Dolardaki Dalgalanma Ekonomik İstikrarı Bozarsa 2023 Hedeflerine Ulaşılamaz-2

26.08.2018 06:30

Dolardaki Dalgalanma Ekonomik İstikrarı Bozarsa 2023 Hedeflerine Ulaşılamaz-2İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali ise Habertürk ve BloombergHT yayınında döviz kurundaki dalgalanmalar hakkında, "Zor günlerden geçiyoruz. Spekülatif ataklarla karşı karşıyayız. 94 krizi, 96 Asya, 97 Rusya, 99 depremi, 2001 krizi, hepsini yaşadık. Bir kısım dalgalanmalar yaşanması normaldi. Ancak bu sefer farklı. Tabii görmüyorum. Çok ciddi spekülatif ataklar olduğunu düşünüyorum" demiştir. Fakat İş Bankası’na yurt dışındaki oğlu için yatırdığı dolarları almak için giden bir arkadaşım aynı gün dolar alamamıştır. Sanırım sayın genel müdür bu durumdan haberdar değildir.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ve Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği de ortak bir açıklama yapmışlardır: "Türkiye ekonomisinin temelleri sağlamdır ve bu süreçte reel sektörümüzün üretim ve istihdam kapasitesinin korunması son derece büyük önem arz etmekte" denilmiştir. Açıklamanın devamında “Hassas bir dönemdeyiz, bu durumun reel ekonomi üzerinde kalıcı bir etkiye neden olmaması için gerekli tedbirler alınmalı. Enflasyonun kalıcı olarak düşürülmesi için güven verici somut bir yol haritası bir an önce hazırlanmalı, en önemli ekonomik partnerimiz olan Avrupa birliği ile ilişkilerin yeniden olumlu çerçeveye kavuşturulması gerektiğine inanıyoruz ABD ve Türkiye'nin sorunlarının stratejik ortaklık çerçevesinde diplomasi yoluyla ve ivedilikle çözülmesi için çaba göstermeye devam edilmeli.”

ABD Başkanı Donald Trump'ın Cuma günü Türkiye’den ithal edilen çelik ve alüminyuma uygulanacak gümrük tarifeleri ile ilgili kararı sonrasında iki önemli AB üyesinden Türkiye'ye destek mesajlarının gelmesi önemlidir. İtalya Dışişleri Bakanı Enzo Moavero Türkiye'nin bir krize sürüklenmesinin Akdeniz'deki dengeler açısından olumsuz sonuçları olacağını açıklamıştır. Federal Almanya Ekonomi Bakanı Peter Altmaier ise Trump'ın ticari yaptırım önlemlerinin ekonomik büyümeyi baltalayarak en başta tüketicilere zarar verdiğini vurgulamıştır.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Berlin'de basın toplantısında Türkiye'deki ekonomik durum sorulması üzerine "Türkiye ekonomisinin istikrarsızlaşması kimsenin yararına değil. Ancak Merkez Bankası'nın bağımsız olmasını sağlamak için her şey yapılmalı. Almanya Türkiye'de ekonomik refah görmek istiyor. Bu bizim yararımıza" demiştir. Avrupa Parlamentosu Türkiye Forumu, Trump'ın Türkiye'ye yönelik ek çelik ve alüminyum vergisi kararını Dünya Ticaret Örgütü (WTO) kurallarına aykırı olduğunu açıklamıştır. Avrupa Parlamentosu'ndan 60 milletvekilinin üye olduğu Forum'dan yapılan yazılı açıklamada, "Avrupa Birliği, ABD'nin ulusal güvenlik gerekçelerini öne sürerek, Türkiye'ye uyguladığı ek verginin gayrimeşru ve WTO kurallarına aykırı olduğunu değerlendirmektedir. AB'nin en büyük ticari ortaklarından biri olan demokratik Türkiye'nin ekonomik olarak müreffeh ve istikrarlı olması bizim de çıkarımızadır” ifadesine yer verilmiştir.

Trump'ın F-35'lerin teslimatını askıya alan bütçe yasasını onaylamasının ardından Ankara'dan yapılan ilk değerlendirmede, "ABD Savunma Bakanlığının yıllık bütçesi olarak kabul edilen ve ABD Başkanı Trump tarafından onaylanan '2019 Ulusal Savunma Yetki Yasası' ülkemize yönelik bir yaptırım getirmemektedir" ifadeleri kullanılmıştır

ABD Başkanı Trump, nevi şahsına münhasır biridir. Türkçedeki “Delidir ne yapsa yeridir” ifadesi Trump için geçerlidir. Parası ödenmiş F-35 uçaklarının teslimini engelleyen Trump eğer gerginlik giderilmezse, 24 Nisan 2019 tarihinde sözde Ermeni soykırımını “soykırım” kelimesi ile tanır, önceki başkanlar gibi bu defa “Meds Yeghern” (büyük felaket) demeyebilir. Bu sebeple Türkiye’nin ve Dışişleri Bakanlığı’nın şimdiden önlem alması gerekir. Yumurta kapıya geldikten sonra iş işten geçmiş olur. Geçen yıl Trump da eski ABD Başkanı Obama gibi soykırım yerine büyük felaket ifadesini kullanmıştı.

Trump, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a Türkiye'de terör ve casusluk suçlamalarından yargılanan ABD'li rahip Andrew Brunson'ın serbest bırakılması için bir şeyler yapılması çağrısında bulunmuştur: "Türkiye'nin, saygın bir Amerikalı rahip olan Andrew Brunson'u serbest bırakmaması tam bir rezalet. Çok uzun zamandır rehin tutuluyor. Erdoğan, bu harika Hıristiyan baba ve kocanın serbest bırakılması için bir şey yapmalı. O yanlış bir şey yapmadı ve ailesinin ona ihtiyacı var."

Bu durumda Trump’a sormak gerekir: ABD neden bir rahip için bu kadar uğraşıyor?

Sanırım ABD’de yeterince rahip yok, olsa da sayıları yetersiz. Eğer zamanında yeteri kadar rahip okulları açsalardı bir rahibe bu kadar ihtiyaç duymazlardı. Bakan Albayrak, “Eğer bu sıkıntıları Amerika bir papaz için yapıyorsa, Amerika'nın karşısında dikilmek yedisinden yetmişe tüm halkımızın boynunun borcudur” demiştir. Bu süreçte Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Kadir Albayrak da döviz kurlarındaki artış ve ABD’nin yaptırımlarına karşı herkesin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanında durması gerektiğini açıklamıştır.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker ev hapsinde olan ABD'li rahip hakkında şunları söylemiştir: “Papaz Brunson hakkında ciddi iddialar var. Bunlar, terör örgütleriyle bunu iş birliği içinde olduğu. Sadece bir misyoner olarak yaptığı faaliyetler değil… Papaz Brunson'u bırakın eve gönderin diyorlar, saat dakika veriyorlar böyle bir şey olabilir mi? Bağımsız Türk yargısı delilleri değerlendirir… Bu, siyasi kararla tutuklanmış değil. Siyasi kararla tutuklanmadığı için siyasi kararla bırakılması söz konusu değil. ABD'nin anlamak istemediği bu.”

AB'den gelen ve ABD'yi daha akılcı davranmaya davet eden çağrılar, ticaret savaşlarının olumsuz sonuçlarına dikkat çekmekte ve Türkiye’ye destek anlamındadır. İran'a uygulanacak yaptırımlar konusunda Türkiye ve AB aynı görüştedir. Son dönemde ABD'nin yaptırımları karşısında AB'den gelen bu destek mesajları, AB ile yeni bir normalleşme sürecini başlatmak açısından umut vericidir.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle