ARAÇ SİGORTALARI

28.01.2016 09:00

ARAÇ SİGORTALARIZorunlu trafik sigortalarında fiyatlar yüzde 80 arttı. Primler bu kadar fazla artınca sürücüler sigorta yaptırmamaya başladı. Trafikte sigortasız dolaşan araç sayısı 3.8 milyona kadar çıktı. Zorunu trafik sigortası gibi çok kısıtlı güvenceden dahi yoksun araçlar milyonlarca araç trafiğe katılmaya başladı.

Zorunlu trafik sigortası araç sahibinin kusuru ile üçüncü kişilere verdiği maddi zararları karşılıyor. Maddi zarardan kastedilen diğer araçlara verilen zararlar ile kısıtlı değil. Yaşanılan trafik kazası neticesinde yaralanan veya sakatlanan kişilerin, hastane ve bakım masrafları, çalışamayacak duruma geldi ise hayatının geri kalanını idame ettirmesi için gerekli iş gücü kaybı tazminatı, ölmüş ise yakınlarının mahrum kaldı ekonomik desteği zorunlu trafik sigortalarınca karşılanıyor. Bu bedeller eğer sürücünün sigortası yok ise bizzat sürücü tarafından karşılanıyor. Sürücünün sigortası yok sadece bedeni zararlar için sigorta güvence fonu ödeme yapıyor, onu da sürücüden tahsil ediyor. Yani trafikte sigortasız dolaşan bir araç trafikteki tüm araç sürücülerinin ve yayaların geleceğinin kararması için birer potansiyel tehlike.

Üstelik kazaya karışmasa dahi zorunlu trafik sigortasını yaptırmamak sürücüye hiçbir avantaj sağlamıyor. Yapılan trafik kontrollerinde sürücü ehliyeti ve aracın ruhsatından sonra, trafik polislerince zorunlu trafik sigortası poliçesi incelenir. Eğer aracın sigortası yok ise önce trafik cezası kesilir ardından araç bağlanır ve çektirilir. Sürücü aracı geri almak istiyorsa trafik sigortasının yaptırmak zorundadır.

Sigorta teminatlarının bu kadar yükselmesinin sebebini sigorta şirketleri kar edememeleri olarak açıklıyorlar. Ayrıca sigorta poliçe priminin içinde yüzde 5 gider vergisi, yüzde 10 SGK kesintisi, yüzde 5 emniyet payı, yüzde 3 güvence hesabı kesintileri ile kamu kurum ve kuruluşlarına harcanıyor. Sigorta primlerindeki artış yeni yasal düzenlemeler ile veya sigorta primlerine yapılacak teşvikle engellenebilir. Ancak fiyatlardaki artış sigortasız dolaşarak herkesi tehlikeye atmaya gerekçe değil.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

depolama şehirler arası nakliyat

evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama