BORÇLU ÜLKENİN BORÇLU VATANDAŞIYIZ

27.10.2016 08:30

BORÇLU ÜLKENİN BORÇLU VATANDAŞIYIZİş ahlakı ve kaliteli rekabetin zaafa uğradığı bu süreçte çılgın tüketimin önü açıldı. İthal lüks tüketim mallarının çılgınca tüketimi karşısında yerli sanayi malları rekabet gücünü kaybetmeye başladığını gözlemliyoruz. Bununla birlikte marka tutkunu bir nesil yetiştiriyoruz.

Sonuç olarakta lüks tüketim alışkanlığımız dış ticaret açığımızı da olumsuz etkiliyor.

Aslında liberal ekonominin esas politikası; çok çalışacaksın ve çok üreteceksin. Ancak sürdürülen ekonomi emeksiz ekonomi olmuş..

Bu ekonomik sistemde; üretmeden tüketen toplum haline dönüştük. Açıklar, dış ve iç borçlarla kapatılmaya çalışılıyor.

Ülke borç batağına düşerken; tüketicinin de büyük bir bölümü yaşamını borçla sürdürme çabası içinde zorlanıyor.

Çünkü sistem üretime dayanmıyor. Sistem daha çok hortumlamaya açık... Kısa yoldan köşe dönmeye dayanıyor.

Bu aşırı borçlanma ve çılgın tüketime gidiş; toplumu sosyal patlamaya kadar götürmesinden kaygılanmamak elde değil.

Ekonomide tüketicinin “satın alması” bir refah ölçütü olduğu söylenebilir. Ancak borçlanarak tüketmenın “geleceği tüketmek” anlamına geldiğini de unutmamak gerekir. Son yıllarda çılgınca “tüketim toplumu” olmaya hızla sürükleniyoruz. Reklamlarla, kampanyalarla tüketim sürekli pompalanıyor.

Önceleri vatandaş ihticayı olan “buzdolabı, otomobil, mobilyayı” bankalardan aldığı tüketici kredisiyle borçlanarak karşılıyordu. Vatandaş artık tatile bile tüketici kredisi ile borçlanarak çıkıyor. Bakıyorsunuz gelir artmıyot ama borçlar giderek artıyor. Bankalar yoğun reklam kampanyaları ile tüketicilere bol bol kredi dağıttılar. Tüketici olarak bankaların verdiği kredi kartılarını cüzdanımıza doldurarak aslında bankaya elimizi verirke kolumuzu da kaptırdık.

Ne yazıkki milyonlarca tüketici “tüketiminde kasıtlı pompalanmasıyla” alışverişte ve nakit çekmede kredi kartlarını ölçüsüz ve hesapsız kullanma sonucunda geriye ödeyemez duruma düştü. Küçük miktardaki kredi kartı borcunu ödeyemeyen tüketiciler, bu borçların inanılmaz rakamlara ulaşması sonucu varını yoğunu satsa bile bankaların elinden kurtaramayacak duruma geldiklerini iyi hatırlayın. Ne yazık ki çabuk unutuyoruz. Yine aynı filmi görür gibiyiz. Her dört kişiden birinin kredi kartı borcu var.

Ülke olarak, toplum olarak borçla yatıp kalkıyoruz. Bir ülke borç içindeyse ve vatandaşıda borç içinde perişansa?.. Vay! Ülkenin bağımsızlığına... Vay! Yurdunun insanının haline...

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

Doğa Sever

30 Ocak 2017 22:34
Turizm Bakanı Nabi Avcı'nın Turizm de çeşitlendirmeye gidilmesi ve Kültür Turizmine ağırlık verilmesi yaklaşımı ; Birleşmiş Milletler UNWTO 'nun 2017 yılını Gelişme için Sürdürülebilir Turizm Yılı ilan etmesi sürecini ortak mütaala ettiğimizde ; Köy Hayatının canlandırılacağı Eskişehir Eşenkara Köyü Açık Hava Müzesi Projesi ile Ankara yolu üzerinde ki Kaymazyaylası(Mahmudiye) köyü EKO Turizm Projesi , artık uygulanabilir mi acaba?

depolama şehirler arası nakliyat

evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama