Babalar Da Ölürmüş..

21.06.2020 06:30

Babalar Da Ölürmüş..Vuruyorum kendimi acıyla
Oradan oraya
Canım yanıyor çok kere
Kanıyor oram buram
Delik deşik her yanım
Hani derdin ya bana
Sen benim boz serçemsin diye
En çok da yüreğim baba
En çok da orası acıyor
Hem de öyle bir acı ki
Dayanmak zor
Dayanmak peygamber sabrı istiyor
Ah Baba! Nasıl kıydın sen boz serçene?
Neden aşıladın hayvan sevgisini bana?

     Evet, yine bir babalar günündeyiz. Babaları sağ ve sıhhatte olanlar için ne mutlu; Kale gibi arkasında durur onlar evlatlarının, yaşları kaç da olsa.

Babalarını kaybedenlerin ise boyunları büküktür işte, bu özel günde. Ben de yirmi dört yıldır o boynu bükükler içindeyim.

     Çocukken, babamın öleceğini, bir gün onu kaybedeceğimi aklımın kıyısından bile geçirmezdim çünkü o çok güçlü, kuvvetli, her zorluğu yenen ve gözümde ölümsüz bir insandı.

     Zaman içinde yaş aldığını, eski gücünün azalarak yittiğini gördüm yeisle. Ama olsun, yine vardı, yine benim arkamdaydı, yine benim babamdı.

Ne zaman başım dara girse arardım, hiç geri çevrilmezdi yardım taleplerim. Babalar gününde, genelde yazlığımızda, Çeşme'de olurdu; "nasılsın" soruma "Eşşek gibiyim" diye espri ile yanıt verirdi.

     Onu o amansız hastalığa kurban verdikten sonra annem de birkaç sezon Çeşme'ye gidemedi, eli varmadı, ev boş kaldı. Ben uzunca seneler, her yıl o telefonu çevirmeye devam ettim, belki ucunda yine babamın sesini duyarım diye.

     Olmadı elbette bu dileğim, zaman içinde de bıraktım zaten bu aramaları. Şimdi onun yadigarı, sevgili eşi annem benim yanımda . Her ikisi de bana, "hep mazlumun yanında olmayı, zayıfı sevip kollamayı" öğretti. Ben onların öğretisinden bir adım sapmadım yaşantım boyunca. Bu uğurda çok zaman acı çektim, üzüldüm. Ama olsun, doğrusu, insan olana yakışanı buydu, devam edeceğim gücüm yettiğince.

     Mazlumların içindeki en zayıf halka olan, ağızları var dilleri yok canlar, hayvanlar için mücadelem de yaşadığım sürece devam edecek. Bu mücadeleyi kimseden takdir, teşekkür almak için yapmadım, yapmam.  Benim güzel annem, babam, ailem, bana böyle öğrettikleri için, kendime yakışanın bu olduğunu bildiğim için yaparım.

     Münir Ziya Onursal.. Benim güzel babam.. Yattığın yerde huzurlu uyu, öğrettiklerinin ardındayım, yanına gelene kadar.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

istanbul escort

depolama şehirler arası nakliyat

evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama