Büyük veri ve yaşamımız

10.04.2018 06:30

Büyük veri ve yaşamımızBüyük usta Çetin Altan’la akşam güneşlerini seyrettiğimiz söyleşilerde, milyonlarca insanın rüyalarını kaydedecek teknolojik birikimlerin insan doğasını anlamayı kolaylaştırıcağı üzerinde söyleşirdik.Çok keyifli söyleşilerdi…Kollarımızı omuzlarımıza dolayarak bir ufuktan ötekine düş dünyalarında gezintiler yapmanın zihinsel yoluluklarıydı onlar…

Prof.Dr. Selçuk Şirin Hürriyet’ de paylaştı : Bir kişinin Facebook’ da 68 beğenisini analiz ettiğinizde dinini, ırkını, alkol ve siga alışkanlıklarını, siyasi tercihlerini yüzde 85 üzerinde öngörebiliyorsunuz. Eğer 70 beğeniyi analiz ederseniz, o kişiyi “arkadaşlarından” daha iyi tanıyabiliyorsunuz. Kişinin 150 beğenisi, “anne ve babasından” daha iyi tarım yapabiliyorsunuz. Kişinin 300 beğenisine erişebilirsiniz, “hayat arkadaşlarından” daha iyi değerlendirebiliyorsunuz.

Mario Livio, son dönemlerin çok satan kitabında, “ İstatistik bilimi bize kanıtlıyor ki, her türlü insani ve fiziksel özelliklerin sayısal dağılımı ‘normal’ eğrisini izler” diyor…Sonra ekliyor, “Gözlem ve deney sayısı arttıkça olasılık tahmininde güvenirlilik artar. Gözlemlerin ortalaması beklenen değere yaklaşır”.

Ortalama ve standart sapmayı analiz eden Livio, ortalamanın veri dizisinin merkezi değerini ifade ettiğini anlatıyor. Dağılımın yüzde 34.1+ 34.1 = 68.2’si merkezde toplanıyor. Bir sonraki sapma, yüzde 13.6+13.6=32.0 ‘yi temsil ediyor. En büyük ve en küçük ise yüzde yüzde 2.8+ 2.8= 5.6’lık ağırlığı oluşturuyor.

Bilim, doğanın boşluktan hoşlanmadığını kanıtlıyor. Her değişim ve dönüşümün sonrasında konsolidasyon kaçınılmaz bir son.

Yazıyı buraya kadar okuyanların aklından geçmiştir: Eeee ne demek istiyorsun?

Diyeceğim çok net: Sayısal teknoloji her şeyi her an ölçüp kaydettiği için her alanda büyük verileri büyük sayılara dönüştürüyor. O nedenle insanların değer, beklenti ve davranışlarını yüzde 90’ı aşan oranda öngörmek mümkün olacak.

Teknolojinin getirdiği yeni erişebilirlik olanakları, değer, beklenti ve davranışlarımızı subjektif ölçülerin dışına taşıyarak objektif ölçülere götürüyor.

Şark kurnazlıklarının alanı daralacak; kasaba kültürünün kurnazlarına yaşam alanı kalmayacak.”Kötülük asla çıplak gelmez, üzerine mutlaka kutsal bir şal örter” gerçekliğinin şallarının boyu kısalacak…

Büyük veri ve büyük sayılar yasasının yarattığı “büyük gözaltı”,“yetmezliğin itişi, ihtirasın çekişi”ile yanıp tutuşanların ‘illüzyon alanı” daralacak… Kendi gerçeğini, hayatın öz gerçeğinin yerine koyan “şark kurnazlarının” mumu yatsıya kadar bile yanmayacak.

Sayısal teknoloji, büyük veri, veriden değer üretme yeni bir dünyanın gerçeği.Gelin hayatın gerçekliğini anlamaya çalışalım…

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle