Al Köpeği, Kov Astımı..

09.12.2015 19:05

Al Köpeği, Kov Astımı..Birlikte yaşadığınız, evinizi paylaştığınız evcil hayvanınız, çocuğunuzun astım olma riskini yüzde 15 oranında azaltabilir. Bazılarınız için şaşırtıcı gelmiş olabilir bu sav. E! Ama bakın bunu ben değil, bilim söylüyor. İsveç’teki Uppsala Üniversitesi’nde 2001-2010 yılları arasında dünyaya gelmiş bir milyondan fazla çocuk üzerinde yürütülen araştırma, yaşamlarının ilk senesinde köpeklerle temas halinde olan çocuklarda, çocukluk çağı astımı gelişme ihtimalinin yüzde 15 azaldığını tespit etti.
Bulgular, bebeklerin çok temiz koşullarda yaşamasının, astım benzeri alerjik durumları yaşaması ihtimalini arttırdığı yönündeki ‘hijyen hipotezi’ni de destekliyor. Ben bunu birçok kez köşemde yazmıştım. Benim tezim kendi gözlemlerime ve deneyimlerime dayanmaktaydı. Laboratuar misali evlerde büyütülen çocuklarla, köy gibi çiftlik gibi doğallığı öne çıkmış ortamda büyüyen çocukların hem ruh hem de bedensel sağlıkları arasında ciddi farklılık olduğunu hep savunmuşumdur. İşte benim bu tezimi birebir doğrulayan araştırmalar ve sonuçları: Araştırmada çiftlik hayvanlarıyla bir arada yaşayan bebeklerde de bu riskin yüzde 52 oranında azaldığı görüldü. Çalışmayı yürüten ekipten Dr Tove Fall, “Daha önceki incelemeler, çiftlikte büyüyen çocuklarda astım riskinin yarı yarıya oranda düştüğünü göstermişti. Biz bu durumun evlerinde köpekle birlikte büyüyen çocuklarda da geçerli olup olmadığını görmek istedik. Sonuçlar ‘çiftlik etkisini’ doğruladı, köpeklerle birlikte büyüyen çocukların astım olma ihtimalinin, köpek olmayan evlerde büyüyen çocuklara oranla yüzde 15 daha düşük olduğunu gördük. Çalışma kapsamında ailedeki astım geçmişi, yaşanılan bölge ve sosyoekonomik statü gibi faktörleri de göz önüne aldık” dedi.
İsveç Karolinska Enstitüsü’nden, çalışmanın yazarlarından profesör Catarina Almqvist Malmros ise araştırmanın, hayvanların çocukları astımdan nasıl koruduğuna dair yanıt getirmediğini de ekledi ve şöyle devam etti: “Kedi ve köpeklere alerjisi olan çocukların, bu hayvanlardan uzak durması gerektiğini biliyoruz ama araştırma sonuçlarında köpeklerle büyüyen çocuklarda astım riskinin düştüğü görüldü. JAMA Pediatrics adlı tıp dergisinde yayımlanan çalışmada bilim insanlarının giriş izni bulunan İsveç ulusal veri tabanındaki bilgilerden de faydalanıldı. (The Daily Mail)
Artık doğru bilinen yanlışları düzeltme zamanı geldi de geçmekte. Aynı uygar dünya ülkeleri gibi, eve bir yeni aile ferdi gelmeden önce yaşam koşullarınızı araştırıp, çocuğunuzun arkadaşını kedi veya köpek gibi seçip, bebekten önce onu evlerinize, hayatınıza sokma vakti.. Ya da, ısrarla kendilerine bir evcil hayvan arkadaş almanızı isteyen çocuklarınıza kulak verme zamanı…

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

depolama şehirler arası nakliyat

evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama