İNFAZ DÜZENLEMESİ

07.11.2019 06:30

İNFAZ DÜZENLEMESİYargı strateji belgesi kapsamında hazırlanan ikinci yargı paketinin detayları henüz netleşmedi, ancak İkinci Yargı paketi ile infaz yasasında düzenleme yapılması bekleniyor.

İlk olarak MHP genel başkanı Devlet Bahçeli tarafından "af yasası" gündeme getirilmişti. Yapılması beklenen infaz düzenlemesi, doğrudan bir af yasası olmasa da dolaylı ve örtülü af niteliğinde olacak.

Mevcut infaz düzenlememize göre; Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkûm edilmiş olanlar otuz yılını, müebbet hapis cezasına mahkûm edilmiş olanlar yirmi dört yılını, diğer süreli hapis cezalarına mahkûm edilmiş olanlar cezalarının üçte ikisini infaz kurumunda çektikleri takdirde, koşullu salıverilmeden yararla­nıyorlar, geriye kalan ceza son bir yılı ise denetimli serbestlikle geçtiğinden cezadan bir yıl daha azalıyor.

Yani mevcut sistemde 10 yıl ceza almış bir kişi koşullu salıverilme süresi düşüldüğünde 6 yıl 8 ay 3 gün, koşullu salıverilme süresi olan bir yıl da düşünüldüğünde 5 yıl 8 ay 3 gün cezaevinde kaldıktan sonra özgürlüğüne kavuşuyor.

Yargı paketi ile, yürürlülüğe girmesi beklenen yeni sistemde ise denetimli serbestlik alınan cezaya göre beşte biri oranında uygulanacak. Bugün şartlı tahliyesine 1 yıl kala gündeme gelen denetimli serbestlik uygulaması bundan böyle infaz süresinin beşte dördünü tamamlayanlar için geçerli olacak. Buna göre 10 yıl ceza almış bir mahkumun infaz süresi beş yıl, denetimli serbestlik süresi de bir yıl olacak. Yani 10 yıl ceza almış bir kişi 4 yıl cezaevinde kaldıktan sonra serbest kalacak.

Bu düzenlemennin henüz söylentiden ibaret olduğunu, yasalaşmadığını, detayların değişebileceğini tekrar belirtmek getirmek gerekir.

Cezaevlerindne yeni düzenleme ile en 50.000 kişinin serbest kalması bekleniyor. Ceza evleri kapasitelerinin çok üzerindeki sayıda mahkumlarla dolup taşarken, infaz rejiminde sürekli yapaılan değişiklikler ve örtülü aflarla cezaların da herhangi bir caydırıcılığı kalmadı.

Yorumlar (1) / Onay bekleyen (0)

Yorum Ekle

ok

07 Kasım 2019 07:09
denetimli süresi 24 ay değil mi

istanbul escort

depolama şehirler arası nakliyat

evden eve nakliyat çeviri şehirler arası nakliyat ofis taşıma uluslararası evden eve nakliyat istanbul eşya depolama