BEDELLİ

19.07.2018 07:54

BEDELLİHer bedelli açıklamasında olduğu gibi, yeni açıklanan bedelli tasarısı yine tartışmalar ile birlikte meclise gelmek üzere.

Hükümet’in ekonomide paraya ihtiyacı olduğu her dönemde olduğu gibi, bu kez de hazine ekonomisini canlandırmak ve yüksek faiz sebebi ile kredi vermekte zorlanan bankacılık sektörüne, bedelli kredileri ile destek olabilecek bir dönemde bedelli yasasını hazırlıyor.

Yaşın 31 Aralık 1993 ve öncesini kapsayışı yani daha önceki bedellilere nazaran daha düşük bir yaş sınırı öngörmesi başvuran kişi sayısını arttırmak, bir nevi az önce bahsettiğimiz amacı daha fazla sağlamak adına aşağı çekilmiş.

Yirmi sekiz gün askerlik temel eğitimi ise sosyal medyada en çok tartışılan konulardan birisi, ancak temel askerlik eğitiminin vicdani retçiler veya kendi işini yapan ve işini kimseye bırakamayacak insanlar dışında kimsenin ses çıkartacağı bir sorun gibi görünmüyor.

Bedelin 15.000TL olması ile fakir askere gidiyor, zengin parayı basıp gitmiyor eleştirilerine karşı bir nebze olsun önlem alınmaya çalışılmış. Asgari ücretlinin 11 ayda kazandığı paranın altında bedel belirlenmesi, askere gitmek yerine bedelli yapmayı tercih eden asgari ücretlinin ekonomik kaybının önüne geçiyor. Ancak yine de 15.000 TL bedelin herkes için standart olması yerine gelirle orantılı bir bedel de öngörülebilirdi.

Çalışanlar Ne Olacak?

Akp Grup Başkan Vekili Mehmet Muş’un yaptığı açıklamaya göre; çalışanlar çalıştıkları iş yeri, kurum ve kuruluşlar tarafından aylıksız veya ücretsiz izinli sayılacak.

Ayrıca, kanun netleşirse farklı bir düzenleme içerirse bilinmez ancak, mevcut İş Kanunumuza göre, askere gitmek amacıyla iş yerinden istifa eden kişi kıdem tazminatı almaya hak kazabiliyor.

Şahsen, askerliğin zorunlu değil gönüllülük esasına dayanmasını ve tamamen profesyonel ordunun çok daha başarılı olacağına inanıyorum. Bu sebeple bedelli uygulamasına karşı değilim.

Ancak hali hazırda yurt içinde yurt dışında görev yapan askerlerimizin şehit haberleri gelirken, uygulamanın zamanlamasının kötü olduğu düşüncesindeyim. Ayrıca, daha önce de değindiğim gibi bedelli askerlik uygulaması yapılacaksa her ekonomik gelir grubunu eşit şekilde zorlayacak, yani gelirleri ile orantılı bir şekilde yapılacak bir bedelli sistemi daha hakkaniyetli olacaktır.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle