Lületaşının en yaşlı ustası...

08 Eylül 2017 16:23
Lületaşının en yaşlı ustası...

Eskişehir'de lüle taşının en yaşlı ustası Hasan Hüseyin Caydere 97 yaşında.


1921 doğumlu olan Çaydere, evlendikten sonra eşinin ailesinin lületaşı işiyle meşgul olması sebebiyle 1948 yılında bu sanata başlamış. Çaydere yarım asırdan fazla süre lületaşı sanatıyla ilgilenerek ekmeğini beyaz altından çıkarmış. İlk yaptığı eseri hala sakladığını anlatan Çaydere, “İlk yaptığım obje kaplumbağa idi. Lületaşından kaplumbağa şeklinde broş yapmıştım. Hala durur ilk yaptığım eser. Benim için çok kıymetlidir” dedi. İlk yıllarda yaptığı lületaşı eserleri dükkanlara sattığını anlatan Çaydere, “İlk dükkanımı 1951 yılında Orta Mahalle Zafer Sokak’ta açtım. O zamanlar lületaşı işi çok kıymetliydi. Bir dönemler yanımda 10-15 çalışanım vardı. Köylüler taşı çıkartır bize getirirdi. Ben de onu dışarıdan iş yaptırdığım kişilere verirdim, onlar da evlerinde işler bana verirlerdi. Parça başı böyle iş yaptırırdık” diye konuştu.

“Çırak olarak yetiştirdiklerim ünlü usta oldu”
Yarım asırdan fazla sürede çok sayıda kişiyi de yetiştirdiğini söyleyen Çaydere, konuşmasının bir bölümünde şunları söyledi:
“Bu zamana kadar pek çok çırak yetiştirdim. O zamanlar böyle sanatlar çocuk yaştan öğrenilirdi. Yanımda çırak olarak yetiştirdiğim kişiler daha sonra ünlü lületaşı ustaları oldu. En az 10-15 kişiyi böyle söyleyebilirim. Eskisi gibi lületaşı ustaları yetişmiyor. Artık geliri az geliyor insanlara. Şu anda Eskişehir’de yaşayan en yaşlı lületaşı ustası benim.”

“Hayatımı bu beyaz taştan çıkarttım”
3 oğlu olduğunu anlatan Çaydere, çocuklarını lületaşı sanatı ile büyütüp okuttuğunu anlattı. Çaydere, “Oğullarımı lületaşından elde ettiğim gelir ile okuttum. Büyük oğlum Mehmet Naci 62 yaşında. Eskişehir Ticari İlimler Akademisi İşletme bölümü mezunu. TÜLOMSAŞ’tan emekli oldu. Ortanca oğlum Tayyar 59 yaşında. Anadolu Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü mezunu. Hava İkmal Merkez Komutanlığı’ndan emekli oldu. En küçük oğlum Mehmet Ali ise 55 yaşında o benimle birlikte bu işi sürdürdü. O da lületaşı ustalığından emekli oldu. Hala tarihi Odunpazarı bölgesinde Işıklar Sokak’ta, ETO Müze’nin hemen ilerisinde Çaydere Lületaşı ve Elsanatları dükkanında bu işin hem imalat hem de satışını sürdürüyor” dedi.

“Lületaşını görünce duygulanırım”
“Bu işte aktif olarak yaklaşık 50 yıldan fazla çalıştım” diyen Çaydere hala lületaşını eline alınca heyecan ve mutluluk duyduğunu anlatarak, “Artık çok yaşlandım. Bu sanatı çok uzun yıllar yaptığım için artık gözlerim iyi görmüyor. Ama hala oğlumun lületaşı dükkanına gider gelirim. Lületaşını görünce duygulanıyorum, gözlerim doluyor. O işlenmemiş taşı görünce bile mutlu oluyorum, öpüp kokluyorum. Ben hayatımı bu beyaz taştan çıkardım. Oğullarımı bu taşa şekil verip büyüttüm, okuttum. Bu taş benim için en kıymetli hazine” şeklinde düşüncelerini dile getirdi. 

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

COŞKULU KUTLAMA
COŞKULU KUTLAMA
Sivrihisar'ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96'ncı yıl dönümü gerçekleşen tören ile coşkuyla kutlandı.
ARSLAN ADAY OLMAYACAK
ARSLAN ADAY OLMAYACAK
Ak Parti Mahmudiye İlçe Başkanı Mustafa Arslan, 2010 yılından bu yana yapmış olduğu ilçe başkanlığına tekrar aday olmayacağını açıkladı.
GÜNEYDOĞU GAZİSİ UNUTULMADI
KİTLE ÖRGÜTLERİ ÖNEMLİDİR
KİTLE ÖRGÜTLERİ ÖNEMLİDİR
Odunpazarı Belediye Başkanı Av. Kazım Kurt, demokratik kitle örgütleri ve hemşehri dernekleri ile bir araya gelmeye devam ediyor.
HER ZAMAN YANINIZDAYIZ
HER ZAMAN YANINIZDAYIZ
'19 Eylül Gaziler Günü' münasebetiyle, Eskişehir Valiliği ile Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından gaziler onuruna yemek programı düzenlendi.
Herhangi bir adaya desteğim söz konusu değil
Herhangi bir adaya desteğim söz konusu değil
AK Parti Genel Başkan yardımcısı ve Eskişehir Milletvekili Harun Karacan’dan Oda seçimlerine ilişkin açıklama: “Ne mevcut yönetimlere ne de herhangi bir adaya desteğim söz konusu değil” “Konumum, Oda seçimlerinin çok üzerinde bir görev anlayışı gerektiriyor” “İsmimi kullanıp, üyeleri etki altına alma çabaları var”
YENİ BELEDİYE BİNASI YAPILMADAN MAHKEMELİK
YENİ BELEDİYE BİNASI YAPILMADAN MAHKEMELİK
Büyükşehir Belediye meclisinde yeni belediye binası tartışması vardı. AK Partili meclis üyeleri ile CHP'li meclis üyeleri yeni belediye binasının nereye yapılması konusunda ve kime yaptırılması konusunda anlaşamadı.
PLATONİK AŞIĞA 18 YIL İSTEMİ
PLATONİK AŞIĞA 18 YIL İSTEMİ
Eskişehir'e konser vermek için gelen ünlü besteci ve aranjör Emrah Karaduman'ı bıçaklayan şahıs hakkında mütaala veren mahkeme savcısı, 18 yıl hapis cezası istedi. Sanık E.D., ifadesinde, "Aleyna Tilki’ye ilgim vardı. Onun arkadaşı olan Emrah Karaduman’ın Eskişehir’e geleceğini öğrendim. Emrah Karaduman’ı kıskandığım için olayı yaptım" dedi.
MİNNETTARIZ