DUYGUSAL İHTİYAÇLAR

Son Güncelleme : 20.03.2019 16:03

DUYGUSAL İHTİYAÇLARGeçtiğimiz hafta hiyerarşik ihtiyaç listesinde MOMO’yu öne çekmenin ihtiyacını hissetmiştim Bu hafta ŞEMA konseptimizden devam edebiliriz gönül rahatlığıyla…

Hatırlatma: şema alanları:
1) Ayrılma ve Reddedilme
2) Bozulmuş Özerklik ve İş Yapma Becerisi

3) Zayıf Sınırlar
4)
Başkaları Yönelimlilik

5) Aşırı Duyarlılık ve Baskılama

Şema terapide amacımız; bireyin kendisini ve kendi duygusal ihtiyaçlarını tanımasını ve bu ihtiyaçlarını uyumlu ve sağlıklı yöntemleri geliştirerek gidermelerini desteklemektir. Bunu; var olan uyumsuz şemaları bu şemalar kökeninde filizlenmiş uyumsuz baş etme yöntemlerini değiştirerek gerçekleştiriyoruz.

Peki nedir bu duygusal ihtiyaçlar? Her insan canlısı:

  • Güvende olduğunu (bana fiziksel/psikolojik/cinsel anlamda zarar verenler var mı?)

  • Tahmin edilebilir bir ortamda olduğunu ve adil bir yuvada olduğunu (bir öyle bir böyle mi aile ortamım? çok seviliyor ama çok da dövülüyor olabilirim örneğin ve hangisinin ne zaman ortaya çıkacağı belli olmayabilir? Misal; yine aklıma bir deyiş geldi; anne/babanın vurduğu yerde gül mü biter hakikaten? Ya da anne/baba hem sever hem de döver mi gerçekten?)

  • Sevildiğini, koşulsuz kabul gördüğünü ve şefkatli bir bakım çevresinde olduğunu (bir şey yaptığımda ilk olarak çabamın takdir edilmesi yerine satır arası eleştiriler mi geliyor)

  • Empatik bir ebeveynlik tutumu ile yaklaşım gösterildiğini (duygularıma hak vermek zorunda olmasa da o duyguyu yaşadığım görmesi, kendi çerçevemde anlamlandırması…örn: ‘’niye ağlıyorsun anlamıyorum ki ne var bunda bu kadar ağlanacak’’)

  • İhtiyaç halinde rehberlik sunulduğunu ve korunduğunu (yani hem bana inisiyatif verildiğini, bana alan tanındığını, hem de bu alanın sınırları olduğunu ve bu sınırların da beni korumak için var olduğunu hissetme hali)

  • Duygularının, düşüncelerinin, ihtiyaçlarının olduğunun görülmesini ve tüm bunların geçerliliğinin anlaşılmasını

Hissetmeye ihtiyaç duyar…

Bu bağlamda şemalar;

Tüm bu ihtiyaçların kronik anlamda suiistimal edilmesi ya da ihmal edilmesi, gelişimsel ya da deneyimsel travma yaşanması, kişinin kendisini temel bakım verenlerinden biri ya da birkaçıyla özdeşleştirme hali ve tüm bunların kişinin mizacı ve nörobiyolojik faktörleriyle harmanlaştığı durumlarda gelişmeye başlar…

(devamı tabi ki gelecek

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

özkan

20 Mart 2019 15:42
anlıyorum. bu hafta da "duygusal ihtiyaçlarınız" var. olur...