Bu Dünya Sana Göre Değil..

08.05.2017 08:00

Bu Dünya Sana Göre Değil..Böyle yazdı sanalda bir can korumacı arkadaşım, paylaştığım eski bir köşe yazımın altına yorum olarak. “Çok doğru bir tespit, o nedenle inanılmaz acı çekiyorum” diye yanıt verdim.

Kendime acımayı sevmem, kendisine acıyanları ve sıklıkla bunu da dillendirenleri de sevmem. İnsanın başına gelenlerin çoğu kendi seçimidir diye düşünürüm çünkü. Yaşamınızda seçtikleriniz, eylemleriniz sizin tercihinizdir, bunun sonucunda yaşadıklarınız da elbette sizi ilgilendirir.

Şimdi, Eskişehir ve hatta kentimizin dışında pek çok hayvan korumacının gündeminde olan bir konu, hayvanat bahçesinde elektrikli tellere takılan Koati dururken ne geyiği yapıyorsun diyenler olur belki.

Haklısınız, bu konuda yazmak gerek. Aslında, bir hafta önce açılan “hayvanat bahçesi” ile ilgili yazmamaya karar vermiştim açıkçası. Çünkü konuyla ilgili öyle çok haber, köşe yazısı çıktı ki. Ve son olarak okuduğum ve sanalda da paylaştığım bir köşe yazısı artık bu konuda son noktayı koydu diye düşünmüştüm.

Ama olmadı işte. Güzel, sevimli bir can, çoğumuzun rakun zannettiği ama koati cinsi bir hayvancık olduğunu öğrendiğimiz o bahçe sakini, kaçışlarını engellemek için çevreye çekilen elektrikli tele takılınca, bir ziyaretçi de bunu videoya çekip sanal ortamda paylaşınca hayvanat bahçesi konusu yine yeniden gündeme oturdu.

Geçen Cuma yine çok yoğundum; özel klinikte tedavi gören, gözleri görmeyen, patisinde yara olan bir kediciği oradan alıp ona evini açan, yuva olan bir arkadaşıma bırakmak zorundaydım. Ve her zaman olduğu gibi, telefonuma ulaşan pek çok canlarla ilgili sorunları yanıtlamak, çareler üretmek adına haberleşmeler, yazışmalar yaparken, o koati ile ilgili gelen iletileri biraz atlamışım. Sonuçta bir de baktım ki özelimden onlarca mesaj, şehrimizden, şehir dışından can severler, öldüğü söylenen hayvancıkla ilgili bilgi istiyorlar, “ nedir durumu, başka ölenler var mı?. Benden bilgi istiyorlardı.

Hemen en kısa sürede hayvanat bahçesine ulaştık konseydeki çalışma grup arkadaşlarımdan birisiyle birlikte. Talebimiz üzerine koalinin yanına götürüldük. Aldığı o düşük voltajlı akımla şokun etkisinde kalmış, anında karantinaya alınmış. Bizim gördüğümüz ve verilen bilgilere göre yaşadığı şokun dışında sağlığı ile ilgili hiçbir olumsuz durumu yoktu. Hatta tedavi sürecinin tamamlanacağı bölmede ona seslenince yanımıza kadar geldi. Fotoğraflarını çektik videoya aldık.

Günün sonunda, aldığım bilgileri, çektiğim fotoğraf ve videoyu, bana onun durumu ile ilgili bilgi soranlara ve tüm can korumacıların takip ettiği sayfalara ulaştırdım. Ben üzerime düşen görevi yerine getirdim. Doğal olarak sevinildi çünkü koatinin öldüğü, durumunun vahim olduğu şeklinde paylaşım yapılmıştı pek çok yerde.

Yaşanan bu olumsuzluk üzerine hayvanat bahçeleri ile ilgili görüş bildiren çok can dostu oldu doğal olarak. Herkes düşüncesinde hürdür ve bunu ifade etmekte de öyle. Yeter ki bütün bunlar medeni ölçüler içinde ve bilgi ışığıyla birlikte yapılsın. Aksi ise çok ilkel, sonuçsuz, kuru gürültünün ötesine geçmeyen, tabir yerindeyse “kadınlar hamamı” kavgasına dönüşür ki bu bizim “hayvan korumacılar” camiasına hiç mi hiç yakışmaz.

Bütün bu hercümercin içinde, bana yorum yazan bir arkadaşımın dediğine takılı kaldım, “bu dünya sana göre değil” ve belki de ilk kez çok belirgin bir şekilde kendime acıdım. Çünkü başka bir dünyada yaşama şansım yok benim.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

istanbul escort

evden eve nakliyat

depolama şehirler arası nakliyat eşya depolama eşya depolama

evden eve nakliyat evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama