BİRAZCIK EMPATİ…

13.03.2019 06:30

BİRAZCIK EMPATİ…Çoğu zaman yaşadığımız kentleri, yurt dışındaki, özellikle gelişmiş modern ülkelerdeki kentlerle karşılaştırırız. Bu karşılaştırmalar da genellikle kentlerimizdeki binalar üzerinden yapılır. Bizim binalarımızın estetik olmadığından, kötülüğünden, yolların, sokakların dar ve kullanışsız olduğundan şikâyet eder, bunları tasarlayanların da kulaklarını çınlatırız.

Yaşadığımız kentlerdeki tüm binalar, biz mimarların bir tasarım ürünüdür. Tabii ki bu tasarımları yaparken bazı belirleyici unsurlar bulunmaktadır.

İmar Kanunu, İmar Planları, İmar Plan Notları, Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği, bazı bölgeler için alınmış ilke kararları, uyulması gereken ilgili mevzuattan bazılarıdır. Bunun dışında yangın, ısı yalıtımı, asansör vb. daha birçok konudaki yönetmelikler de tasarımların belirleyicisi olmaktadır.

Yapmak istediğiniz binanın kat adedi, arsada bırakmanız gereken bahçe mesafeleri, yapabileceğiniz çekme ve çıkma alanları da imar mevzuatı çerçevesinde belirlenmek durumundadır.

Tüm bunların yanı sıra, yapı denetimi ve deprem yönetmelikleri gibi yapı ve yaşam güvenliği için uyulması gereken tasarımı belirleyici kurallar da bulunmaktadır.

Bu kadar tasarım kısıtlılığına, bir de kent merkezinde “bitişik nizam” yapılaşma koşulları ve dar cepheli, derin ve düzgün geometrisi olmayan parseller eklenmektedir.

Sadece ön cepheleri görünür olan yapıları tasarlamanın, biz mimarlar için ne denli zor olduğunu, elimizin kolumuzun ne kadar bağlı olduğunu, birazcık empati yaparak anlamayı sizlere bırakıyorum.

Bitişik nizam yapılaşma koşulları, parsellerdeki yeşil alanlarımızı neredeyse görünmez kılarken, üzerimize geliyormuş gibi hissettiğimiz yüksek katlı bitişik yapılar ile özellikle dar cadde ve sokakları adeta betondan tüneller haline getirmektedir.

Kent merkezinde hâkim olan yapılaşmanın parsel bazlı değil, en azından ada bazlı çözümler ile bilimsel, modern şehircilik ilkeleri ışığında, mümkün olan en kısa sürede, yenilenmesi ve yaşanabilir, nefes alınabilir bir hal alması tüm bilinçli yurttaşlarımızın temennisidir.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle