ERTELEYENLERDEN MİSİNİZ?

03.03.2018 08:00

ERTELEYENLERDEN MİSİNİZ?‘’şimdi yatayım da sabah kalkıp çalışırım’’larla başlayıp bir türlü sabah kalkamayan, arka arkaya alarm kurmasına rağmen bir türlü planladığı saatte uyanamayan, teoride yapacak çok işi olup pratikte bir türlü başlayamayanlar ve her daim kaçıngan tutumu sebebiyle işe koyulamayıp da nihayetinde vicdanıyla baş başa kalanlardan mısınız? Gelin birlikte şu çoğumuzun ağzına pelesenk olan ‘’erteleme’’ huyumuzla nasıl baş edeceğimiz hususunda birkaç tüyoya göz atalım:

  1. Felaket senaryolarınızdan uzak durun: Yapmayı planladığınız şeyden sizi alıkoyan etken; arka planda çalıştığını bile fark etmediğiniz felaketleştirmeleriniz olabilir. Önünüzde yapmanız gereken işler biriktikçe daha çok ‘’felakete’’ sürükleneceğiniz ihtimalini göz önünde bulundurarak; bir şeyin başına oturmanın sizi öldürmeyeceğini hatırlayın.

  2. Neden öteliyor olabileceğinize odaklanın: Örneğin, kısa dönemli pekiştireçler size daha cazip geliyor olabilir ve orta-uzun vadedeki planlamalar gözünüzde devleşiyor olabilir. Yapacağınız işi küçük pasta dilimlerine ayırmaya çalışın.

  3. Bir program hazırlayın: Takvimin gücünü hafife aldığımızı düşünüyorum. Zaman yönetiminizi yapabilmek için, neye ne kadar zaman ayırabileceğinizi somut ve gerçekçi şekilde kâğıt üzerinde görmek beyninizi uyaracak ve kendinizi organize etmeniz konusunda yardımcı olacaktır. Bu takvimi hazırlarken kendinizi gerçekçi değerlendirin, örneğin rutinde hiç kitap okumuyorsanız o takvime günde 100 sayfa yazmayın… Bebek adımlarıyla başlayın; küçük küçük-giderek hızlanın…

  4. Kendinize karşı dürüst olun: Bahane ve sebep arasındaki farkı unutmayın ve bahanelerden sıyrılın…

  5. Zamanınızdan ya da zaman yönetim becerinizden çalan çevresel uyaranlardan -biraz önce bahsettiğim takvimi hazırlayıp o zaman diliminde- uzak durun!

  6. Küçük pasta dilimine ayırdığınız hedeflerinizden bir tanesini gerçekleştirdiğinizde kendinizi ödüllendirin…

  7. Mükemmeliyetçiliğinizi ve yüksek beklentilerinizi gözden geçirin… Bir işe başlarken daha önce de bahsettiğim gibi ‘’ya hep ya hiç’’ diyor olabilirsiniz ve ‘’yarım yamalak olacağına hiç başlamayayım’’cılık yapıyor olabilirsiniz.

  8. Geçmişe değil geleceğe odaklanın! ‘’keşke daha önce başlasaydım, neden bu kadar bekledim’’ diye dövünmeniz şu anı da kaçırmanıza sebep olacaktır. Anda kalın ve önünüzdeki maçlara odaklanın…

Planladığınız işlere başladığınız, keyifli bir hafta sonu olsun…

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

istanbul escort

depolama şehirler arası nakliyat eşya depolama eşya depolama

evden eve nakliyat evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama