Biz Hayvansever Değiliz..

16.12.2015 17:55

Biz Hayvansever Değiliz..Evet, itiraf ediyorum ve haddim olmayarak “biz” diye çoğullaştırıyorum durumumu. Çünkü eminim ki benim gibi düşünen çok sayıda kişi var: Biz hayvansever değiliz! Şaşırdınız mı? Toplum bizleri “hayvansever” olarak nitelendiriyor, gazete köşe yazarından tv. spikerlerine, sokaktaki konuyla yakından uzaktan, ilgili ilgisiz hemen herkese kadar çok kimse bu sözcükle anıyor. İşte ben de buna bir vurgu yapmak istedim

Eski tarihlerde, yani benim çocukluğumda, mahallesindeki kediye, köpeğe su, yiyecek verenlere, evlerinde, bahçelerinde kedi, köpek, kuş sığındıranlara, evet, hayvansever denilirdi. Ama yıllar içinde bu kavramın içi boşaldı, rengi ciddi şekilde değişti. Çünkü salt hayvanları sevmenin, onların yaşam haklarını korumaya hiç de kafi gelmediğini anladı duyarlı insanlar. Ne yaptılar, ne yaptık? Konumumuzu değiştirdik, “hayvan korumacı” olduk.

Böyle farklı bir pencereden bakınca da pek çok “ben hayvanseverim” diyenin, hayvan haklarına ciddi zararlar verdiklerini gördük ne yazık ki. Bilinçsizce, hayvanların en doğal hakları olan yaşama haklarına saldırıları hoş görmek gibi ya da görmezden gelmek gibi yanlışlar yaptıklarını fark ettik. Bu bağlamda belediyelerle kanka olmak, onlara sorgusuz sualsiz biat etmek, uyduruk, göstermelik yaptıkları göz boyayıcı hizmetlere “eyvallah” demek gibi ciddi hatalarını fark ettik üzülerek de olsa.

Toplumun hayvan hakları konusunda bilinçlenmesini köreltmek gibi yanlışlıklara imza attıklarını gördük, görüyoruz.

Kendilerini hayvansever olarak nitelendiren her duyarlı kişiden ricam, lütfen konumunuzu değiştirin, bu konuya sadece hayvan besleme, evlerinizdeki canları sağlıklı yaşatma çerçevesinde bakmayın! Ülke genelinde hayvanlarla ilgili neler oluyor, hükümet politikasının bu çerçevede amacı gizli, açık ne? Dünyada hayvan hakları ne alemde? Bu doğrultuda STKlar ne yapıyor ya da ne yapmıyor? Biraz araştırmacı biraz irdeleyici olun! Ve artık o klasik hayvansever kimliklerini yırtıp hayvan korumacı sıfatını alın!

Aksi halde toplumun alışılagelmiş klasik, bazen ağlak, bazen yaygaracı hayvansever –özellikle de kadınlar- algılamasından kurtulamayacağız. Ve hal böyle olunca da onca emek, uğraş, çabalarımız boşa çıkacak, ciddiye alınmayacağız.

Sahi konu açılmışken şu dip notu da vurgulamadan geçmeyeyim: Biz hayvan korumacıyız, önceliğimiz hayvanlar. Nasıl ki hayvanların siyasi partileri olmaz bizler de siyasi görüşlerimizi hayvan korumacılığımız ardında görürüz, “o parti zamanında şu belediye bunu yaptı, şimdi bu parti zamanındaki belediye şunu yaptı” şeklinde söylemler bizi rahatsız eder. Hayvan hakları siyasi çerçevede irdelenmez. Hayvanları siyasete alet etmeyin, ettirenleri de bizler ciddiye almayız. Bu şekilde kimse kendisine çıkar sağlayacağını düşünmesin lütfen.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

istanbul escort

depolama şehirler arası nakliyat

evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama