Çöpe Gitmesin, Cana Gitsin..

14.03.2019 06:30

Çöpe Gitmesin, Cana Gitsin..Ece hanım, siz de ister istemez bu siyasi konuya girdiniz. Bu konudaki düşünceleriniz bizler için değerlidir. Çöpteki yiyecekler düzenli biçimde ayrılmaz ise bu aç hayvanlar poşetleri parçalayıp dağıtabiliyor. Çöpteki yiyecekler varken belki de ithal olan bu mamalara para vermek ne kadar mantıklıdır bilemem. Çoğu hijyen koşullarını öne sürebilir ama yaban hayvanları dahil bu yiyeceklere adapte olabilmektedir.”

28.02.2019 tarihli “ İki Milyon TL Çok mu?” başlıklı yazıma gelen, bir okurumun yorumunu aldım yukarıya.

Sokak canlarımızın beslenmesi ile ilgili hep tartışılan, sıklıkla gündeme gelen, bazı can severlerin de bütçelerinin kısıtlı olması nedeniyle hayvancıkları beslemede çare olarak gördükleri çöplerdeki yiyecek atıkları konusuna değinmiş okurum.

Evet, insanların sokak canlarına vermeye kıyamadıkları, ama çöpe atmakta da hiç beis görmedikleri yiyeceklerin düzgün bir şekilde o canlara ulaştırılması, ama ferdi olarak değil, daha yoğun bir şekilde, daha düzenli olarak ulaştırılması nasıl olur? Yapılabilir mi?

Ben bu konuyu, insanların nimet olarak gördükleri ekmeklerin, vicdanlarını rahatlatma amaçlı bahçe demirlerine astıklarını ya da yine sitelerinin bahçe duvarlarının üzerlerine naylon torbalar içinde bıraktıklarını gördükten sonra düşünmeye başladım.

Bu ekmekler çoğu kez küflenmekte, besin değerini kısa süre sonrasında yitirmektedir. Oysa yerde gördüğümüzde alıp başımıza götürüp öptüğümüz, bir kenara üzerine basılmasın diye saygıyla bıraktığımız nimettir o ziyan olan besin. Ekmektir, adına şiirler yazılan. Fırınlar önünden geçerken, “mis gibi koktu” diye burnumuza dolan kokusunu içine çektiğimiz, türlü çeşidi evlerimiz, sofralarımızı neşelendiren, olmazsa olmazımızdır.

Bu kadar değer verilen o besinin ziyan olup gitmesi yerine, güzel bir proje ile belediyeler tarafından düzgün bir şekilde toplanıp, açlıkla sınanan özellikle de kenar mahallelerdeki, kırsaldaki canlarımıza verilmesi çok mu zordur, hepten mi imkansızdır acaba?

Kırsaldaki beslemelere sıklıkla katıldım, düzenli olarak o beslemeleri yapan arkadaşlarımdan öğrendim; sahipsiz canlarımız ekmekleri havada kapmakta, onları bir güzel yiyip tüketmekteler.

Hani belediyelerimizin geri dönüşüm torbaları var ya; o torbalara atılanlarla ciddi tasarruf sağlanıyor ya. Çöpe atılacak ekmeklerin hayvanlarımıza verilmesiyle de tasarruf sağlanmaz mı?

Çöpe değil cana gitsin” sloganıyla pilot bölge seçilecek bir semtte başlayacak uygulamaya, duyarlı herkesin katılım sağlayacağını düşünüyorum. Belediyelerimizi bu bağlamda göreve davet ediyorum. Bu şekilde hem hayırlı bir işe imza atmış olurlar hem de nimetlerimizin küflenip çöplerde ziyan zebil olmasını engellemiş olurlar.

Ece Bilgin

13/03/2019

Yorumlar (2) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Berrak ARSLAN

15 Mart 2019 14:49
Sayın Başkanım çok harika bir düşünce sağolun tüm canlar adına artıklarımızı düzgün bir şekilde canlara ulaştırabilsek keşke bu konuda size katılıyorum dilerim ki gerçekleşir herkes duyarlı davranıp bozulup çürümemiş küflenmemiş yiyecekleri canlara bir şekilde ulaşabilsin diye çaba sarfederler tüm belediyelerimizin bu düşünlere katılmaları biz can severler adına süper olur bir lokma bile bir hayat kurtarır inşallah . Saygılarımla

ATİLLA

15 Mart 2019 18:20
Ece hanım ,yorumuma ilgi göstermenize çok sevindim.Belediyelerde ilgi gösterirlerse güzel bir uygulama olur.Bu sayede o zamanki habere bahis olan konularda bu sayede olmaz saygılarımla hoşça kalın.