Çevre ve sağlık için "bisiklet" yolları çoğalsın...

21.10.2016 09:00

Çevre ve sağlık için "bisiklet" yolları çoğalsın...Bisiklet, sadece fit bir görüntüyü sağlamakla kamıyor. Bunun yanında kişinin kendine güven duymasını; dolaşım, sindirim ve sinir sisteminin düzenlenmesini; denge, dikkat, koordinasyon ve kondisyon kazanmasını sağlıyor. Üstelik özgürlük ve eğlence bir arada.

Metabolizma hastalıkları, sırt ağrıları, yüksek tansiyongibi hastalıklar üzerinde olumlu etkileri olduğugözlenmiş ve kanıtlanmış. Ayrıca stresle baş etmede de eşsiz bir çare...

Eskişehir'de bisiklete gönül veren kızlı, erkekli grupların çoğaldığınıgözlemlediğimde çok seviniyorum.

Bir grup bisiklet sever arkadaşların ve gençlerin bir araya gelerek şehirde dolaşmalarıyla başlayan ve şimdi yüzlerce üyesi bulunan bu oluşumun misyonu ise; trafikte bisikletinin de yeri olduğunu hatırlatarak, insanlara bu sporu tanıtmak ve sevdirmek.

Bu bisiklet sever grupların amacı ve etkinliğiçok önemsenmeli bence "Bisikletin kent içi yaygın kullanımının arttırılması için yetkililer ve ilgililer teşvik projelerini hayata geçirmeli." Bunun için kent içi alt yapının oluşturulması, bisiklet ve çevre ilişkisi kurularak bisiklet kültürünün yaygınlaşması gerekiyor. Bisikletlilerin önemli bir isteği; özellikle trafikte sürücülerin bisiklete daha çok anlayış ve saygılı davranmalarını beklior.

21. yüzyılda insanlığın karşınındaki en büyük tehlikelerden biri olan küresel ısınmaya, trafik sorununa, kişisel sağlık sorunlarına ve sayabileceğimiz daha bir çok soruna en iyi çözüm olan bisikleti sosyal yaşamın en önemli ve öncelikle değerlerinden biri haline getirmek her kesimin sosyal sorumluluğu olmalı.

Bugün gelişmiş ülkelerin pek çoğunda yakın mesafe ulaşım aracı olarak kullanılan bisikletin şehrimize yakışır ve yaygın bir ulaşım aracı olması için yerel yönetimlerin girişimleri var ama yetersiz ne yazıkki. Eskişehir'in ortasından geçen demiryolunun2 kilometrelik bölümü TCDD Yolları tarafından yer altına alınarak üst alanı bulvar yol olarak peyzajı tanzim edildi. Ancak şehrin şehrin merkezinden geçen bu bulvar projesi içinde bisiklet yolunun yapılmaması doğrusu hiç de şık olmadı. Ve Çağdaş Eskişehir'e de hiç yakışmadı. Artık bisiklete sadece mahallede ve parkta binmek yetmiyor. Yaşamımızın bir parçası olsun istiyoruz. Ancak bu haklı isteğin önündeki en büyük engel, yapılmayan bisiklet yolları.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle