Deliye Her Gün Bayram..

27.08.2018 06:30

Deliye Her Gün Bayram..Hayvanların insana üstün ya da eşit olduğunu düşünmüyorum. İnsanın üstün olması hayvanlara temiz davranmanın nedeninin temeli zaten. Hayal gücü ve akıl sahibi olan ve ahlaklı olanı seçebilen tür biziz ve tam da bu sebepten dolayı hayvanların haklarını takdir etmemiz ve saygı göstermemiz gerekmektedir.
Brigid Brophy

Uzun bayram tatilini de ardımızda bıraktık. Neler neler yaşadık malum; her yıl olduğu gibi bu sene de kurbanlıklar can havliyle kaçtılar, ellerinde ipler, baltalar, bıçaklar kovalayanlar nefes nefese… Sonunda yakalandı hayvanlar elbette ve kasap bıçağında bitti bu kovalamacalar.

Sonracığıma acemi kasaplar kollarını, ellerini hatta ne işse artık bacaklarını kestiler. Hastanelik oldular. Kaçak kurban kesimleri yüzünden resmi kayıtlara göre dört bine yakın hamile hayvan kesilmiş. Acı elbette. Evet bu kesimler sırasında onca uzman uyarısına karşın yine çocuklar seyirci olarak bulunduruldular. Onların psikolojileri ne haldedir artık bunu da yine uzmanlara sormak gerek.

Bayram tatilini memleketlerinde, sahillerde geçirmek için yollara çıkanlar yine trafik canavarının kurbanı oldular, sayıları yüzü geçti ölenlerin.

Ben ne yaptım? Ben birkaç yıldır olduğu gibi memleketimde, hayvanlarımın başında ve bana gelen ona yakın canın sorunlarıyla uğraşıp bayram günlerimi böylece değerlendirdim.

Şikayetçi miyim? Hayır! Olsaydım farklı seçenekleri değerlendirirdim elbette. Daha arife gününden başladık tek gözü kör olmak üzere olan yavru kediden, ardından kaybolan kediler, köpekler, dar alana düşmüş çıkartılamayan kedi, belediyenin oto parkına sığınmış yavru kedilerin sağlık sorunları, bir tanesinin kırık bacağı. Daha sayacak olursam abarttığımı düşünürsünüz, en azından sıkılırsınız, o nedenle burada keseyim ben.

Ülke gündemindeki hayvan hakları ihlallerine gelince; sıcakta faytonlara koşulan zavallı atlardan yine çatlayıp ölenler oldu. Zavallı eşeğin yediği bir avuç saman kıskanıldı, kırsalda ayakları bağlanıp ölüme terk edildi. Adana’da bir atın gözleri oyuldu, falan filan.. Aaa!.Sahi artık alışılagelmiş bir haber de Kütahya’nın bir ilçesinden geldi; adamın teki bir eşeğe tecavüz ederken basıldı. Gerekçesi, karısının olmaması, bu nedenle şeytana uymuş olması oldu.

Hani derler ya güler misin, ağlar mısın? Ya da delirir, her gününü bayrama mı döndürürsün? O size kalmış artık.

Ece Bilgin

26/08/2018

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Berrak ARSLAN

29 Ağustos 2018 11:56
Ya insanlar öyle azmış öyle sapıtmışlarki anlamanın veya anlatmanın artık hiç mi hiç faydası yok. Allah Akıl fikir versin ne diyelim. Dünya var oldukça tüm canlar için mücadele etmeye gayret edip özen göstereceğiz gücümüz yettiğince tabiki. Kimi deliliğine dem vuruyor kimi hanımı olmadığına yok böyle bir dünya hafsalam almıyor bu kadar acımasızlığı yazıklar olsun diliyorum ahirette karşılarına gelsin canlara yaptıkları eziyetler yeter artık yeter... Ağzı dili olmayanlardan ne isterler niye zulmederler anlayabilmiş değilim. Kim ne yaşatıyor ise onu yaşayacak kimse ettiğini çekmeden ölmeyecek ilahi tecelli ilahi adalet elbet bir gün yerini bulacak eminim. Saygılarımla..

sedat

29 Ağustos 2018 08:36
adamın teki bir eşeğe tecavüz ederken basıldı. Gerekçesi, karısının olmaması, bu nedenle şeytana uymuş olması oldu. çok ayıp