Alkollü Araç Kullanmak

04.02.2016 09:00

Alkollü Araç KullanmakBeşiktaş’ta yaptığı kazayla bir polis memurunu ölümüne sebep olan Sinan Çetin'in oğlu Rüzgar Çetin’in yaptığı kazadan sonra, sürekli gündemimizde olan bir konu daha da fazla dikkat çekmeye başladı, alkollü araç kullanmak.

Alkollü araç kullanmak ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının en büyük sebeplerinden birisi.

Ticari araç sürücüleri ve kamu hizmetinde çalışan sürücülerin alkollü olarak trafiğe çıkmaları tümüyle yasakken, diğer sürücüler içinse yasal sınır olarak bir litre kanda yarım gram alkole eşit olan, 0.50 Promil yasal sınırdır. Alınan alkolün 0,50 promilin altında olması, araç kullanma becerilerinin hiç etkilenmediği anlamına gelmiyor. Genel olarak araştırmalar 0.2 promil düzeyinden itibaren alkol düzeyi arttıkça sürücülük üzerinde olumsuz etkilerinin de arttığı yönünde birleşmektedir. Bu sebeple bazı ülkelerde yasal sınır 0,2 promildir.

0,2 promilin üzerinde alkol alan sürücüler kendilerinde bir rahatlama ve gevşeme hissederler. Bu rahatlama hissi sürücüye sahte bir güven duygusu verir, sürücünün kurallara aykırı davranışlara eğiliminde artış ve tehlikeden kaçınma dürtüsünde azalma meydana gelir.. Yasal sınır olan 0.5 promil değerinden hemen sonra sürücünün kaza yapma ihtimalinde bir artış eğilimi başlar. Bu ani artış sonucunda ise kanında 1.00 promil alkol tespit edilen sürücülerin % 70 ‘inin çeşitli suç ve kazalara sebep olduğu anlaşılmıştır. 

Alkollü olarak araç kullananlar 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu gereğince para cezası ve çeşitli şartla hapis cezasına çarptırılırlar. Ancak alkollü araç kullanımında sürücünün aldığı asıl risk ceza yemek değil, başkalarının canına ve malına yönelik yarattıkları tehlikedir. Alkollü olarak araç kullananlar trafik kazalarında genellikle asli kusurlu olmaktadırlar. Ayrıca alkollü araç kullanımı neticesinde yapılan kaza sonucu yaralanma meydana gelmiş ise, sürücü cezalandırılırken, basit dikkatsizlik yerine sürücünün kaza yapabileceğini öngörmesine rağmen direksiyon başına geçiyor olması sebebi ile cezasında artırım yapılmaktadır.

Alkollüyken yapılan trafik kazalarında sigorta şirketleri karşı tarafın zararlarını ödemekte, ancak alkollü sürücüden mağdur tarafa yapılan ödemeyi tahsil etmektedirler.

Siz sürücülük yeteneklerinizi kaybetmediğinizi düşünseniz dahi alkollüyken yaptığınız bir kaza neticesinde bir kişi yaralanır veya hayatını kaybederse, her şeyden önce ömür boyu vicdan azabı yaşamak zorunda kalacaksınız. Ayrıca sırf alkollü araç sürdüğünüz için hayatınızın önemli bir kısmını cezaevinde geçirebilir, mağdur olan tarafa ödenecek tazminatlar sebebi ile de tüm birikimlerinizi kaybedebilirsiniz. Tüm birikimlerinizin ve hayatınızın geri kalanının sigortası bir taksiye binmek kadar basit olabilir.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

istanbul escort

depolama şehirler arası nakliyat

evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama