ÇİFTÇİ BORÇ BATAĞINDA

28.02.2019 06:30

ÇİFTÇİ BORÇ BATAĞINDAEkonomik kriz ve artan maliyetler çiftçiyi zor durumda bırakıyor. Üreticinin önemli bir bölümü borçlu, Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü verilerine göre 17 bin 721 üretici kredi borcu nedeniyle icralık, borç toplamı 436 milyon lirayı buluyor.

Tarım’da kullanılan her türlü malzemenin özellikle dövize bağlı fiyatlanan olan mazot, traktör ve diğer ithal ürünlerin fiyat artışı sebebi ile maliyetlerde ciddi artış söz konusu. Tüketiciye yüksek fiyatla ulaşan tarım ürünlerinde tüketimin de azalması çiftçiyi daha da zor durumda bırakıyor.

Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürü Fahrettin Poyraz’ın, tarım kredilerinin yeniden yapılandırılmasıyla ilgili düzenlemeyi de içeren Torba Yasa’nın görüşüldüğü TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2018 yılında kullandırdıkları kredi miktarının 9 milyar lira civarında olduğunu belirtti. Poyraz, bunun yaklaşık yüzde 70’inin gübre, mazot, yem ve ilaç temininden oluşan ayni kredi olduğunu belirtti.

Kredi Borçlarına Yapılandırma Olanağı

Ziraat Bankası’ndan tarımsal kredi çeken ve ödemekte zorluk çeken vatandaşlar borçlarını yeniden yapılandırabilecek. Tarımsal faaliyetler için, Tarım Kredi Kooperatifleri aracılığıyla veya bireysel olarak Ziraat Bankası’ndan çektikleri ve vadeleri 30.06.2019 tarihine kadar alan borçları yeniden yapılandırabilecek. Uygulamadan faydalanmak için, Tarım Kredisi Kooperatifi ya da Ziraat Bankası’na borç erteleme dilekçesi ile borç yapılandırma talebinde bulunulması gerekiyor.

Çözüm İçin Yeterli Değil

Kredilerin yapılandırılması çiftçiye kısa vadede rahatlatabilir; ancak mazotta çiftçiler için ÖTV ve KDV'nin kaldırılması, buğday, pancar, ay çiçeği, mısır gibi temel ürünlerde taban fiyat uygulamasına geçilmesi, uzun vadeli üretim planlamalarının yapılması gibi çiftçiyi destekleyen yeni tarım politikaları uygulanmadığı sürece, çiftçi zor durumda kalmaya devam edecek, Türkiye ise daha fazla ithal ürüne ve tanzim satış kuyruklarına muhtaç kalacaktır.

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

ARICI

28 Şubat 2019 15:09
Umut bey köylerde bir ata sözü vardır.Devlet kıredi verirken ihtiyacı olsun olmasın alır ve (af olur püf olur) derler.Çiftçi bu paradigmaya eski siyasetçiler tarafından alıştırılmıştır.İşini bilinçli yapan çiftçinin durumu iyidir.Bu verilen kıredileri alırken iyi düşünülmeli pavyon falan kapatılmamalı bu paranın borç olduğu unutulmamalıdır.Tabi burada işini bilinçli yapan eğitimi veya bilgisi tam olup üreten çiftçiye lafımyok.

istanbul escort

evden eve nakliyat

depolama şehirler arası nakliyat eşya depolama eşya depolama

evden eve nakliyat evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama