Lületaşının en yaşlı ustası...

08 Eylül 2017 16:23
Lületaşının en yaşlı ustası...

Eskişehir'de lüle taşının en yaşlı ustası Hasan Hüseyin Caydere 97 yaşında.


1921 doğumlu olan Çaydere, evlendikten sonra eşinin ailesinin lületaşı işiyle meşgul olması sebebiyle 1948 yılında bu sanata başlamış. Çaydere yarım asırdan fazla süre lületaşı sanatıyla ilgilenerek ekmeğini beyaz altından çıkarmış. İlk yaptığı eseri hala sakladığını anlatan Çaydere, “İlk yaptığım obje kaplumbağa idi. Lületaşından kaplumbağa şeklinde broş yapmıştım. Hala durur ilk yaptığım eser. Benim için çok kıymetlidir” dedi. İlk yıllarda yaptığı lületaşı eserleri dükkanlara sattığını anlatan Çaydere, “İlk dükkanımı 1951 yılında Orta Mahalle Zafer Sokak’ta açtım. O zamanlar lületaşı işi çok kıymetliydi. Bir dönemler yanımda 10-15 çalışanım vardı. Köylüler taşı çıkartır bize getirirdi. Ben de onu dışarıdan iş yaptırdığım kişilere verirdim, onlar da evlerinde işler bana verirlerdi. Parça başı böyle iş yaptırırdık” diye konuştu.

“Çırak olarak yetiştirdiklerim ünlü usta oldu”
Yarım asırdan fazla sürede çok sayıda kişiyi de yetiştirdiğini söyleyen Çaydere, konuşmasının bir bölümünde şunları söyledi:
“Bu zamana kadar pek çok çırak yetiştirdim. O zamanlar böyle sanatlar çocuk yaştan öğrenilirdi. Yanımda çırak olarak yetiştirdiğim kişiler daha sonra ünlü lületaşı ustaları oldu. En az 10-15 kişiyi böyle söyleyebilirim. Eskisi gibi lületaşı ustaları yetişmiyor. Artık geliri az geliyor insanlara. Şu anda Eskişehir’de yaşayan en yaşlı lületaşı ustası benim.”

“Hayatımı bu beyaz taştan çıkarttım”
3 oğlu olduğunu anlatan Çaydere, çocuklarını lületaşı sanatı ile büyütüp okuttuğunu anlattı. Çaydere, “Oğullarımı lületaşından elde ettiğim gelir ile okuttum. Büyük oğlum Mehmet Naci 62 yaşında. Eskişehir Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümü mezunu. TÜLOMSAŞ’tan emekli oldu. Ortanca oğlum Tayyar 59 yaşında. Anadolu Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü mezunu. Hava İkmal Merkez Komutanlığı’ndan emekli oldu. En küçük oğlum Mehmet Ali ise 55 yaşında o benimle birlikte bu işi sürdürdü. O da lületaşı ustalığından emekli oldu. Hala tarihi Odunpazarı bölgesinde Işıklar Sokak’ta, ETO Müze’nin hemen ilerisinde Çaydere Lületaşı ve Elsanatları dükkanında bu işin hem imalat hem de satışını sürdürüyor” dedi.

“Lületaşını görünce duygulanırım”
“Bu işte aktif olarak yaklaşık 50 yıldan fazla çalıştım” diyen Çaydere hala lületaşını eline alınca heyecan ve mutluluk duyduğunu anlatarak, “Artık çok yaşlandım. Bu sanatı çok uzun yıllar yaptığım için artık gözlerim iyi görmüyor. Ama hala oğlumun lületaşı dükkanına gider gelirim. Lületaşını görünce duygulanıyorum, gözlerim doluyor. O işlenmemiş taşı görünce bile mutlu oluyorum, öpüp kokluyorum. Ben hayatımı bu beyaz taştan çıkardım. Oğullarımı bu taşa şekil verip büyüttüm, okuttum. Bu taş benim için en kıymetli hazine” şeklinde düşüncelerini dile getirdi. 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

ESKİŞEHİR'DE FETÖ DAVASI
ESKİŞEHİR'DE FETÖ DAVASI
Eskişehir’de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanmasına (FETÖ/PDY) ilişkin soruşturma kapsamında haklarında dava açılan 3'ü tutuklu toplam 7 sanığın yargılanmasına devam edildi. 
ÇED RAPORUNA İTİRAZ SÜRESİ BAŞLADI
ÇED RAPORUNA İTİRAZ SÜRESİ BAŞLADI
Eskişehir'e kurulması planlanan termik santralin nihai ÇED raporu yayımlandı
ÇALDILAR SATTILAR YAKALANDILAR
ÇALDILAR SATTILAR YAKALANDILAR
Eskişehir'de 50 bin lira değerinde içki ve sigaraları çalan 5 kişiden 3'ü yakalandı. 
HOBİ BAHÇELERİ İÇİN  KURA ÇEKİMİ YAPILACAK
HOBİ BAHÇELERİ İÇİN KURA ÇEKİMİ YAPILACAK
Odunpazarı Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün en çok rağbet gören çalışmalarından biri de hobi bahçeleri oldu.
ŞANTİYEYİ HIRSIZLARDAN KORUDU
ŞANTİYEYİ HIRSIZLARDAN KORUDU
Eskişehir'de şantiye içerisinde bağlı Kamber isimli Anadolu Çoban Köpeği'nin hırsızlara karşı verdiği mücadele güvenlik kamerasına yansıdı. 
LÖSEV KAMPÜSTE
LÖSEV KAMPÜSTE
Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi son sınıf öğrencileri, “LÖSEV Kampüste” projesi kapsamında, Eskişehir Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı’nı (LÖSEV) ağırladı. 
FİGEN KAHYA ANA KADEMEDE
FİGEN KAHYA ANA KADEMEDE
Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse’nin seçilmesinin ardından listesinde bulunan Figen Kahya, Merkez Yürütme Kurulunda (MYK) yer aldı. 
 BANKA NAKİL  ARACINI SOYDULAR
BANKA NAKİL ARACINI SOYDULAR
Kocaeli’nin İzmit ilçesinde bir bankanın para nakil aracını soydukları ileri sürülen 2 şüpheli Eskişehir’in Sivrihisar ilçesinde yakalandı.
 BÜYÜKERŞEN VE ATAÇ'A  'GÖNÜL' ÖDÜLÜ
BÜYÜKERŞEN VE ATAÇ'A 'GÖNÜL' ÖDÜLÜ
Türkiye Yardım Sevenler Derneği, Ankara’da düzenlediği törenle 90. Yıl Anısına Gönül Ödülleri’ni verdi. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç ‘Gönül Ödülü’ne layık görüldü.