Liselilerden enkaz altındakileri 'hayata bağlayacak' proje

30 Mayıs 2017 10:19
Liselilerden enkaz altındakileri 'hayata bağlayacak' proje

İzmir'de bir grup lise öğrencisi, deprem sonrası enkaz altında kalanlara en kısa sürede ulaşılmasını sağlayacak "Deprem Bina Bilgi Sistemi" projesi tasarladı.

Yıkıcı depremler sonrası enkaz altında kalanların en kısa sürede kurtarılarak hayatta kalmalarını hedefleyen lise öğrencileri, arama kurtarma ekiplerinin işini kolaylaştırmak için proje hazırladı.

Deprem Bina Bilgi Sistemi adlı proje, bina yıkılmadan 30 saniye önce içeride kaç kişinin olduğu, binanın yaşı, kat sayısı ve bölgenin krokisi gibi bilgileri arama kurtarma için bölgeye hareket eden ekiplere iletecek.

Gazeteci Çetin Altan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Bilişim Teknolojileri Alanı 11. sınıf öğrencisi Mert Berberoğlu, Türkiye'de zaman zaman yıkıcı depremler yaşandığına işaret ederek, 1999'daki Marmara depreminde akrabalarını kaybettiğini anlattı.

Sınıf arkadaşları Gizem Kul ve Hakan Akçakal ile okulda öğrendikleri programlama, internet sayfası yapımı gibi bilgileri kullanarak bu alanda bir proje hazırlamaya karar verdiklerini belirten Berberoğlu, yaptıkları araştırmalarda deprem sonrası yürütülen arama kurtarma çalışmalarındaki başarının hayati önem taşıdığını gördüklerini söyledi.

Berberoğlu, arama kurtarma ekiplerinin işini kolaylaştırmayı hedeflediklerini ifade ederek, "Projede bina girişine kişi sayma özellikli kameralar yerleştirdik. Sıradan kameralar, yapılacak programlama ile kişi sayabilir ya da bu iş için üretilen cihazlardan faydalanılabilir. Bu cihazın elde ettiği veri her 30 saniyede bir AFAD için yaptığımız internet sayfasına iletiliyor. Böylece bina yıkılmadan en geç 30 saniye önce binada kaç kişi olduğu öğrenilebiliyor." diye konuştu.

"Sesimi duyan var mı?" çağrısına gerek kalmayacak"

Berberoğlu, arama kurtarma ekiplerinin enkaz altında kimse olup olmadığını çeşitli yöntemlerle belirlediğini dile getirerek, "Bunlardan birisi 'Sesimi duyan var mı' diye seslenmek. Artık 'Sesimi duyan var mı' gibi çağrılara gerek kalmayacak çünkü bu sistem sayesinde enkazda biri olup olmadığı bilinecek." dedi.

Projenin koordinatörü ve Bilişim Teknolojileri Alan Öğretmeni Mehmet Nuri Toplu da bu sistem için kişi sayma özellikli kamera, bir bilgisayar ve internet hattının yeterli olacağını kaydetti.

Yaptıkları araştırmada benzer bir sistemin bulunmadığını gördüklerini anlatan Toplu, "Projeyi AFAD ile paylaştık, ilgilerini çekti. Geliştirilen projenin daha profesyonel ekiplerce hayata geçirilmesini umuyoruz" dedi.

Yorumlar (0) / Onay bekleyen (0)

Yorumlar editör onayından sonra görünecektir.

Yorum Ekle

CİNAYET ZANLILARI ADLİYE'DE
CİNAYET ZANLILARI ADLİYE'DE
Eskişehir'de tartıştıkları madde bağımlısı kişiyi tiner döküp yakarak ölümüne neden oldukları ileri sürülen 4 kişi Adliye'ye sevk edildi.
KÖPEĞE VELAYET DAVASINDA YENİ GELİŞME
KÖPEĞE VELAYET DAVASINDA YENİ GELİŞME
 Eskişehir’de, ayrıldıktan sonra sahip oldukları köpeği paylaşamayan eski sevgililerin davasında, davacı taraf davalı tarafın belgede sahtecilik yaptığını iddia etti. 
AVUKAT BÜROSUNA SİLAHLI SALDIRI
AVUKAT BÜROSUNA SİLAHLI SALDIRI
Avukat Heval Yıldız Karasu'nun bürosuna dün sabah silahlı saldırı gerçekleştirildi. Baro, yazaılı bir açıklama yaparak konunun takipçisi olacaklarını söyledi.
DUYGU SÖMÜRÜSÜ YAPMA
DUYGU SÖMÜRÜSÜ YAPMA
 Eskişehir'de Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) üyesi olduğu iddia edilen tutuklu sanığın yargılanmasına devam edildi.
ESKİŞEHİR'DE VAHŞET
ESKİŞEHİR'DE VAHŞET
Eskişehir'de yanarak feci şekilde can veren şahsın olayının arkasında cinayet çıktı.
MHP'DE DEVİR-TESLİM
MHP'DE DEVİR-TESLİM
Milliyetçi Haraket Partisi (MHP) Odunpazarı İlçe Başkanı Ali Rıza Kahveci, görevini İlçe Başkanı Sekreteri Mustafa Komar ’a teslim etti. 
JANDARMADAN UYUŞTURUCU BASKINI
JANDARMADAN UYUŞTURUCU BASKINI
Eskişehir’de jandarma ekipleri tarafından bir barakaya düzenlenen baskında çok miktarda uyuşturucu madde ele geçirilirken, olayla ilgili yakalanan şüpheli çıkartıldığı mahkeme tarafından tutuklandı. 
ALMANYA ÇIKARMASI
ALMANYA ÇIKARMASI
Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve ekibi ile geçtiğmiz hafta Almanya'nın Berlin kentine çıkarma yaptık. Zira 60 ülkeden 3 bin firmanın katıldığı Raylı Sistemler Fuarı vardı. Ayrıca Berlin gezisi yapıldı. Peki neler yaşandı?
ESKİŞEHİR'DE FECİ OLAY
ESKİŞEHİR'DE FECİ OLAY
Eskişehir’de, bir şahıs üzerine dökülen tinerin alev alması sonucu feci şekilde can verdi.