EMİRDAĞ MUTFAĞI VE ‘‘ BEYOĞLU PİDE VE GÜVEÇ SALONU’’

28.01.2018 09:28

EMİRDAĞ MUTFAĞI VE ‘‘ BEYOĞLU PİDE VE GÜVEÇ SALONU’’Eskişehir’in bir bakıma göçmen kenti olduğunu söyleyebiliriz. Uzun yıllar Balkan, Kırım ve Kafkas yörelerinden göç almış bu şehir. En önemli özelliği ise; birbirinden farklı kültürlere kucak açmasının verdiği çeşitlilik sayesinde renkli ve zengin kültür birleşimi bir kent olmasıdır. Ayrıca son 60 yıldır çevresindeki kırsaldan ve köylerden şehir merkezine göçlerde hızla artmış. Bunun yanı sıra Emirdağ ilçesi her ne kadar Afyon iline bağlı olsa da nüfusunun önemli bir bölümü Eskişehir’e göç ederek yerleşmişler. Eskişehir nüfusu içinde 100.000’in üzerinde Emirdağlı olduğu belirtiliyor. Göç ile yerleşen Emirdağlılar bu şehirde kendilerini Eskişehirli olarak benimsemişlerdir. Aynı zamanda koyu bir Eskişehirspor taraftarıdırlar. Bu gelişmeler sürecinde yurt dışında gurbetçi olarak çalışan binlerce Emirdağlı'nın bir çoğu yatırımlarını Eskişehir’e yapmışlar. Emirdağlılar kendi yöresel yemek kültürünün yanında folkloru ile de varlıklarını bu şehirde sosyal ve kültürel olarak da sürdürmüşler. Emirdağ mutfağı sebze yemeklerinin çeşidinin bol olmasına karşılık genelde et ağırlıklı olarak bilinir. Kökenlerinin yörük olmasının da hayvancılık işlerine yatkın bir toplum olmasının göstergesidir.

Emirdağ mutfağının yöresel yemeklerini kısaca özetlersek;

Emirdağ’ın özel yemekleri olarak Emirdağ güveci başı çeker. Diğer yörelere göre Emirdağ güvecinin yapılışı farklıdır. Güvecin içine konulan malzemeler; Kuşbaşı et, sarımsak, domates, biber ve az da patlıcan ile birlikte taşfırına sürülerek pişirilir. (Başka malzeme ve sos kullanılmaz.) Yumurtalı pidesi Emirdağ’a has bir yiyecektir. Genellikle serin havalarda tercih edilir. Sarı buğday ununun hamuru ile tereyağ ve köy yumurtasından yapılır. Emirdağ’ın Ara Başı’da çok ünlüdür. Bu geleneksel yemeğin kökeni İç Anadolu’ya dayanır. Tavuk eti ile yapılan bu çorba soğuk geçen kış akşamlarında yemekte ve yalnızca un ve sudan yapılmış çiğ hamurun yutulmasıyla tüketilmektedir. Arada gelen misafirle yendiğinden ‘Ara-Aşı’’ kelimelerinin birleşmesiyle adını almıştır. Bu seferki lezzet turumuzun rotasını Emirdağ mutfağını temsil eden Beyoğlu Pide ve Güveç Salonu’na yönelttik.

EMİRDAĞ LEZZETLERİ

Ziya Paşa Caddesi üzerindeki Emirdağ Pide ve Güveci ile meşhur olmuş Beyoğlu İş yerini ziyaret ettik. Burası gösterişten uzak mütevazi bir dükkan görünümünde. Fakat masaları müdavim müşterileri ile doluydu. İşletmecileri Sedef ve Serkan Acet çiftinin samimi karşılaması eşliğinde başardıkları işleri hakkında kendileriyle görüştük.

Emirdağlı olan Serkan Bey’in asıl mesleği Muhasebe, ancak bu meslekten çok memnun kalmamış ve sıkılmış. Eşi Sedef Hanım ile birlikte karar almışlar ve Emirdağ usulü yemek işine 2008 yılında girişmişler. Borçlanarak kurdukları bu iş yerini babası İsmail Acet’in lakabı olan Beyoğlu ismini vermişler. Ev hanımı olan Sedef Hanım küçüklüğünden beri yemek yapma işini zaten çok seviyormuş. Ayrıca girişimci ve üretken kişiliği ile kurdukları iş yerinin itici gücü olmuş. Özellikle Emirdağlı müşterileri Beyoğlu’nun geleneksel lezzetlerinden çok memnun kalmışlar ve yoğun ilgi göstermişler. Eskişehirliler de Emirdağ Pidesini ve Güvecini o kadar çok beğenmişler ki yoğun rağbet karşısında şimdiki işlerinin alanı da yetmez olmuş.

NASIL GİDİLİR?

Kurtuluş Mah. Ziya Paşa Cad. 7/C Eskişehir / 0222 220 78 00 – 0538 396 02 70

ÇALIŞMA SAATLERİ: 07:00 – 20:00(Salı günleri kapalı)

FİYATLARI NASIL?

Emirdağ Yumurtalı Pide = 10 TL

Karışık Kuşbaşılı Kaşarlı = 15 TL

Emirdağ Güveci = 27 TL

Beyoğlu Özel Pide = 15 TL

Saç Kavurma = 19 TL

GEZGİNİN YORUMU

Emirdağ lezzetlerini hakkıyla sunan Beyoğlu’nun Emirdağ Pidesini ve Güvecini gerçekten çok beğendim. Yumurtalı pidesi has tereyağ ve köy yumurtası ile ince pide hamurunda pişirilmiş. Damakta bıraktığı nefis tada doyamıyorsunuz. Emirdağ Güveci ise ağızda ayrı bir lezzet şöleni yaşatıyor. Belli ki eti ve malzemeleri özenle seçilmiş ve bu işin erbabının elinden çıkmış. Net olarak şunu söyleyebilirim ki buranın enfes lezzetleri ile tanıştıktan sonra bu lezzet mekanına ayağınız da alışacaktır. Ayrıca nefis sulu yemekleri ve çorbaları da müşterileri tarafından çok beğeniliyor.

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (1)

Yorum Ekle

ErhanBilge

30 Ocak 2018 04:45
O kadar guzel anlattin ki resimlere bakarakda doyduk Hepinize saygilar ve hayirli isler