak sahayı zor buluyorlar. Elbet bu sorun bugünün sorunu değil. Senelerin birikimi.

Tesisler iyi olursa üretim kaliteli ve yerinde olur. Bizde ise tam tersi. Es Es'in yaş gruplarında senelerdir dışarıdan gelen isimlerin ağırlıkta olması dikkati çekiyor. Tamam gelsinler ama Eskişehir'in özünden çıkanlandan iyilerse başımızın üstünde yerleri var.

Sonuç olarak sorunları yazmakla bitirmek imkansız. Belediyeler, spor il müdürlüğü, Eskişehirspor ve tesis yapma imkanı olan müessese kulüpleri bu işe el atmazsa yerimizde saymaya devam ederiz.

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

cemal

11 Eylül 2017 19:39
Eskiden mahalle aralarında boş arsalar vardı. Gençler kale kurarak ne güzel maçlar yapardık. Çok da çekişmeli olurdu. Çok futbolcu bu arsalarda yetişmiştir. Şimdi o arsalar çok katlı apartmanlarla dolduruldu. Şehir tıkış, tıkış oldu. Caddeleri, sokakları arabayla doldu. Gençlerin top tepiştirecek alanları kalmadı. Cep telefonu müptelası oldular..! Belediyeler mahalle içinde bazı yerleri kamulaştırarak midi sahalar kurmalıdırlar. Her taraf bina ve arabalar. Bu kumaştan hiçbir şey olmaz..!