30 YILDAN FAZLA ÇALIŞANLARIN EMEKLİLİK İKRAMİYESİ

31.12.2015 17:37

30 YILDAN FAZLA ÇALIŞANLARIN EMEKLİLİK İKRAMİYESİEmekli Sandığı Kanunumuza göre, emekli ikramiyesi en fazla 30 yıl çalışma üzerinden hesaplanıyor ve 30 yıldan fazla çalışma olsa dahi emekli ikramiyesi bu süre için alınabiliyordu. Anayasa Mahkemesi, Emekli Sandığı Kanunu'nun emekli ikramiyesi ödenecek süreyi 30 yılla sınırlandırmasına dair hükmünü, 01.01.2015 tarihinde iptal etti.

Anayasa Mahkemesinin kararından sonra emekli olan memurların, emekli ikramiyelerinin hesabında artık 30 yıllık sınırlama dikkate alınmayacak. 2015 yılı ve sonrasında emekli olanların herhangi bir mağduriyeti yok.

Ancak 2015 yılından önce emekli olupta 30 yıldan fazla çalışması bulunan memurların ise mağduriyeti ciddi boyutlarda. Aynı mağduriyeti yaşayan emekli İ.B. 1 Ocak 2015 tarihli Anayasa Mahkemesi kararının ardından, 8 yıl hizmet süresinin ikramiyesinin ödenmesi talebiyle Sosyal Güvenlik Kurumu'na başvurdu. SGK. ise “Anayasa Mahkemesi kararları geçmişe yürütülemez” gerekçesiyle talebi reddetti. Bunun üzerine İ.B. Ankara 12. İdare Mahkemesi'nde bu kararın iptali için dava açtı. Ankara 12. İdare Mahkemesi, Sosyal Güvenlik Kurumunun bu kararının hukuka uygun olmadığını, ikramiyenin 30 yılla sınırlandırılmasının 'eşitlik ilkelerine aykırı' olduğunu ve davacının yeni bir hak talep etmediğini, Anayasa Mahkemesi kararının geriye yürümezliğinin bu tür hakedişler için geçerli olmadığına hükmederek, SGK. nın kararını iptal etti.

Ankara 12. İdare Mahkemesi’nin kararından sonra emsal kararlar artarken, henüz kesinleşmiş olmasa da, karar 30 yıldan fazla çalışması bulunan emekliler için umut ışığı oldu.

Otuz yıldan fazla çalışması bulunan emekliler, herhangi bir hak kaybına uğramamak için bir avukattan yardım alarak, 30 yıldan fazla çalışmaları olduğu halde eksik ödenen ikramiyeleri için, yargı yoluna başvurabilir, eksik ikramiye ödemelerini alabilirler.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

istanbul escort

depolama şehirler arası nakliyat

evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama